Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dva operační systémy

Mam 320GB HD a chtěl bych ho nějak rozdělit na 200GB, kde bych měl win 7 a 120GB, kde bych si zkoušel ostatní os. Nechtěl bych dualboot ani simulaci přes VirtualBox.
Pomuže mi někdo:-(
Děkuji
Změna předmětu, původně: Dva operačí systémy (L-Core)

loading...

Este by mohol volit bootovanie pomocou zmeny aktivneho oddielu. Ale to by musel zmenit aktivny oddiel na ten druhy uz pred instalaciou druheho OS. Idealne by bolo skryt prvy oddiel pocas instalacie druheho OS. Vie to kazdy slusnejsi program na oddiely disku. Alebo UBCD a tam je ranish.

disk rozdělíš nějakým partition managerem.
správný postup je ten, že se zmenší stávající disk na potřebnou velikost (třeba tvých 200mb), a na volném místě se vytvoří nový disk (a zformátuje, a pojmenuje).

přestože partition managery rovnou nabízí obskurní funkci rozdělit disk, je to dobrá cesta ke znefunkčnění nebo rovnou zničení systému, nebrat.

No, jednou jsem měl v jednom diskovém oddílu W2000, XP a Linux - nejdříve se mi ozval LILO potom Boot.ini a mohl jsem si vybrat jako v cukrárně. Také jsem měl na jednom diskověm oddílu 2x W2000 a 1x XP pro. Obstarával to boot.ini zase jako v cukrárně. Všechny systémy TIŠE seděly v rootu. Pokud chceš mít tyhle legrace ala "chambre separe", pak se nech vésti instalačním programem - ten Ti to všechno naservíruje a bez problémů i s oddělenými diskovými partitions. V zásadě je to sranda, protože pokud si to nezasviníš nějakými uživatelskými právy, budeš mít všechna data přístupná i na na havarovaném OS z jiného OS. Hurá do pokusů. HOWGH

pokud si to nezasviníš nějakými uživatelskými právy

ano, pro uživatele windows98 a návštěvníky z "jak na počítač" je to problém, přestože uživatelská práva jsou součástí windows nt-řady přes 15 let. chápání práv se bohužel zhoršilo se zavedením zkriplených home verzí windows.
nápověda: pro přístup na disk z havarovaného systému může administrátor "převzít vlastnictví" (záložka zabezpečení), u půjčeného disku z cizího systému stačí zkontrolovat oprávnění pro skupinu "administrators".

no, popravdě, evidentně netušíš o čem píšeš. Práva jsou základní bezpečnostní prvek Windows, a to nejen mezi usery, ale i vůči virům apod.

P.S.: já v případě multiboot počítačů začínám vždy instalací XOSL na malý (8MB) primární oddíl. Aktuálně mám v PC 1x Win7 Ultimate (krabicovka) a 1x Win XP Pro OEM.

touchwood, 26.07.2010 06:33: ...no, popravdě, evidentně netušíš o čem píšeš

Možná nevím o čem píšu,ale někdo prostě potřebuje dva kondomy na svíčce, aby se uchránil před graviditou. Pro surfování na problematických stránkách používám v klidu Admin s žádnou ochranou t.j. ani antispywar nebo antivir. Přeinstalování napadeného OS mi ze zálohy Acronis trvá 10minut, to je zhruba doba svačiny a můžu se rozjet znovu a v klidu. Samozřejmě banking mám na jiném disku to už je, ale jiná kapitola. Ještě si myslíš, že nevím o čem píšu!? Nebo si mám myslet, že nevíš co čteš. HOWGH

Milý Karle, nějak nechápu co je zoufalého na přenesení systému, včetně všech programů ze zálohy během svačiny.(Někdy to zkus je to balada.) Pro mě je mnohem zoufalejší čím dále obtížnější čištění a údržba starého zaneřáděného systému. Ovšem fandím každému nadšenému Sysifovi - nikdy jich není dost. Nikdy!

Sranda je v tom ze touchwood a napr. ani ja nic nemusi nikdy cistit ptz nic nemame zaneradene. Kludne aj 5rokov Win bezi tak jak ma a je cisty. T.j. pocas svaciny svacinujeme a nemusime 10x do dna zalohovat. Sranda je tiez ze jak vies ze mas PC cisty ked robis zalohu, to ked zistis ze je nejake update, tak rychlo nahodis cisty OS a potom update a zas hned zalohu?
P.S. ja user ucet sice tiez nepouzivam, ale viem jak sa chranit, vypnuty autorun, nepouzivam explorer, a pouzivam mozog.

..je mnohem zoufalejší čím dále obtížnější čištění a údržba starého zaneřáděného systému.

hehe - a kde bych ten zaneřáděný systém vzal?
to čistění systému, to mě zaujalo. asi se fak zajdu poučit na ppk a jnp, tam tomu rozumí.
začínám si taky myslet, že nevíš o čem píšeš. ale když tě to baví..

Milý brtníku to ppk a jnp by se Ti opravdu mohlo hodit, pokud na svém PC neposloucháš jen MP3. Oni se totiž, jak by jsi se v těchto časopisech dočetl, Windows poněkud zanášejí a to nejen registry, ale systém od driverů až po knihovny. A jestli jsi svůj Win ponechal několik let osudu, tak jsou asi pěkně zaplevelený. Na druhé straně největší kopřivy rostou na kompostu. Ber to jako útěchu do chvíle, až jednoho dne budeš, z podivného řízení osudu, marně čekat na odezvu systému.

Mimochodem, na mem druhem PC jsem asi dva mesice zpatky musel preinstalovat, protoze jsem hlupak a nainstaloval jsem program na cisteni od spywaru, CounterSpy se to jmenovalo, chtel jsem to zkusit a system uz nenabehl, ale dobre mi tak, nemam zkouset idiotske programy, ktere jsou k nicemu, respektive mi vycistili system od spyware jeho reinstalaci. :-D

P.S. Uz cekam na podivne rizeni osudu 4 rokem a system stale funguje na 1*

Jestli jsi měl PC za ty 4 roky 4x zapnutý nebo ho máš na Word tak není divu. A jestli máš tak rád legraci, tak do něho něco nainstaluj a staneš se rázem abonentem této poradny.

Oni se totiž, jak by jsi se v těchto časopisech dočetl, Windows poněkud zanášejí a to nejen registry, ale systém od driverů až po knihovny

až vyrosteš ze svého povýšeného pohledu na svět a naučíš se udržovat sám svá windows, zjistíš že nejvíce je zanášejí (viditelně zpomalují) automatické aktualizace.
v registrech je hlavně to, co si sám instaluješ. tak si nestěžuj na registry, když u pc sedíš ty.
ta zmínka o driverech mě rozveseluje úplně nejvíc - a to se jako samovolně nějaké drivery instalují bez mého přičinění, neznámo kam? a tu o perníkové chaloupce znáš?
knihovny - dobré téma. neznám zparchantělejší systém a degenerovanější programátory než ty vychované pod ms windows. ale jsem já povinen instalovat kdejaký free trus co se nabízí? (ne že by profesionální softy za stovky tisíc byly o mnoho lepší). ale vyřeší to nějaký retard se svými "čističi"?

lední brtník, 01.08.2010 01:53 : až vyrosteš ze svého povýšeného pohledu na svět ...
1./
Kdopak to tady vlastně má ten povýšený pohled???
2./
lední brtník: v registrech je hlavně to, co si sám instaluješ. tak si nestěžuj na ... registry!
Nikde jsem nezahlédl ani zmínku toho, že bych si stěžoval na registry. To, že je musím čistit je důsledek toho že instaluji! Téma, které mi vyvracíš jsi si sám vymyslel - vlastně se hádáš sám ze sebou. To je hezké.
3./
lední brtník: ale vyřeší to nějaký retard se svými "čističi"? ....
Nadávky začínají tam kde selháva myšlení!

No co ten svinčik co po sobě zanechají ty "odinstalované" programy třeba v registrech a všelijaké logy, knihovny a drivery od zařízení, které jsme věnovali popelnici? Operační system při častém zkoušení všeho možného bude asi pěkně nafouklý a čilý jako ryba po týdnu na slunci.

Nenechavaju ziaden svincik, programy neobsahuju ziadne ovladace (a ak obsahuju tak sa to da normalne odinstalovat), a par zaznamov v registry nicomu nevadi, rovnako ako par suborov (dll) navyse na disku nicomu nevadi (co dokazuje to ze clovek ktorry vie co robi (ja a dalsi tu v diskusii) pouzivaju OS aj 10rokov bezprobelmu.
Tych par zbytocnych zaznamov a dll suborov je akokeby ti sadla mucha na 20kg cinku, a tvaril by si sa ze ta cinka je zrazu strasne tazka a ze treba cinku vycistit inac sa s nou neda cvicit. To je to co tu vyhlasujes.

Problem nastane vtedy ak nieco v registry chyba alebo nejaka dll chyba, co dosiahnes akurat nejakym tym tvojim skvelym cisticom znefunkcnovacim cleanerom. Odinstalaciou taky stav zvycajne nenastane.

Operační system při častém zkoušení všeho možného

Tak bych rekl, ze jsme konecne prisli na to, kde je zakopan pes. Mozna je troufale rici vetsina, ale kazdopadne lidi, ktere znam, tak ani jeden nepouzivaji PC na caste zkouseni vseho mozneho. Tito lide totiz s PC pracuji nebo na nem hraji hry, ale nehraji si z PC samotnym. Doufam, ze rozumis, uvedu priklady:
1. Kamarad hraje na PC hry, jde koupi hru, nainstaluje a hraje.
2. Sestra surfuje na internetu, nainstalovala Firefox a uz je na webu.
3. Kolega z prace na svem PC pracuje, ma nainstalovan Thunderbird, MS Office, Operu, Photoshop. Zadne dalsi programy ke sve praci nepotrebuje.

Tito lide proste nepouzivaji system na caste zkouseni vseho mozneho, ani na to nemaji cas!

Ja mam na PC programu mnohem vice, ale ani me se nic nezpomaluje a ani neseka. Ale opet nainstaloval jsem treba na ty tebou zminene MP3 Winamp a v nem je prehravam, mozna ze ty jsi zkousenim nekolika set podobnych programu zjistil, ze jiny program je mnohem lepsi nez tento, ale ja proste chci ty mp3 poslouchat ne se vrtat v tisici programech a Winamp mi proste staci, stejne tak mi kamarad doporucil VLC player na prehravani videa, tak jsem ho nainstaloval a pouzivam. Kazdopadne co chci rici, na sve PC jsme nainstaloval hodne programu, ale jen minimum jsem zase odinstaloval, nebot nezkousim vsechno mozne.

Takze zaver, pokud jsi redaktor Computeru a tvym ukolem je delat recenze tisicu neznamych programu, je zcela pochopitelne, ze se ti podari sem tam nainstalovat nejaky balast a musis holt reinstalovat (udelat obnovu z image), ale nejsi vzorkem typickeho uzivatele, ktery proste tisice instalaci nikdy provadet nebude. :-)

... ina vec je ked tam nainstalis vir alebo inu blbost na pozadie plochy a podobne blbosti ktore sa nadrbu vsade do systemu, a po odstraneni nastanu problemy, tak ano vtedy je rychlejsie obnovit image zo zalohy. Ale primarny problem bol v tom kto tu znefunkcnovaciu blbost instaloval, on by nemal mat admin prava a nemal by rozhodovat o tom co sa nainstaluje, ptz to evidentne rozhodovat nevie.

Pokial nutne potrebujes skusat rozdrbavaci software ktory by si zdravy clovek neinstaloval ani pod hrozbou mucenia, alebo ak skusas viry, tak sa da pouzit virtualny PC - ten je uplne odizolovany od hlavneho OS.

jj, presne tak, pokud proste z nejakeho duvodu musi zkouset "vsechno mozne", tak virtualni OS je urcite rychlejsi varianta, nebot zatimco on proste musi obnovovat u svaciny image, tak u virtualniho PC da snapshot a je vyreseno. :-)

To vis,stari kozaci a tvurci teto poradny vzdy drzi pri sobe jako musketyri!:-D:-D Muj nazor je,ze vse zalezi na uzivani stanice.Kdyz se pouziva jen na OFFICE + nakej program treba na hudbu atd.,tak ten system jede i pet let.Ale kdyz je nekdo stoura instalii a zkousi porat nove softy a jejich verze tak je system zachvili plnej burdelu.Pak je ta zaloha nabiledni.Ja osobne ten Acronis pouzivam uz 6 let k me spokojenosti take.Taky jsem stoura pac se vse ucim formou "pokus-omyl" + naka drobna literatura a net. Takze ŠŤOURÁNÍ ZDAR!! :-D

Jejda na to ze ses o dva dny mladsi jako ja sis dovolil moc!:-D Ale mas pravdu,,Slezko byvalo vetsi nez ho Mari Terezi prosu...a!!:-D Nic mene ja se jen vyjadril k nazoru ze jsou ruzni useri a zpusoby uzivani PC a to by meli fšicky brat na zretel a ne se dohadovat... pac kazdej v PC vidi jine sve cile!..jak uz zde patron "prasak" uvedl.Nicmene techto lidicek si vazim,kejsi utekli ze "zive poradny"a udelali tuto.Trochu jsem ten zrod sledoval s povzdali.Sry za spam nebo posunuti tohoto flame dopredu,ale nedalo mi to.

My už bereme počítač a operační systém jen jako prostředek k cílům, nikoliv jako cíl - tedy nepovažujeme za nutný neustále něco tunit a zkoušet, potřebujeme, aby PC jel.
Pokud se v něčem šťouráš, tak ano, image systému je výborná věc. Ale řešit tím případný zavirování a každý druhý den přehrnout systém ze zálohy mi přijde úchylný. Na to třeba já nemám čas, ani náladu. To rozhodně není standardní užívání počítače. Počítač má sloužit mě a ne abych ho furt nějak opravoval. Pomocí uživatelských práv držím systém v kondici i bez posranýho antiviru a ještě jsem nepocítil potřebu přeinstalace systému (vyjma toho, že mi chcípl motherboard, nebo disk).

Prasák: Počítač má sloužit mě a ne abych ho furt nějak opravoval.

Opravdu chceš, abysme všechno dělalali jako ty? To po nás kdysi chtěla stranovláda KSĆ a její dnešní pohrobek ODS. Děkuji nechci. Jestli si svůj systém jednou za 10dní během svačiny přeinstaluji je to můj pohled na věc a nikomu ho nenutím. Ani nikomu neberu jeho názor, když to považuje za blbost. Pokud někdy čtete Computer tak se tam stejnou metodou nedávno pochlubil jeden z redaktorů. Můžeš se povyšovat i na ně a nakonec budeš mistr světa. V jaké kategorii ani nezmiňuji.

Tixi, v práci mám PC, které bylo nainstalováno XPčky v roce 2001. Nabídku Start má sáhodlouhou, je to "jen" P4 s 1GB RAM. Přesto běží (skoro) jako z praku, stačilo jen vše nainstalovat pořádně a při instalaci přemýšlet a neklikat jak opička "next", "next", "yes I want that spyware", "yes, I am sure I want that other spyware search tab too", "yes, I've completely lost my mind" a "Finish"

Na šťourání jsou virtuální mašiny s kroky zpět :-)

Ne že bych si nemyslel, že nevíš o čem píšeš, já to totiž vím. ;-)

BTW, pokud používáš e-banking s nějakým certifikátem, pak NEJSI chráněn tím, že používáš druhou instanci OS. A dokonce, byl-li by potenciální útočník inteligentní, mohl by infikovat dropperem i tu druhou instanci a "nakazit" tak i aktuálně neběžící OS (což je v principu jednodušší, než u běžícího OS), a tedy lze říci, že tvé "zabezpečení" neobstojí ani v případě e-bankingu bez certifikátu (jediné "odolné" je takové, které má fyzický token, tedy buď HW generátor, nebo čipovou kartu).

No a konečně - ty řešíš zavirování tzv. "nulovou variantou", tedy obnovou image, což je ekvivalent reinstalace.

A ještě k tomu ekvivalentu reinstalace.

Instalací já rozumím zavedení systému od počátku, a to co dělám já se zpravidla označuje jako obnovení ze zálohy. Tady totiž nejde o stejnou věc. Už proto, že celkové obnovení dat je v tomto případě na disku i co se týká rozložení identické s originálem, zatímco při se instalaci byť na stejný disk, budou obě, tedy původní a instalovaná od sebe lišit. Stačí si prohlédnout disk v Norton Doctor nebo Reinish.
Jinak s tím předchozím nelze nesouhlasit. Fyziký disk je s dobrými nástroji průhledný jako sklenice. Ikdyž je pravda, že je ho možné zabezpečit třeba šifrováním.