Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SW vypnutí a odpojení hdd?

Abych pořádně vysvětlil o co jde: chtěl bych vědět, jestli se dá SW vypnout hdd, tj. aby se opravdu vypnul (netočil se, je to kvůli úspoře energie a taky jeho šetření) pro případ, kdy se nabootuje z CD (live cd založené na WinXP). Jde mi teda o to, zda existuje nějaký příkaz (snad využívající nějakou API funkci?) nebo nějaké nastavení pro fyzické vypnutí disku.

Vím že SW ho odpojit jde přes diskpart, tj. operační systém disk "nevidí". No a tak se přímo nabízí ho rovnou vypnout. Prosím neraďte "odpojit napájení od disku".

Pavel

Vím, žes nechtěl o hw odpojení slyšet, ale přesto sem hodím svoje "řešení". Jen jako "berličku" - protože stejně jako ty bych to chtěl mít vyřešené nějak elegantněji.

Mám vypínač na molexu do hdd - 5 i 12V větve.
Chci-li disk nepoužívat, před zapnutím PC vypínač (vyvedený na case) vypnu. Vypnutým počítačem zde myslím opravdu vypnutý od elektřiny - u mě vypnutím UPSky (nebo případně vypínačem na zdroji). Není to moc elegantní řešení - ale nic "chytřejšího" jsem neobjevil. Disky v šuplících (alternativní "řešení") se mi dost přehřívaly.

Používám toto hlavně z důvodu, že potřebuju-li nabootovat z jiného HDD v PC než z "hlavního", prostě hlavní disk vypnu a nabootuje se automaticky z dalšího disku a případnými sw hokuspokusy nijak (ani teoreticky) neohrozím "hlavní" HDD.