Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Intel a AMD

Zdravím, chtěl bych se zeptat co znamená v popisu procesoru cache a: 6MB L3.

Tady je cache 2MB, a frekvence větší než u Intelu. - http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K00 83000000X35
A naopak tady u Intelu je cache 8MB a má tam více vypsaných věcí a je o 3.000,-Kč dražší. - http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K00 04000000RUZ

Tak chtěl bych vědět,na co ten Intel je, myslím tím co se s tím procesorem dá dělat lépe než s AMD, má tam větší cache ( k čemu slouží to cache)atd. Prostě proč je tam rozdíl 3 tisíce.
Díky

Cache je vyrovnávací paměť - používá se nejenom u procesorů, ale taky třeba u disků. Přesnou definici najdeš třeba na Wikipedii nebo Googlem.

Porovnáváš jabka s hruškama, AMD a Intel mají každý jinou architekturu, větší cache nemusí automaticky znamenat vyšší výkon.

Rozdíly v procesorech se neurčují jen podle frekvence a Cache paměti, ale taky podle použitých technologií. V tomto případě má Intel značně navrch především díky technologii TurboBoost, která dokáže automaticky přetaktovat procesor až na 3,6GHz a technologii Hyper-Threading, která dokáže nasimulovat další "virtuální jádra" (jedno jádro dokáže dělat 2 věci zároveň- v tomto případě sčítat a násobit).
Dále je nutné si uvědomit, že Intel má větší efektivitu výpočtu (na stejné frekvenci jako AMD podá lepší výkon prakticky ve všem). Suma sumárum Intel je vhodnější na střih videa, renderování grafiky a podobný náročný operace. Co se her týče tam nemá cenu rozdíly uvažovat, ty pojedou na obou procesorech stejně skvěle (na Intelu "skvěleji").

turbo boost sa pouzije len ked je vytazene napr. jedno jadro apod, ked su vytazene vsetky jadra tak ten intel pojde na 2,9GHz ale ten AMD pojde na 3,2GHz. Necitaj tolko marketingove dristy intelu :) Zevraj znacne navrch, lol. Rychlost SSE je u oboch stejna a hyperthreading je u SSE nahovno ptz optimalizovany SSE kod vytazi vsetky jednotky v CPU.

Vpodstate su porovnatelne. Na spracovanie videa bude mozno o trochu lepsi intel (zavisi od toho jaky pako programoval pouzivanu apikaciu), ale urcite by som nepouzival slova "znacne navrch"

Nove technologie stoja za zmienku vtedy ked nieco fakt prinesu. Tie vymysly intelu su silne zamerane na marketing ale skutocny prinos je dost otazny (a implementacia casto katastrofalna).

O tom ze intel je na nizsim taktu rychlejsi by som sa dost hadal. Ale nesledujem momentalne benchmarky. Zavisi aj od ostatnych komponentov (AMD moze v niektorych pripadoch profitovat zo vstavaneho memory controllera cim sa eliminuje uzke hrdlo FSB) a urcite zavisi aj od aplikacie. V niektorych aplikaciach moze byt intel rychlejsi ale vseobecne by som to netvrdil.

Naprostý souhlas s MM.., v tomto threadu jsi zcela mimo - sorry. :-)

A tos ještě nezvážil cenu a schopnosti desek. Intelovské jsou dražší, a přitom z pohledu výkonu horší, navíc mají různá omezení co se týká kombinací a možností připojení PCIe linek (což v případě AMD je zcela lichý argument).. O výkonu a kvalitě integrovaných grafických jader nemluvě.

Navíc rozdíl ve výkonu single-threaded aplikací je v řádech jednotek procent, což běžný uživatel ani nezaznamená.

Mno jenže ty už tady řeší trošku něco jinýho. Tazatel se ptal na rozdíl mezi těmi procesory a jak jsem si vydedukoval tak proč je Intel dražší. A na to jsem se snažil odpovědět, přičemž s tím PCIe linky pramálo souvisí stejně jako integrovaná grafika nebo základní deska a proto jsem se o nich ani nezmínil. AMD podle mě vede v poměru cena/výkon, nicméně to nebylo otázkou a ani náplní mé odpovědi. Intel cpe do procesoru víc serepetiček a tím zvyšuje cenu procesoru nehledě na to, že Intel podle mě prodává draží procesory než AMD už jen z principu.
PS: Myslím že sis akorát špatně vyložil mou odpověď. :-)

a k čemu ti bude CPU bez desky? Že se prodávají odděleně neznamená, že budou samy o sobě fungovat. Ona sama otázka "který CPU je lepší" je dnes už velmi, ale opravdu velmi zavádějící. To se mohlo probírat v dobách i386 a i486, kdy většinu práce v PC opravdu dělal procesor. Dnes je CPU už opravdu jen "výpočetní" nástroj, I/O operace provádí deska přes DMA a podílí se tak nemalým objemem na "koncovém" výkonu platformy.

Co se "serepetiček" týká, tak je to namnoze jen jiné pojmenování téhož, nebo velmi podobných technologií. Jednoduše řečeno, to, co je podstatné a důležité, mají implementováno oba výrobci.

No, ono to ani s doskami pre AMD az take bezproblemove nemusi byt. Znamy kupil Phenom X6 a k tomu dosku s cipsetom AMD770 (Gigabyte MA770T-UD3). Kedze prisla s biosom nizsim, ako bolo treba, pocitac ani nenabehol, nehovoriac o moznosti preflashovat bios. Takze musel este dokupit nejaky podporovany AM3 Sempron (kedze sa v jeho okoli iny procesor na AM3 na pozicanie nevyskytol), aby mohol flashnut BIOS.

Ano, to je fakt. NICMÉNĚ: jedná se o poněkud "divokou" kombinaci staré desky a ultranového CPU. Tam jaksi flash BIOSu je předpoklad sám o sobě (i když si myslím, že deska by po studeném startu, tj. např. po resetu CMOS najet měla alespoň napoprvé). Jinak já třeba musel BIOS aktualizovat taky, mám i965 a při výměně za C2Q 9400 mi nezbývalo než nahrát poslední beta BIOS.

... inac vsetky CPU maju uz velmi davno vstavanu automaticku paralelizaciu vypoctu (v ramci jedneho jadra), t.j. ak sa napr. spracovava program
x=b+c
y=b*c
tak tie 2 operacie jadro (aj u AMD aj u intel) vykona naraz (jednu operaciu v scitacke a jednu v nasobicke). Overovene to mam minuly rok ked som optimalizoval jeden algoritmus v asm, v mnohych pripadoch to neoptimalizovany kod vykonalo stejne rychle ptz CPU automaticky paralelizoval nesuvisiace operacie az do vzdialenosti tusim 16 alebo dokonca viac instrukcii.
Takze prinos hyperthreadingu je podla mojho nazoru (na rozdiel od marketingovych dristov) minimalny.

No to je jak řešit detaily co je lepsi jestli dieslovej nebo benzinovej motor. Pokud se v tom nevyznas neda se ti to jednou vetou vysvetlit.

To amd ma nejen 2MB L2 ale i 6MB L3 dohromady je to 8MB stejne jako u intelu (zjednodušeně*).

Co se týká výkonu - nezáleží na taktu. Ve hrách si myslím že intel bude výkonnější i kvůli hyperthreadingu:-).
takový test http://extrahardware.cnews.cz/core-i7-870-43-ghz-j ako-mavnutim-proutku?page=0,9

Poměr cena výkon je lepší u amd. Bral bych /znovu/ intel.

Taky má intel tzv. turbo režim který takty mění...

* http://rabas.ezin.cz/intel-vs.amd-inkluzivni-a-exk luzivni-cache.a49.html

Ne, máš pravdu, přímé srovnání výkonu na takt a některých aplikací hovoří jasně ve prospěch intelu. Navíc takový i7-980 jednoduše nemá konkurenci. Jenže už cenové porovnání to celé změní - nárůst výkonu o pár procent je vykoupen o dost vyšší cenou.

Nicméně v celkovém pohledu cena/výkon a featury/cena kompletů (tj. CPU+deska) je to už minimálně vyrovnané, spíše však ve prospěch AMD. Jednoduše řečeno, žádné problémy s úzkým hrdlem na PCIe sběrnicích, potažmo jen PCIe v1.0 z northbridge, žádné problémy s voltáží RAM u OC, celkem výkonná integrovaná grafická jádra.

i5 mi celkově připadne jako takový nepodarek.. :-) Hlavně to dělení na několik soketů, a ještě ta různá omezení u desek (popsáno výše)... V tomto ohledu je řešení od AMD, ač je paradoxně principiálně už několik let staré (HyperTransport byl uveden s Athlonem64), tak je natolik univerzální, že umožňuje bezproblémové přesuny částí northbridge do čipu CPU a hlavně bezproblémovou evoluci (viz AM2/AM2+/AM3). To je mimochodem jedna z velkých výhod, i když dnes už to není tak zásadní výhoda (přece jen upgrady se dějí spíše už celkové, málokdy se mění třeba jen CPU. Ale dříve, kdy kvalitní deska stála přes 8 tisíc Kč to byla dost velká výhoda...)