Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem problém s přidělováním IP

Tak jo, jelikož tady témata zastarávaj hodně rychle, zkusím svoje štěstí ještě jednou, snad někdo tentokrát pomůže ...

Mám VoIP bránu Well ATA 171p, za ní je switch a na něm jsou 2 pc + síťový disk ...

můj problém je ten, že když na jeden PC dám 2 OS (win + linux), oba dva systémy se na tom PC perou o stejnou IP. Mimochodem je jedno jestli je systém nainstalován nebo použiji liveCD, výsledek je stejný.

Jak tedy docílim toho, aby pokud je IP už rezervována tím druhým OS, aby si aktuálně spuštěný OS vzal IP jinou ??

Protože pak to dopadne tak, že jeden systém IP má a dobrý, a ten druhý se vždycky sekne na přidělování, a buď alespoň naběhne bez sítě, a nebo jako u některých distribucí, nenaběhne vůbec, protože se prostě seknou v nekonečný smyčce získávání IP.

Zatím jsou 2 řešení, ale obě jsou špatná. Po restartu brány dostane tu IP ten systém, který se přihlásí první ... ale při každym rebootu PC do druhého systému restartovat bránu je prostě špatné. Druhé řešení je nastavit systémy na statiku, ale to taky není úplně ideální, navíc třeba pak i u těch live distribudí to není možné vůbec.

Existuje tedy prosím nějaké řešení ?? Děkuji.

Zorak

Původní dotaz zde: http://pc.poradna.net/q/view/618219-voip-well-ata- 171p-problem-s-pridelovanim-ip (touchwood)

Nezakládej duplicitní témata!! Příště to zamknu! Pokud chceš posunout svůj příspěvek výše, stačí do něj vložit další reakci. Tady alespoň vidíš, jak jsi všechny zmátl tím, žes neuvedl předchozí relevantní informace! (touchwood)

Jak tedy docílim toho, aby pokud je IP už rezervována tím druhým OS, aby si aktuálně spuštěný OS vzal IP jinou ??

Je blbosť co píšeš, teda vôbec nejako divne chápeš mechanizmus client DHCP - server DHCP

Server DHCP pridelí IP adresu sieťovému adaptéru s danou MAC adresou a poznačí čas kedy vytvoril prenájom.

Operačný systém je v danom prípade clientom a slovné spojenie:

" IP rezervována ... OS " je totálny nezmysel

tak jak jinak to napsat? i když je to nesmysl a takhle by se to chovat nemělo, prostě je to tak, pokud win mají IP, tak linux se chvíli snaží a potom řekne že nedostal žádný DHCPANSWER. A pokud má linux tu IP, tak windows se snažej marně identifikovat v síti a po chvíli to taky vzdaj a síť nepřipojej ...

taky si to zkouším představit, a nějak mi kulhá fantazie.
jistě, existuje cosi jako virtual pc, ale o tom by se jistě tazatel - který nedokáže ani normálně popsat funkci svého dhcp - jistě zmínil:

jelikož tady témata zastarávaj hodně rychle, zkusím svoje štěstí ještě jednou, snad někdo tentokrát pomůže

není problém pomoct, pokud nechybí inteligentní interakce z druhé strany. nebo aspoň odkaz na minulý popis s informacemi, které tu chybí. síť ve virtuálním režimu má různé režimy (nat), tazatel přesto zatlouká co se dá.

a pokud nejde o nat a každý systém se spouští jindy, je fuk že mají stejnou ip:

na jeden PC dám 2 OS (win + linux), oba dva systémy se na tom PC perou o stejnou IP

dhcp mu stejnou ip nemůže přidělit 2x - to znamená že aspoň jednou ji má nastavenou ručně do rozsahu, který má router přiřazený pro dhcp. proč si dhcp neomezí jen na část rozsahu např. x.x.x.100-.199, kde se nemůže splést, to ví jen tazatel a sigmund freud.

takže: my chceme textový výpis ipconfig -all

na jeden PC dám 2 OS (win + linux), oba dva systémy se na tom PC perou o stejnou IP

naprosta zahada, jak muzou byt na jednom PC spustene dva systemy soucasne, to je nesmysl. Pokud tam mas nejaky virtualni system, tak ten prebira IP adresu toho hlavniho systemu.

Pokud je router jelito, musíš zajistit při vypínání/restartování PC uvolnění IP adresy.

- Ve Windows tedy při vypnutí spustíš ipconfig /release
- V Linuxu (pokud používá dhcpcd) spustíš dhcpcd -k (viz manpages: dhcpcd_man.html)

Tím dojde (pokud dhcp server v routeru není ještě větší jelito) k uvolění IP adresy a k jejímu bezproblémovému přidělení. (respektive, toto není problém samotné IP adresy, jako toho, že DHCP server má ve své databázi přidělen lease, jemuž ještě nedošlo k uplynutí doby do renew (tj. lease-time) a není schopen ZNOVU podat DHCPoffer. viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Dynamic_Host_Configur ation_Protocol

Osobně bych doporučil používat takový router, který nemá zprzněný DHCP server.

Co se týče těch dvou OS najednou .. ne neběžej najednou. Prostě jeden OS si drží IP a po restartu na druhý OS si ten druhý OS IP nenatáhne.

Co se rozmezí týče, to je nastaveno, viz ty screeny co jsem sem dával

No, statiku můžu nastavit vždy ručně, nicméně to asi nebude řešení pak právě pro ty live distribuce, se kterými čas od času pracuji.

Nejlepší by bylo, kdyby to DHCP fungovalo tak jak má, myslel jsem, že je to třeba nějakým nastavením, jestli je to ale opravdu nějakou chybou tý brány jako takový, pak se asi nedá nic dělat no ...

Je to blbosť.

Ak záznam o pridelenej ip adrese na serveri DHCP existuje, znamená to iba tolko, že po restarte clienta DHCP, ak znovu požiada client DHCP o konfiguračné údaje, dostane tie isté. Nič viac. Je úplne jedno aký operačný system je spustený.

Ak to tak nie je, krám DHCP má Bug alebo tazatel má síce nejaký problém ale nevie aký .. a domnieva sa že je to problém s pridelením IP od DHCP servera, no problém bude niekde úplne inde.