Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SATA nebo SCSI?

Snad mi pomůžete se rozhodnout, co si vybrat. Popíšu svoji situaci.

Mám v PC 4 SCSI disky, z toho 3 mají 36GB, 10otáček, každý má spotřebu až 25W.
Protože to všechno má celkem slušnou spotřebu i produkci tepla, napadlo mě, že bych se těchto tří disků zbavil a místo toho koupil jeden velký SATA disk a SATA řadič (deska nemá SATA).

Jde mi však o několik věcí a to:
1) Deska má 100MHz PCI-X 64bit. Škoda to nevyužít. Co na to bude říkat řadič určený pouze pro 66MHz?
DetailPage.asp

2)Je lepší sehnat řadič 64bit? Nevím, jestli nebude v 32bit radič zbytečně bržděn, i kdyby to jelo na těch 66MHz.
DetailPage.asp (je ale dražší)

3)Jak jsou na tom přídavné řadiče s podporou SATA a SATA II?

4) Co můžu chtít za ty 36GB 10k disky? I s U160 řadičem a kabeláží?

Nebo se mám na to vyprdnout a nechat si to, co tam mám?

Neznám přenosovou rychlost těch disků. Pravděpodobně jsou rychlejší než SATA1-2- když mají 10k otáček. Ten řadič scsi co tam máš je podle mě o dvě úrovně výš než nějaký obyčejný sata řadič. Sata řadič bych kupoval spíš do pcie procevedení pokud máš. v PCI má omezení nějakých cca 133mbit /jestli to píšu dobře pletu si ty písmena/ sata 1 má teoreticky 150mbit/s sata 2 300mbit/s a disky mají stálý přenos při kopírování něco mezi 50-80mbit/s. sata řadič pro pci-x by měl být výkonnější než obyčejný ale velký rozdíl tam nebude kvůli rychlosti sata disků. Asi bych to já osobně nechal ještě nějaký čas být, potom koupil desku se sata2 řadičem integrovaným v čipsetu /má intel i amd/ a cena je srovnatelná se samostaným řadičem a rychlost by měla být vyšší než když je to připojené přes sběrnici pci/pci-x.Limitující je podle mě rychlost spíš pomalost běžných 7200k disků /sata/pata a spol/.Nějaký raptor na 10k se sata 2 /připojený přímo přes čipset ne přes přídacvný řadič/je pravděpodobně rychlejší než ta tvoje trijáda. Otázka je jestli se vyplatí to kupovat kvůli zvýšení rychlosti.Podle mě ne.

No rychlejší ty disky budou - je to Ultra320. Stejně tak i řadič (integrovaný).
Ale vzhledem k tomu, že ty disky mám spíš jako úložiště, tak pro mě bude lepší sehnat jeden pořádnej disk s dvojnásobnou kapacitou, třeba i o fous pomalejší, než tři rychlý, ale nenažraný disky.
Myslím právě, že ten 64bitovej řadič 66MHz by mohl být docela svižnej (vůči obyč. 32bit), navíc Adaptec patří mezi špičku, narozdíl od Kouwellu. A není to PCI, ale PCI-X (neplést s PCIe). Takže přenosová rychlost mezi řadičem a deskou není jen těch 133mbit, ale mnohem vyšší. Takže brzdnou jednotkou bude asi disk. Ale pro hry a MP3 by to mělo stačit. Filmy negrabuju, náročný diskový operace nepotřebuju. Takže bych koupil nějakej SATA2, ty navíc podporují NCQ.

Potřeboval bych právě vědět, jestli bude velkej rozdíl, když koupím 32, nebo 64bit řadič, je tam rozdíl v ceně. Právě se v penězích zrovna nekoupu. Oba jedou na 66MHz.

Na první otázku už jsem si odpověď našel sám, paradoxně u sebe. V jednom PCI-X slotu mám strčenou WiFi kartu jede bez problémů.

Díky, když to tak čtu, tak jsem asi vlastně celou dobu chtěl vědět, jak to běhá na přídavným řadiči. Mám zkušenosti, že přídavný řadič SCSI do klasického 32bit 33MHz PCI je tím rozhraním výrazně bržděn. Uvidím, jestli se mi to podaří vhodně prodat, ceny HW jdou strašně rychle dolů... (už nejsu magor s výkonem za každou cenu). Podle peněz pak koupím řadič.