Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem MB MSI K9NU NEO - funkční jen některá VGA

Ahoj ve spolek,
mám zajímavý problém, který se snažím vyřešit pro kamaráda.
původní sestava:
MB: MSI k9nu NEO V
CPU: Athlon 64 3000+
VGA: GeForce 7600 GT / PCI-E x16 (Gigabyte-nx76T128D-RH)
zdroj noname 350
RAM: 2x 512 MB Apacer PC2-4300

původní problém je prostý: grafická karta začla postupem času zobrazovat artefakty v obraze (většinou červené drobné čárky) jak v grafickém tak negrafickém režimu, nejdříve po zátěži a později již stále. Tuto chybu jsem již viděl vícekrát většinou v souvislosti s přehříváním VGA a podle mých zkušeností pokud nepomůže vyčištění chladiče atd. je čas na novou kartu. Kamarád se tedy smířil s upgradem karty.

Bohužel žádná karta (PCI-e) kterou jsem v PC vyzkoušel, v PC nefunguje. PC projde POSTem, naběhne i do windows ( podle zvuku), ale obraz se neobjeví ( vůbec ).
Zkoušeny karty ATI saphire radeon 1900XT, 1900GT, Nvidia MSI VN240GT-MD1G.
První co mě napadlo byl slabý zdroj a tak jsem pokusně vyzkoušel fortron 400. Vyšší k dispozici nemám, ale ani jedna ze mníněných karet nemá takový příkon aby ji tento zdroj neutáhl a to i v zátěži ( otestováno na jiném PC). Zkoušeno i na 3různých monitorech (připojeno přes DVI i přes D-SUB) všechny ostatní komponenty ( HDD, mechaniky atd pro test odpojeno ) Bios jsem aktualizoval na nejnovější verzi 1,9 a Defautoval Bios ( jak přes baterii, tak nastavením). Zkoušel jsem i cvičně jiné RAM. PCI grafiku bohužel momentálně na vyzkoušení nemám. Situace stále stejná - s původní grafikou PC jede, s jinou ne.
Vygooglil jsem, že zmíněný problém se objevuje u této desky i u jiných uživatel, ale řešení jsem nenašel. Vše imho směřuje k vadné MB ( po záruce). Jaký máte na to prosím názor? Jestliže je deska opravdu vadná, proč 1 karta funguje ?
díky
Sysel

Před výměnou karty je potřeba ovladače odinstalovat, popřípadě dočistit Driver Sweeper
a až potom kartu vyměnit, nainstalovat nové ovladače.
( zkoušel jsi to spustil s některou, v nouzovém režimu ?)

Skusal si tam dat teraz nazad tu povodnu kartu? S nou to funguje aj teraz (po tych vsetkych manipulaciach)?

Monitor k tym kartam pripajas jak? Do ktoreho vystupu? Skusal si aj druhy vystup grafiky? Monitor netreba prepnut medzi analog/DVI nejakym tlacitkom na monitore? Skusal si iny monitor?
moze byt vadna doska alebo sracka chipset (to ma ALI chipset ci co? To potom horsia nekompatibilnejsia doska asi ani neexistuje).

Skusal si tam dat teraz nazad tu povodnu kartu? S nou to funguje aj teraz (po tych vsetkych manipulaciach)?

ano, s původní kartou to funguje stále, vsak to v původním příspěvku píšu.

Monitor k tym kartam pripajas jak? Do ktoreho vystupu? Skusal si aj druhy vystup grafiky? Monitor netreba prepnut medzi analog/DVI nejakym tlacitkom na monitore? Skusal si iny monitor?

Ano, také to píšu v původním příspěvku, zkoušel jsem 3 (2 LCD a 1x CRT), výstupy jsem také psal (jak D-sub tak DVI)

moze byt vadna doska alebo sracka chipset (to ma ALI chipset ci co? To potom horsia nekompatibilnejsia doska asi ani neexistuje).

čipset je nvidia, ano také mi z toho vychází vadná deska, ale hledám důvod proč původní grafika jede.

podtaktovat skus PCIe niektore BIOSy na to maju nastavenie (default je tusim 100MHz alebo tak nejak skus to znizit). Inac stara karta moze pouzivat menej liniek nemusi pouzivat vsetkych x16, nove mozno potrebuju vsetky x16 linky a niekde tam moze byt na slote problem s niektorym kontaktom. Alebo zdroj je nanic (ak si skusal iny tak ok). Dufam ze dodatocne napajania mas zapojene vsetky.

mám na stole stejnou desku se stejným problémem. Akorát že v ní nejede žádná PCI-E grafika. Původně tam byla WinFast PX7300 GS s tou je černá obrazovkata, ale v jiném PC jde v pohodě.
Zkoušel jsem tam 8600GTS a nic.
S PCI grafikou jde normálně. Takže řešení je sehnat Radeon 7000 do PCI - to je nejlepší volba do PCI a nechat kompl někomu na internet.
Nebo ještě zkusit sehnat grafárnu do PCI-E 1x, třeba je KO jen PCI-E 16x???

NVidia, VIA, SiS, AMD, ATI neumí udělat pořádnej chipset. Nejlepší je Intel, i když i mistr tesař se někdy utne (i815) :-)

Toto neni problem chipsetu ale srackovo napajkovanej alebo dolamanej cinskej dosky, AMD robi a vzdy robil chipsety slusne, stejne ako intel (ktory v poslednej dobre robi cim dalej tym vacsie sracky som zvedavy kam to s tym srackovanim dotiahne)

BTW. ano VIA, nvidia a Sis chipsety su srackove.