Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OT [NON-IT]: hledám název knihy

Ahoj,

omlouvám se za totální OT, ale vím že se tu vyskytují pamětníci a doufám, že válečný dobrodružný škvár jsem nečetl jen já :-)

pátrám po názvu románu který jsem četl jako kluk. Mohla vyjít někdy v osmdesátých, sedmdesátých letech a dříve, je možné že pochází ze SSSR nebo východního Německa a dál již vím jen kostru děje.

Hrdinou je německý voják, který sloužil v převlečení za ruské vojáky a civilisty v záškodnických jednotkách Wehrmachtu na Východní frontě v posledním roce války. Přirozeně průběžně čelí dennodenně zdrcující síle Sovětské armády a jejím bdělým strážím a uvědomuje si že Německo nemůže válku vyhrát a Hitler vede zemi do zkázy. Poržívá různé akce a v závěru knihy je těžce raněn do hlavy a vleče se podobně jako Meresjev sněhem, lesem a fujavicí (jen agresivní medvědi chybí) k německým liniím, jen aby se dostal do palby německých tanků....

tak co nepotkali jste to někdy? :-)

Paullusi, díky, to bude ono.

Máš pravdu že šlo o výsadkáře (vzpoměl jsem si na to tedy až teď když to říkáš...) a autor z NDR, sedí to.

Google říká: 321 stran, z německého originálu Die Stunde der toten Augen přeložil Zdeněk Lahoda 1961, vydalo nakladatelství Naše vojsko v roce 1966, cena 16,- Kčs

ještě jednou dík :beer: