Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co nejmene zrava kombinace desky a procesoru.

Ahoj vsem,

po delsim patrani jsem dospel k nazoru, ze na desky s Intel Atom, nebo nejakym procesorem VIA mam ponekud prehnane naroky, tak bych se rad zeptal, jestli nevite o kombinaci deska procesor, kde bych se i s 2GB pameti dostal pod 50W v beznem provozu.

Co by deska mela obsahovat:
1x PCI-express minimalne x8
a bud:
alespon 8x SATA
nebo:
USB 3.0 primo
nebo
alespon 3 další PCI-express x1 pro pripojeni potrebnych rozsirujících karet

A pak integrovanou grafiku, aby se za cely rok na monitor nikdo nepodival, na to nepotrebuju externi kartu.

Po procesoru nechci zadnou extra praci, proste bude jen pocitat RAID pole a poskytovat to pres 10Gb sitovku pres iSCSI (nebojte se, limitem je 70MB na disk, vic se z nich neda vydojit ;-)).

Nemate nekdo prehled o spotrebach uvedenych komponent?

Napr. mobilny intel chipset s mobilnym ULV CPU. Priemyselne dosky.
Najprv si daj do googlu mini-ITX, tipujem ze nove dual core Atom by to mozno stihali, alebo si najdi nejaku s mobilnym ULV CPU
P.S> akurat u mini-ITX budes mat problem s tymi portami, jeden x16 neni problem ale viac tazko.

Netrvam na mini-ITX. Znam embeded desky od kontronu, ty jsou pro mobilni procesory. Oboje je tedy zatracene drahe (jak procesor, tak deska) a drzi se s vyvojem dost pozadu. Maximum je PCI + jeden PCI x16, vic jsem v jejich portfoliu nenasel.

Nevidim duvod, proc by to melo bastit hodne. Nepotrebuju vysokotaktovany quadcore, Ja vic, jak od toho atomu nechci. Ja potrebuju jen adekvatni vstupy/vystupy.

Nejak nechapu logiku, kdyz chci o 1 PCI-E slot navic, proc by to melo jit se spotrebou na trojnasobek pri stejnem vypocetnim vykonu.

To jsou tri mozne varianty, jak do toho se slusnou propustnosti zapojit potrebne mnozstvi disku (dva male v RAID 1 na system, ty budou 100% vzdy na inernim raidici, n velkych - 500GB - v RAID 5 pro export do iSCSI).
Pripojeny datovych disku je celkem jedno, jestli interni SATA, externi sata (ne v PCI x1, to opravdu nema dostatecnou propustnost) nebo USB 3.0.

No deska s 8x sata už nebude nic mini, samotný usb3 řadič bych řekl že zbaští 10w uplně v klidu. Pokud ti ten raid enutahne atom 510 nebo jiný 2jádrový s 4thready měl by ses podívat podle mě po core i5 s integrovanou vga.Díky podpoře AES u 650/651 bys to mohl šifrovat i truecryptem s hw podporou:-)

Tady sem našel třeba ci 5-661 - v klidu 20w, na max 83
http://www.tomshardware.com/reviews/intel-clarkdal e-core-i5-661,2516-13.html

nečetl sem to podrobně.

Tak nakonec jsem asi vybral procesor:

http://www.alza.cz/amd-athlon-ii-x2-245e-d180824.h tm

45W TDP je asi nejméně, co se dnes dá pořídit (nepočítám notebookové procesory, ty jsou drahé a desktopové desky k nim ještě dražší).

Teď už jen desku. Škoda že, narozdíl třeba od desek VIA s integrovanám CPU, se výrobci nenamáhají uvádět spotřebu desky.

To uplne neodpovida pozadavkum, ktere jsem vznesl pri prvnim dotazu.

Nehlede ke srovnani:
celeron: jedno jadro 1.8 GHz 512k L2 cache - 35W
AMD X2: dve jadra 2,9 GHz, 2M L2 cache - 45W

když to vezmu do extrému, tak snížení příkonu o 23% je vykoupeno snížením výkonu o skoro 70%. Za to mi to opravdu nestojí, nehledě k tomu, že se obávám, že počítat raidové pole na více něž 100MB/s a zárověn tutéž rychlost distribuovat po sítí jednojádrový celeron opravdu neutáhne.