Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jeden systém namiesto dvoch

Prosím o radu!O formátovaní a delení disku, ako aj o inštalácii WinXP som si v tejto poradni už niečo čítal, ale napriek tomu potrebujem poradiť.Môj HDD mám rozdelený na 3 partition: 5GB+5GB+70GB.Na jednom 5GB partition mam Win2000ME, na tom druhom 5GB partition mam WinXP a ten 70GB partition využívam na hry,hudbu atď.
1. Chcem si nanovo rozdeliť disk na 30GB a 50GB partition.Na ten 30GB dať WinXP a ten druhý využívať na iné veci.Nikdy som nepracoval s programami ako napr. Partition Magic apod., takže by som to chcel urobiť len pomocou bootovacieho CD s WinXP tak,že najprv postupne sformátujem všetky partície a potom ich odstránim, a následne si vytvorím nanovo dve nové partície 30GB a 50GB. Dá sa to tak spraviť???
2. Je potrebné najprv sformátovať partície predtým, ako ich budem odstraňovať?
3. Je potrebné najprv defragmentovať disky predtým, ako ich budem formátovať a odstraňovať?
4. Tie dve 5GB partície majú formát súborov FAT32. Mám ich najprv zmeniť na NTFS predtým, ako ich budem formátovať a odstraňovať, alebo to nie je potrebné?:-)

1. Ano, ale formátování není potřeba.
2. Ne
3. Ne
4. Není to potřeba.

Pomocí bootovacího CD WXP odstraň všechny partition, vytvoř nové požadované velikosti (30 a 50) a následně zformátuj NTFS.

Nez si zacnes s tim hrat, tak si hlavne poradne zazalohuj data o ktera nechces prijit. Postup je jednoduchy, spustis instalaci XP, dojde to do faze kdy se te zepta kde chces Windows nainstalovat. V te fazi odstran stare partition, vytvor nove. Tam ti to nabidne i moznost formatovani.

Pokud ty data nepotřebuješ udělej to jak ti radí. Pokud ty data potřebuješ a nemáš zazálohované je nejjedodušší pustit instalaci, zrušit první dva oddíly 5GB a xp nainstalovat do nově vytvořeného 10g. Pokud by jsi chtěl těch 10giga zvětšit na 30giga musíš použít třeba ten partition magic, mít na 70giga disku co nejvíc místa nejmíň 20giga a v partition magicu těch 70giga zmenšit a těch 10giga zvětšit. Bude to ale "přehazovat" soubory na disku a může to klidně trvat 5hodin a může se stát cokoliv /vypnout elektriku../ takže zazálohovat někam jinam. Ideálně si půjčit disk nakopírovat a rozdělit a nakopírovat zpět. Nejrychlejší.