Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Napájení základní desky

Dobrý den. Nedaří se mi nalézt v návodu požadované vysvětlení ohledně napájení základní desky a proto bych se rád pozeptal zde na následujcí. Na desce jsou konektory pro ATX12V a podlouhlý EATXPWR. U pravda již starého zdroje jež momentálně napájí základní desku nemám k dispozici pro EATXPWR vrchní čtyři /+3V GND + 12V +5V/. Počítač po zapnutí i tak bezproblému pracuje, nicméně by mě zajímalo, zda ty 4 chybějcí nezapojené mají vliv na chod pc, či snad může dojít časem třeba i k poškození něčeho a je vhodné změnit zdroj s kompletním napájením základní desky ? Děkuji za vysvětlení

81m3n78pro.jpg

OK , pokud by schořel zdroj to by ani tak nevadilo, vadilo by mi už ovšem, pokud by to mohlo odrovnat základní desku. Nevěděl jsem či to vůbec bude fungovat, když to není zapojený celý, ale už měsíc maká i na ten starej zdroj, tak jsem si říkal že dobrý, aspoň se nemusí kupovat novej, jenže zase ve mě hryže obava, aby to neodrovnalo celý pc, sice se na tom nic nehraje za hry, grafika běží integrovaná, ale pokud je tedy vhodnější tam ten zdroj vyměnit, děkuji za doporučení.

Touchwood ti, na rozdíl od svého běžného zvyku, neporadil dobře. Vzdor celkovému výkonu zdroje 400W nebude mít totiž dostatečně dimenzovánu větev 12V, která tím pádem bude trvale přetěžována se všemi důsledky: Pojede to, pojede a jednoho dne to prskne a možná zahoří.

jasně jsem napsal "pokud dostačuje", tj. pokud např. zapojuje desku s integrovanou grafikou a nějakým rozumným 65-95W zdrojem a má byť třeba 400W EC zdroj, který s přehledem na 12V dá 10A (tj. 120W; psaný tam je tuším max. proud 15A), pak bych se toho až tak nebál. Ano, nebude to asi moc tiché řešení a teoreticky (opravdu jen teoreticky) to ten zdroj dlouho nevydrží. Ale fungovat to s určitou rezervou bude - tím spíše, že to běží už teď.

Takže vždy záleží na značce zdroje, jeho dimenzaci a konečně i na tom, jak žravé jsou komponenty (toto vše píšu hlavně pro Tukyho).

Je tam Athlon X2 6000+ 3.0 Ghz , 4 GB ram. Nadělil jsem si nový stroj k vánocům a tenhle jsem přesunul manželce. Zdroj jsem tam měl původně jinej,ale ten jsem jí nechtěl věnovat a šoupnul jsem tam pokusně tenhle co nemá tu větev na EATXPWR. A ono to s nim funguje a já měl radost, že nemusim ještě kupovat další zdroj. Nicméně pokud to zavání s takovym zdrojem "průšvihem", tak raději pro jistotu pořídim nový a nemusim se tedy bát, kdy pc klekne. Chápu tedy dobře, že pokud má tohle pc s jistotou ještě chvíli sloužit, je lepší tam dát jiný zdroj.

To ano, ale třeba takové staré 250W ATX Fortrony jsou celkem držáky. Mají přes 10 let a fungují všechny... Vše je třeba posuzovat v kontextu.

Určitě je vždy lepší koupit nový zdroj, někdy ale prostě nejsou peníze, což chápu. V takovém případě lze přistoupit na kompromisní řešení.

Však to je mi jasný, taky se prodavač debilně a pohrdavě xichtil, když jsem do toho koupil jen pitomej Eurocase, protože dávat přes litr za zdroj do takové sestavy nemělo cenu, navíc v té době nebyly prachy.
Teď ten EC zdroj tahá dvojádro Athlon 4800+ a integrovanou grafiku. Tam taky nevidím problém a určitě by to utáhlo i HD 5670.

Je to nějakej 350W model, právě počítám s tím, že tam časem půjde tam moje stávající grafika HD5670, kterážto ani nemá externí napájení, všechno jde skrze desku, takže se nebojím, že by to ten zdroj neutáhnul. Ta karta má spotřebu 60W, procesor taky tak nějak, deska pár wattů, takže v maximální zátěži si ten PC vezme tak 160W, což se nebojím, že by ten zdroj neutáhnul.