Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zapojeni 5.1 reproduktoru

Dobry den, mam Genius 5.1 reproduktory, zvukovou kartu s naistalovanymi ovladaci podporujici 7.1. Poprve jsem je zapojil a co se nestalo:

1) Nejde zvuk, vubec, ve smesovaci i ovladacich panelech je nastaveno 5.1 , nejde ani zkouska reproduktoru

2) Duneni, po zapojeni do elektriny basovy reproduktor duni, i kdyz je hlasitost na 0 tak duni, neduni jen kdyz ho vypnu.

Nevite jak bych tyto 2 problemy opravil? Sestava ma 3 jacky a sou spravne zapojene ve zvukovce. Jeste pred zapojenim jsem mel 2.1 reproduktory a ty sly krasne.

//edit: jo a co je na subwooferu divne? nema reproduktor, teda ma ale je zcela uvnitr bedny, ven vede jen basova vypust nebo jak se rika te cerne roure.

1. U mě je to tak, že když připojím jack do zvukovky, tak se objeví okno, kde mám zadat, co jsem připojil za jack. Nemáš to tam přeházené? Ještě mě napadá, nemáš volume na nule?

2. Tohle je typická vada všech levných zvukových sestav (setkal jsem se s tím zatím u všech, teď mám DIY zesíky a je klid, tudíž v počítači nebo kabelu k počítači problém nebyl) - asi je to špatně odstíněné nebo co, nevim jak je to uvnitř zapojený.

ad edit: Té rouře se říká bassreflex, hlavně ho nevysávej vysavačem, nebo dopadneš jako tady jeden rádce, který si tak subwoofer znefunkčnil.

Reklamuj to. Pokud je to dunění dost nahlas, tak je asi v pytli koncový zesilovač pro subwoofer, a vypadá to že jsou v dýmu i ostatní zesíky. Co s tím jinýho navymýšlíš? Pokud nemáš páru o elektronice, tak si to sám nespravíš a pokud je to v záruce, tak je jediná cesta reklamovat to. Anebo zanést do nejbližší radiotelevizní opravny a tam ti to (za prachy) spraví.

EDIT:// zesilovač by se k tomu zapojit dal, ale na subwoofer ne, tedy ne bez rozmontování a vyvedení drátů od repráku ven.

....basovy reproduktor duni, i kdyz je hlasitost na 0 tak duni.....nevím jakého charakteru a síly je je uvedený zvuk, typické pro neříditelný brum je problém zemní smyčky. Vychází z úbytků napětí v důsledku vratných proudů v nulovém vodiči vznikajících na odporech PE nebo PEN vodiče podle druhu zapojení.
Zkus: Zkontrolovat případné prodlužovací šňůry popř. zásuvky, zda je fáze L na správném místě t.j. vlevo a zda je zapojení třížilové. PC a zesilovač reprobeden zapoj do jedné zásuvky. Na tomto okruhu nespouštěj žádné spotřebiče s velkým výkonem. Pokud se brum nesnížil je mi líto - je tam jiná chyba.

Ten síťový brum, který vychází ze stínění propojky mezi PC a zesilovačem je svou velikostí přímo závislý na vratných proudech v nulovém vodiči, které se v nepřímém poměru impedancí těchto dvou paralelních cest (t.j. vodič N a stínění včetně všech přechodových odporů na spojích) rozdělí, a právě ta část, která teče stíněním (zemní vodič) vytvoří úbytky napětí, které se jmenují síťový brum - hučení jak na splavu. Pokud je to tento problém je řešení značně obtížné. Znovu opakuji,vše závisí na velikosti zpětného proudu - tedy zkus odpojit všechny velké spotřebiče, když to nepomůže je problém jinde.
Např.: nemotají se ti kabely v blízkosti zdroje elektromagnetického záření? Trafo, velký indukční spotřebič - motor - tlumivka - vodič s velkým odběrem a bůhví co ještě. Spoje mají být krátké a nemají tvořit velkou plochu. Jinak jsi vyrobil účinnou rámovou anténu pro příjem poruch. Někdy je to bohužel i takto koncipovaná elektroinstalace.
Problém se řeší od vzniku praktické elektrakustiky. Profi zvukaři o tom mohou psát romány.

Ještě jsem zahlédl - šňůra je dvojžilová - tedy samodomo udělátko. Opakuji: Zkontrolovat případné prodlužovací šňůry popř. zásuvky, zda je fáze L na správném místě t.j. vlevo a zda je zapojení třížilové. Není-li trojžilový kabel - tak zkoušečku do ruky a fáze -tedy vodič L - MUSÍ NA OBOU SPOTŘEBIČÍCH SKONČIT NA LEVÉM NAPÁJECÍM KOLÍKU a LEVÉ ZDÍŘCE VSTUPNÍ ZÁSUVKY!!! Jinak jsme uvařili elektro-brambořačku s elektrickým ranamí v místech kde to nikdo nečeká. Dvojžilové prodlužovací a ČÍNSKÉ rozdvojky všeho druhu se za vstupné ukazují v "Domě Hrůzy" na Matějské pouti. Jejich příbuznými abonenty jsou usmažení zloději barevných kovů v trafostanicích.

Zapojeni v zasuvkach je 3 zilove videl sem kabely jak je tahaj ve zdi, L je na leve strane zkousel jsem zkouseckou a zkousel jsem ho zapojit v obvodu absolutne bez jakychkoli spotrebicu. No velky brum,,, kdyz ho polozim tim "bassreflexem" na koberec tak skoro neslysitelne ale to neni reseni :)

Takže Doku:

všechny ty úvahy, které jsem tu měl byly vlastně směřovány k těm, kteří mají podobné potíže, třeba i v jiném systému rozvodů, snad to někomu pomohlo. Problém zemní smyčky a navázaného brumu se týká dvoužilových rozvodů s vodičem PEN. Podle toho co píšeš to můžeš odfajfkovat, jako vyřešeno, protože máš třížilový rozvod a pravděpodobně s chráničem, kde tato závada není(ochranným vodičem tečou jen poruchové proudy - t.j. zpravidla vypínací)
K brumum: popsal jsem další možnosti rušení z napájení a zbývá zesilovač. Zdrojem hučení bývá někdy špatné stínění "živého" vodiče. Podívej se do zesilovače na vstup, jestli je tam všechno jak má být. Slabé hučení muže také byt známkou nekvalitního provedení a použitých součástek.

Ehm, dovol abych se zasmál. Ten "brum" je naše frekvence zásuvek, stává se to při nekvalitním stínění, jinší fáze spotřebičů (fáze jdou proti sobě viz. antenní zesilovače a opačný efekt - zesilovač signál zeslabuje.) nebo rušení spotřebiče (typický příklad je vysavač). Řeší se to kvalitním stíněním, galvanickým oddělením, filtry.

Ale netrep take kraviny jak tam moze vzniknut zemna slucka ked to zemnenie nema? (2 vodicova zasuvka znamena zariadenie bez zemnenia (ochrana dvojitou izolaciou)).

Ak mu preraza faza na jack tak to rovno moze vyhodit skor nez ho to zabije. Taka situacia ale neni mozna ak to zariadenie splna aspon zakladne bezpecnostne normy (bez ktorych je to u nas zakazane predavat).

Netuším jestli je tvoje reakce na mě, ale připadá mi to tak. Netvrdil jsem, že to je jeho případ, uvedl jsem nejčastější příčiny - může být v jeho případě.

zapojil sem ho taky na jinem zasuvkovem obvodu v obyvaku kde nebylo nic jineho pripojene a brum se nesnizil.

...ajajaj, já to přehlíd :-[.

Tak jednoduchý příklad: konvice odebírá 10A, nulové vedení má odpor 0,1 ohm - paralelně k tomu pripojená stínění(všetně přechoďáků) nf 0,2 ohm - proudy se rozdělují v opačném poměru k odporům. Otázka pro žáka 3B základní školy: jaký proud poteče stíněnou větví s odporem 0,2 ohm, a jaký úbytek vytvoří na odporu 0,2 ohm, který je potom zdrojem bručení. Nechci vás ponižovat tím, že bych to za vás vypočítal.

Omg chod nazad do skoly a ujasni si co to je nulove vedeni a co to je zemnenie (ochranny vodic). Neni to to iste. A cez ochranny vodic netecie ziaden prud. Keby tam nejaky prud tiekol tak by to zariadenie a) vyhadzovalo istice s prudovou ochranou, b) bolo by to zariadenie zivotu nebezpecne a take zaridenie na nasom trhu neexistuje.

Ked si myslis ze niektore zariadenie pouziva ochranny vodic namiesto nulaku, alebo ze pripaja nulak na NF vstup, tak pre krista radsej ziadne zariadenie na 230V nevyvijaj, nerozoberaj, neopravuj, skor nez si nastudujes aspon zakladne bezpecnostne normy a skor nez niekoho zabijes.

NIC Ked nim nieco tece tak je niekde zavazna porucha, od toho tam ten vodic je (chapeme vyznam slova "ochranny").

P.S. vseobecne zemna slucka (to o com si cely cas pisal) moze vzniknut aj u 3 vodicovych vedeni (myslim tym 3vodice v stene domu), a aj u zariadeni ktore su uplne galvanicky oddelene od 230V, ale maju viac vstupov, napr. od anteny. Pretoze zem (tienenie) anteny je vedene inou cestou ako zem PC (PEN vodic), spojene su az niekde velmi daleko, vznikne velka slucka (preto sa to vola zemna slucka) napr. 30metrova, a tam sa indukuje potom kadeco (el.mag. indukciou), potom v tom tecu prudy ktore indukuje indukcia. Druha moznost (hlavne u tej anteny) ze je to zemnene tak daleko ze tam vznika rozdiel potencialov (co je prirodzena vec ze napr. 1km odtial moze byt o 100V iny potencial zeme ako tu) apod.
P.S.2. U neho je to repro galvanicky oddelene (lebo ma len dvojvidlicu) a nema v tom repro ziadnu antenu ani nic ine, takze ziadna zemna slucka nevznika.
Tak ako to popisuje je to najskor porucha v tom repro, co vyplyva uz aj z toho ze to vobec nehraje. Moze byt aj vadny kabel ale to by mu hralo aspon jedno repro (nepredpokladam ze su vadne vsetky 3 kable).
Idealne ked repro skusi v inom PC, ked to nepojde tak to moze vyhodit, je v tom odpaleny bud zosilovac alebo zdroj je naprd (naprd kodenzatory, alebo diody odpalene, apod).
P.S.3. a ci je v zastrcke faza vlavo alebo vpravo je uplne jedno, nezavisi od toho nic (predpokald je ze ziaden imbecil nezapoji v 2vodicovej predlzke nulak na ochranny kolik, v tom pripade to rozdiel je - a to taky ze taka predlzovacka niekoho zabije)

Takže od počátku jsem věděl, že úvahy o brumu a úbytcích napětí na vodiči PEN nejsou tímto případem, protože dok měl třížilové vedení instalace, ale určitě jsou tu čtenáři s rozvody L + PEN, které tento problém zajímá a mohl jim pomoci.

Už jsem to dokovi vlastně napsal - viz: nahoře kropf09 [88.103.3.xxx], 30.08.2010 21:16

Jinak mi vrtá hlavou jak to bude, když v na vedení L + PEN připojím prodlužku trožilovou podle:
...."P.S.3. a ci je v zastrcke faza vlavo alebo vpravo je uplne jedno,...."
doufám, že to nikoho nezabije, protože to bysme na tom pak bylí úplně stejně.

Na druhé straně jsem rád, že máš strach, abych někoho nezabil, to jsem ocenil. Na rozdíl od tebe se však domnívám, že planeta je nebezpečně přelidněná.

ano prelidnena je :)

Fazu a nulak vsetky zariadenia vnutorne beru ako rovnocenne (resp. mali by, a neni ziaden dovod na to aby ich nebrali ako rovnocenne).
Ochranny vodic sa pripaja napr. len na obal zariadenia, ak ma zariadenie kovovu kostru, apod (kovove casti prichadzajuce do styku s uzivatelom) - je to ochrana na to aby sa na kovovy obal v dosledku nejakej poruchy nedostala faza (ak sa dostane, tak nastane rana a vybije to istic, aj normalny 16 Amperovy, lebo skrat faza->ochranny) a tym to akoze chrani.

Trojzilovu predlzku zapojis tak ze ochranny kolik zapojis na ochranny kolik. Zbytok je nepodstaty, normalny clovek to ale zapoji 1:1 (lavy na lavy atd), preistotu lebo svet je plny debilov co do toho budu strkat kadejake selfmade killer devices.
A dvojzilova predlzka to by snad malo byt uplne zakazane (ptz bud nezapojis ochranny kolik vobec co je zle, alebo ked ho zapojis tak sa vystavis riziku ze to niekoho zabije ked sa to strci do starej rozdvojky, co je tiez zle).

A uz som pisal vseobecne problem brumu a zemnej slucky nezavisi len od vedeni, moze vznikat aj u 3zilovych rozvodov, napr. v spojeni s antenou...

No tak přepnu zvukovku na 5.1 když to nejede odpojím repro a vrazím tam sluchátka do všech děr a otestuju jestli zvukovka zvukuje tím testem v ovladácícm. Pak si vezmu mptrojku nebo podobný zdroj hudby a vrazím do ní postupně všechny kabely od repro a sleduju co to dělá.Tak zjistím co ? Tak jistím kde je problém.

Zkus odpojit ten subwolfer. Někdy je u subwolferu jin zapojení, dává se k repro taková redukce.