Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nechci být pochován na hřbitově, ale doma pod lípou

Tož som na vas narazil, chalani. Sú tady chyrti lide, tak mi snad aspoňá málo poradite. Mám už svoje roky a všechno rychle utíká a já už musím pomalu myslet i na ten svůj odchod, až ňa ty pérka prasknú a zavolají ňa tam nahoru. Mám také přání, abych nebyl pochován na hřbitově ale doma na zahradě pod lípou. Je to tam takové pěkné místo, kde jsem rád sedával a popíjel vínko a pivko. Je tam klid a slunce. Ale na úřadu mi řekli, že to nende, že to jako odporuje nějakýmu předpisu. Ale mělo by to jen výhody, hřbitov je daleko, tam by děcka za mnou nechodili a babka nebude aspoň dělat neplechy, když budu furt tady poblíž, vona je pověrčivá. Taky by se ušetřilo za hrobku a tak. Zkrátka jen výhody by to mělo. Ale jak to jen provést? Tož sa tu mějte a užívejte. Posílám pozdrav do Prahy od nás vod Litovle, ale ty vaše pražský piva sú pěkný patoky, to mi tady nepijeme. Snad ještě tu Plzňu, ale naša Litovel je nejlepší. Tož dajte vědět strýcovi z Moravy.

Přesně toto si přál můj pradědeček, o kterém byl natočen i televizní seriál "Muž, který nesmí zemřít". Nevím, jak se to tehdy povedlo, ale skutečně zůstal někde poblíž domu nebo v domě. Po válce to asi nebyl takový problém jako dnes. Vzpomínám si ještě, jak jsem jako malý kluk rád poslouchal babičku, když o tom vyprávěla. Když pradědeček umřel, chtěli aby zůstal "doma". Zavolali lékaře, který konstatoval, že je mrtvý a napsal úmrtní list. A než přijela pohřební služba, tak ho "uklidili". Když pak přijeli a pradědečka nenašli, začli hystericky volat, že se stal zázrak, že ožil a viděli ho odlétat jako mrak k obloze. Shodně to tvrdili všichni pozůstalí, pohřebáci prý nadávali a pak odjeli. Když jsem dům přestavoval v 90. letech tak jsme (naštěstí) nic nenašli. Zbývá prohledat zahradu, nemáme tam sice lípu, ale jabloně :-)

Motto:
Prach jsi a v prach se obrátíš.
Nenapsal jsi však jak tam chceš spočinout. Zda-li jako hnijící maso nebo nezávadný popel. Když jako urna s popelem, tak se ouředníků ptát nemusíš. Otázka je jak to uhlídáš, aby tě tam někdo z blízkých spolehlivě uložil.
My takto na lodžiji máme strýce. Manželka má rodiče na záhradě, kde se cítili nejlíp. Já bohužel v hrobce, vyplynulo to z vesnické tradice pohřbů. Nyní bych je nechal větrem rozfókat na lóčce zelené a nemusel se starat o chátrající hrobku.