Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zipovaci program

Cim zapakovat slozky se soubory ktere jsou psany v azbuce? (na kompu s XP-Prof CZ).
Zatim selhaly interni pakovaci program mrkvosoftu, cobian backup, total commander, filzip) ...

Hezky řečeno možná, ale není to pravda. Právě jsem si ověřil, že bez problémů vytvořím a zpětně i rozbalím ZIP se soubory, které mají v názvu české, dánské, turecké i ruské znaky. Zkouším to na Debianu s UTF-8 prostředím.
Samozřejmě když takový ZIP zkusím otevřít ve Windows, tak místo všech ne-ASCII znaků uvidím nějaké klikyháky. Čili jestli chceš mít jistotu, že příjemce uvidí stejné názvy jako ty, používej pouze znaky z ASCII. Všechna používaná 8-bitová kódování jsou totiž s ASCII zpětně kompatibilní.

Co v tomhle kontextu znamená "ANSI"?
Díval jsem se zběžně do specifikace souborového formátu ZIP. Není tam nikde řečeno, v jakém kódování se mají názvy souborů ukládat. Prostě jsou to řetězce bajtů s uvedenou délkou.
Je tam ale vysloveně psáno, že jako oddělovače adresářů se používají dopředná lomítka '/'. Z toho mi nepřímo vyplývá, že použité kódování musí být 8-bitové (no přinejmenším v něm musí být 8-bitově zakódováno to lomítko a tento bajt se nesmí objevit v kódu jakéhokoliv jiného znaku). UCS-2 či UTF-16 jsou tímto vyloučeny. Jediné Unicode kódování, které přichází v úvahu, je UTF-8. Zase ale skončíme na tom, že by se na něm musel odesílatel s příjemcem domluvit. Jinak jim zbývá zase jedině možnost omezit se na ASCII.