Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vzdálené připojení domácího PC do firemní sítě

Dobrý den, prosím o radu s následujícím problémem. Firma má vnitřní síť připojenou přes router (D-Link DI-604) do internetu. Nyní potřebuje umožnit klientovi přístup do vnitřní sítě (resp. na Server v této síti), aby mohl pracovat se síťovou aplikací.
Struktura sítě vypadá asi tak:

      Server      switch          router    Internet
      +--------------+----------------+--------+

Na Serveru je Windows 2000 SBS Server, router je možno nastavit podle potřeby (demo nastavení routeru: http://support.dlink.com/emulators/di604_reve/h_wiz ard.html).
Co je potřeba pro takové připojení (co kde nastavit, spustit,...) Děkuji :-)

Nastavit na tom routeru VPN nebo použít například software VNC a přes vzdálenou plochu ovládat nějaký počítač v práci /nastavit u routeru přemapování portů/a použít VNC se šifrováním /to zadarmo/ ale víc ti neřeknu nejsu síťař jen s nima sedávám na obědě:-)

[ot] v poslednej dobe ale strejdovi dochadza dych a indexuje ako posledny. :-p nechcem byt zlym prorokom, ale msn ho asi rychlo prevalcuje, lebo msn bot v poslednej dobe indexuje najlepsie a v kombinacii s live.com je to velmi silny nastroj. :-) [/ot]
//edit: google este o nejakej pc.poradna.net ani len netusi a msn ju ma uz skoro celu zaindexovanu. :-)

Chceš zvenku dělat něco jiného, než se dělá z lokálních stanic? Pokud ne, pak ti stačí pouze rozchodit VPN. Na klientovi netřeba cokoliv instalovat, na serveru ano, viz odkaz výše. Stanice přihlášená do LAN prostřednictvím VPN se chová tak, jako by tam byla fyzicky přítomna. Takže teoreticky čapnu PC v kanclu, přinesu ho domů, připojím se přes VPN a pracuju.

Tak v tom mém návodu jsem skončil v první kapitole na bodu 8 - "Select the network adapter that is connected to the Internet". :-(
Žádný není, v tom Serveru je jen jeden adaptér a ten je připojen k místní síti. Připojení k internetu zprostředkovává ten router (na němž jsem povolil VPN Pass-Through)

musíš forwardovat port, na kterém VPN jede.

No právě, že nejede - viz. moje poznámka o bodu 8.
Zkrátka jsem chtěl nakonfigurovat ten Server pro VPN (podle návodu, na který jsem tady dával odkaz), ale skončil jsem na tom, že je tam 1 síťovka. Takže bych měl zkusit nainstalovat ne Server to OpenVPN a forwardovat na routeru porty pro něj (tj. 1194, 5000)?

Má ten server přístup k internetu? Má. Takže tím adaptérem je ten jediný adaptér, který tam je - ten do lokální sítě. Plus povolíš VPN Pass-Through v routeru, příp. nasměruješ potřebné porty na interní adresu toho serveru. Který to jsou, bude zmíněno v návodu. Vyděržať! ;-)

Jak prosté, že?:-)
Jenže pokud o tom víš, to co já, tak je to k ničemu. Na root.cz je návodů mnoho, nenašel jsem tam žádný, kde by to bylo popsáno (nebyl by link-?). S OpenSSL neumím. Na Server jsem nainstaloval OpenVPN, povolil porty na routeru, povolil VPN Pass. Vcelku sranda je, že to OpenVPN se na Windows 2000 spustí až po restartu. Takže bych nerad odinstalovával současný OpenVPN, když už jeden restart mám za sebou (tedy: rád bych nakonfiguroval to, co tam teď je, tzn. OpenVPN 2.0.7).
Ale děkuju za radu - je to pro mě jedna z možných variant do budoucna.
Momentálně jsem na tom tak, že mám 3 konfigurační soubory - server.ovpn, client.ovpn a sample.ovpn, které netuším, jak nastavit...

Uz jsem s tim dlouho nedelal nejake konfigurak mam tady:

pro server:

mode server
tls-server
dev tap0
ifconfig 194.193.192.1 255.255.0.0
ifconfig-pool 194.193.192.2 194.193.192.9 255.255.0.0

ca my-ca.crt
cert office.crt
key office.key
dh dh1024.pem

comp-lzo
verb 3

ty soubory office.crt, my-ca.crt - se tvorily v vtom OpenSSL, bohuzel uz jsem taky zapomnel jak. Ale podivam se na to, kdyz tak ti sem hodim postup.

moznosti masw dve...bud kupis hw router co podporuje vpn...potom mas po starostiach a nastavis to cele par klikmi...alebo preforwardujes port na nejaky "server" kde bude bezat openvpn (pomerne jednoduche bezi aj pod win).
ak si velky frajer spustis to cele sifrovane;o)
ako hw router ti odporucim niektori zo zyxelov

Vidíš, jak to je. Plácám se tady s VPN, mnoho lidí se mi snaží poradit (přitom si připadám jako úplnej blbec), pomalu se snad s jejich pomocí dopracovávám k cíli a pak přijdeš ty a poradíš mi VNC. Není to tak, že se zase budu plácat ve VNC?:-|

Tak nevím, pokud jsem to pochopil správně Kurt potřebuje přistupovat na samotný server, ne na nějakou stanici v síti, která by třeba náhodou neměla Terminal Services. A radit VNC na W2K Server je jako radit montovat motor od Trabanta do Mercedesu.

Windows 2000 Server mají Terminal Services, přistupuje se k serveru pomocí klienta Vzdálené plochy, defaultní port je 3389.

Vy mi dáváte! :-D
FTP je už asi 4. navrhovaný způsob, jen si vybrat, že? ;-)
No ona by přecejen mohla nastat situace, kdy bude nutné např. něco vytisknout na tiskárně v té síti a to by asi FTP nebylo dobrým řešením. Ale píšu si jako další možnost po případném neúspěchu s VPN - díky!:-)

Bohužel, pořád nic.:-(
Obě mašiny se tváří jako propojený, ale ping nejede ani z jedné. Překontroloval jsem router, nastavení se zdá být OK (navíc jede to VNC). Jen jsem si všiml jedné věci: ten virtuální adapter vytvoření OpenVNC nemá bránu. Nemůže to být ten problém? :-/
ipconfig: vnc0yp.jpg

Brána je jeden ze způsobů, kdybys chtěl přistupovat na jiný počítač v síti, než na kterém běží OpenVPN. Ale jestli ti stačí komunikovat jenom přímo s tím kompem, tak nic více nepotřebuješ. Mají oba počítače na VPN adaptéru nastavenou stejnou ip adresu sítě?

Tohle asi bude ten problém. Aby spolu dva počítače mohly komunikovat, musí mít IP nastavenou tak, aby byly ve stejné síti. IP adresa se dělí na adresu počítače a adresu sítě právě pomocí té masky. Takže to zkus nastavit například takhle: server by byl 172.16.1.0 s maskou 255.255.255.248 a klient např. 172.16.1.1, samozřejmě se stejnou maskou. Rozsah ip adres počítačů s touto maskou (tzn. možných IP adres pro počítače v této síti) je 172.16.1.0-7. Spojuješ jenom dva PC, takže to stačí. Kdyby se chtěl pak připojit někdo další, tak by měl IP třeba 172.16.1.2, třetí 172.16.1.3 až do 172.16.1.7.

No jasně. Ale to proto, že nejde jen o 2 PC. Jde o Síť a klienta. A pokud je v síti použito IP 192.168.12.xxx, tak jsem to nastavil tak, aby ten open VPN adapter Serveru byl ve stejném rozsahu.;-)
Maska podsítě je na obou 255.255.255.0 a nic. Pokud si dám vypsat trasu (tracert), tak klient -> Server jde přímo, zatímco Server -> klient jde přes router, ISP, a dalších asi 8 IP.:-|

Teď už asi chápu, jak na to jdeš. Takhle to ale nepůjde. :-) Na žádném počítači nemůžeš mít VPN adapter ve stejném rozsahu jako je LAN nebo cokoliv jiného. Proto ti to směrem od klienta běží v pohodě, protože VPN na klientovi má jinou síť než ostatní rozhraní (v tomhle případě LAN) a počítač hned ví, přes jaké rozhraní to pošle, protože jasně vidí, že síť 192.168.12. používá VPNko. Ale na serveru má stejnou síť LANko i VPN, počítač neví, na jaké rozhraní to má teda poslat a nějak se rozhodl to posílat přes LAN rozhraní, proto těch moc hopů. Nastav jiné adresy, jak jsem ti psal víš. 172.16.1.xxx s maskou teda 255.255.255.0, když se nespokojíš se osmi IP. :-) Tuhle síť na žádném z těch dvou PC nepoužíváš, takže by to mělo být OK.