Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pomalý HD Samsung

Zdravím všechny,
mám v PC dva HD: Samsung HD253GJ, a Seagate ST3160815AS. Samsung je asi 2 měsíce starý a je strašně pomalý.
Kopíroval jsem z flashdisku stejný soubor na oba HD, Samsung kopíroval rychlostí cca 1.5 MB/s a Seagate rychlostí cca 25MB/s.
V čem může být problém?
Teploty obou disků jsou 36 oC,

http://www.lisak.cz/nastaveni-rezimu-prenosu-dma.h tml
zkontrolovat ve správci zařízení, zda volba není nepřístupná a nepíše pouze pio režim - to by bylo špatně.
změnit na dma pokud jde a restart. jestli po restartu nezůstane v nějakém udma módu, je zas něco špatně.
pak znovu přeinstalovat driver chipsetu základní desky (ze stránek výrobce základní desky, nebo chipsetu)
taky lze odebrat zlobící kanál řadiče ve správci zařízení, a ještě to vytunit přepojením kabelu disku do jiného konektoru, tím se vynutí nová detekce disku.
pozor, v xp nepřehodit pořadí kabelů disků! disk se systémem musí mít nižší číslo konektoru, ať ho bios a potom windows použije jako první bootovací.

až když selže všechno, driver chipsetu je nainstalován a windows přesto odmítá tomu disku nechat dma mód, jde to ještě vynutit v biosu: někde jak je nastavení pci zařízení, je seznam režimů všech kanálů ata zařízení. konkrétnímu kanálu, který vypisuje bios hned na první straně, místo "auto" vnutit "u-dma2" mód.

edit: samotné přepnutí v biosu nesatčí. je nutná podpora ovladače chipsetu, a změnit to ve správci zařízení - viz odkaz na lišáka. (pokud jsi nenainstaloval zbytečný intel application accelerator - ten ty možnosti skryje).

ještě: prilis-pomale-vypalovani

Mám XP. První primární kanál má nastaven DMA a aktuálně jede DMA ( je na něm DVD mechanika), druhý primární kanál je nastaven na DMA, ale aktuálně jede v PIO režimu a nechce se nechat změnit. Je neobsazený, stejně jako oba sekundární kanály.

Ides na www.ultimatebootcd.com zmacknes Ctrl-F, a napises samsung a Enter
Je ich tam ale viac (je lepsie hladat v zdrojaku webu :) vidis to na odkazoch. Na samsung stranky vedie ES-Tool, HUtil a SHDiag. HUtil je tusim starsi pre PATA a ES-Tool je novsi takze skusis ten. Ked nepojde ES-Tool tak skus aj SHDiag aj HUtil. Alebo si najdi na samsung.com svoj disk (podla presneho typoveho oznacenia) a u neho si klikni na downloads a kukas ze ktoru utilitu ti to tam ponukne.

driver chipsetu 100% nainstalován (snad je to ten správný, nepíšeš odkud jsi ho tahal).
když nic nezabírá, nezbývá než si vynutit nastavením v biosu podporu dma, jestli bios umí režim měnit. nedoporučuju volit nějaký extrémně vysoký udma mód, přece jen s windows spolupracuje špatně, začal bych u udma-2.

Mám desku asrock, a stáhl jsem ovladače přímo z jejich stránek.
Nejsem už v kanceláři, píšu z domu, ale zkusím zítra snížit Udma. Ten druhý disk (seagate) mi jede na UDMA 5 bez problémů.
Bios mi umožňuje nastavit všechny režimy, které disk zvládne tj. max udma5 a seagatu a udma6 u samsunga.
Je možné že je špatný disk? Je starý cca dva měsíce, takže mám možnost reklamovat.

ať tě moc nemýlí změť ata/sata: tvoje deska nemá 4 pozice pro ide (pata) disky, ale bios si sata disky nějak mapuje a očísluje. do toho názvosloví se přituní výrobce chipsetu, jehož ovladač má v názvu nějakou směs, a nahrazuje původní univerzální ms ovladače. ve správci zařízení pak potřebuješ vidět, kde máš pověšené své disky - tam nastavuj vlastnosti řadiče.

čili jak ti píšou i ostatní: začni ve windows ve správci zařízení u správného řadiče. nemá cenu nastavovat něco, k čemu windows ukazují že není nic připojeno, ať už se to jmenuje jak chce.
je možné že sata řadičem myslí výrobce ovladače nativní ahci režim, kdežto pro xp se řadiče nastavují do kompatibilního ide módu, a bios disky mapuje na rozhraní klasického ata (a ríká jim primární a sekundární, master a slave).

vnucení režimu přes bios je jen nouzové, a znamená že něco nefunguje - viz tvoje zkušenost po restartu.

Máš pravdu, předsedo.:-) Nechal jsem se zmást tím označením IDE kanálů.
Takže disk se ukazuje na druhém primárním IDE kanálu.
V biosu jsem snížil na UDMA2, přesto ve správci se po restartu vždy ukáže UDMA6 a disk se po chvíli přepne do PIO.
Takže jsem restartoval znovu, v registrech jsem mu přidělil UDMA2, správce ukázal správně UDMA2. Chvíli kopíroval dobře, ale po cca 10s zase spadl do PIO.
Ještě skusím zazálohovat a spustím mu tu samsungovskou utilitu.

můžeš ten disk pár dní testovat v jiném pc? vypadá divnej. windows opravuje režim disku, když zjistí chyby.
zkusil bych v tom jiném pc z něj zachránit data, a pak na něj třeba naklonovat systém (ghost, true image), ať se ukáže jak funguje.
taky bych zapnul hlídátko smart, a denně do něj koukal.
teploty ve skříni jinak ok? nic se nepřehřívá - disky, chipset, procesor?
i když systém nepadá, stejně bych spustil bootovací cd s memtestem, ať je trochu jistota že paměti pracují jak mají.

Tak jsem nechal projet disk utilitou od samsungu ES-Tool. Při prvním testu vyhodila chybu- vadný sektor, následujících 7 testů proběhlo vpořádku.
Večer zkusím disk napíchnout do PC doma a uvidím. Vypadá to, že si nějak nerozumí s deskou.
Memtest mi jel dneska v noci (cca
12 hod) bez chyby.
Všechny teploty jsou OK. Ten Seagate funguje bezchybně.

V biosu jsem DMA z auto nastavil na U-DMA6. Po restartu ukázal nero info DMA on, a kopírování proběhlo v pořádku. Za chvíli jsem opět zaregistroval zpomalení a nero info ukázalo DMA off.
Zkusil jsem to několikrát a vždy se vrátí po chvíli do DMA off.
Co s tím?
Díky

Nastav si to vo Windows v spravci zariadeni u SATA kontrollerov. Do BIOSu daj defaults.
Ked Windows furt bude vypinat DMA tak mas problem v komunikacii s diskom - vadny kabel k disku, vadny disk, apod. Disk si otestuj utilitou od vyrobcu (vsetky su na UBCD, vypalit .iso na CD, nabootovat z CD).

P.S. bolo by dobre pisat presne jaku mas dosku, kam presne je disk do dosky zapojeny, atd. Ked je to PATA tak moze byt ze mas blby kabel (napr. stary 40zilovy apod). Ked je to SATA tak skus najprv iny kabel, a neohybat ho velmi.

1) zazálohuj z něj data¨
2) nainstaluj na něj systém znovu s tím že použiješ kabel a konektor na kterém je teď seagate (ten úplně odpojíš)
pokud bude kopírování z flesky zase pomalé je možné že je disk vadný.
V případě že se jedná o desku s čipsetem nforce 4 je problém zřejmě v nekompatibilitě. Jde přepnout do sata 1?
Zkus jej v jiném pc a potom reklamace.

Tak jsem se s tím hodnocením unáhlil. Vyzkoušel jsem jen kopírování na disk a disk šlapal perfektně a zůstával v UDMA6.
Dnes jsem kopíroval z disku a jsem zase v ....PIO.
Moje deska podporuje SATA 1, disk je SATA 2. Měl by být sice zpětně kompatibilní, a ještě jsem mu propojkou snížil rychlost 1,5GB/s, ale bez úspěchu.
Napadá vás někoho co s tím?
Může to způsobovat chyba instalace Windowsu? Má smysl zkoušet přeinstalovat, nebo se mám smířit s tím, že tam SATA 2 nepojede?