Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Šifrování

Jsme se sestrou již starší. Každý bydlíme v jiném městě. Oba máme přístup na internet prostřednictvím rodinných počítačů. Oba si celkem často mejlujeme. Nemáme zájem, aby naše mejlíky četli naše děti, do soukromých věcí jim nic není. Nevíte prosím, jak bychom si mohli naše zprávy, případně soubory, které si vzájemně zasíláme, šifrovat? Aby to nebylo pro nás nezvládnutelné. Děkuji vám za rady - zdraví Werner

Ano, to je pravda, to by šlo. Ale i tak bychom měli zájem o to šifrovat si vzájemně zprávy, neboť naši hoši dokáží naše heslované schránky celkem bez problému otevřít, což nám rádi předvádějí, samozřejmě v dobrém. A také říkají, že to nic neřeší, abychom si zprávy vzájemně šifrovali, že odheslovat schránku je dnes již celkem běžná záležitost a jinak nám prý také naši korespondenci čte kdekdo po tzv. kominikační cestě. Zdraví Werner

Teda to mi řekni, co si se sestrou píšete, že máš takovou schízu...? :-?:-D

Když máš tak nadané děti, kteří se dokáží tak snadno dostat do zaheslované e-mailové schránky, tak ať mi to předvedou. Moje adresa: host(zavináč)worldmail.cz

Pak sem napiš klidně heslo, které zjistí... :-p8-)

Posílat si maily v RARu mi připadá trochu jako drbání levou nohou za pravým uchem... :-?:-/ Asi jako když někteří text mailu posílají jako přílohu psanou ve Wordu... nechápu.

Podle mě je standardní zabezpečení e-mailové schránky heslem zcela dostačující... Při dodržení základních zásad bezpečnosti. A kdo mi bude tvrdit že ne, tomu dám mailovou adresu a může se tu předvést...

Pokud používáte poštovní program jako je Outlook Express, přejděte na webový mail. Nezapínejte, případně vypněte možnost, aby si prohlížeč mohl pamatovat přhlašovací údaje. Po vyřízení pošty se z poštovní schránky odhlašte. Aby vám bylo možno poradit, bylo by dobré napsat, jaký operační systém ( Windows 98, Windows XP, Linux :-) ) používáte a jak si vyřizujete poštu ( web ,Outlook Express, mail v Opeře, Thundrebird a pod.) Napište také, kde máte schránku ( seznam, centrum, inmail....)
Jinak, samozřejmě jdou soubory také šifrovat.
Je dobré hesla občas měnit a používat dostatečně dlouhá a kombinací písmen a číslic.
Co takhle děti potrápit ? Telefonicky se domluvte, že si pár dní budečte posílat zdánlivě šifrované texty, které budou ve skutečnosti jen nesmyslnou změtí znaků Ať se trochu trápí neschopností to rozluštit a pak třeba ztratí zájem :-)

S tím rarem to je zajímavý nápad, proberu to se sestrou. Soukromou korespondenci si samozřejmě vzájemně sice nečteme, ale chci se řídit heslem, že nejlepší, jak zabránit pokušení je, když to prostě nejde. No, asi zkusíme ten rar. Jen dotaz. Je to solidní, když dám heslo třeba cca 160 znaků, není to jen taková šifrovací pionýrská jitřenka? Nerozumím tomu, proto se ptám. Děkuji Zdraví Wernwer.

Ve WinRARu bude stačit asi osm znaků a děti budou mít práci na léta. Nepoužívat běžná slova, nejlépe použít kombinaci písmen, číslic a speciálních znaků. I nejlepší heslo ztrácí smysl, když je napsané na spodku klávesnice. Heslo se 160 znaky si asi těžko zapamatuješ. :))

S WinRarom asi nie. Ono je to dost problem aj zipom, nie je to tak jednoduche ako to popisujes, musel by si vediet presne kde ten text bol a ak nevies tak tam je kombinacii ze by to mohli skusat milion rokov.

Ale ak je na tom PC nainstaleny nejaky keylogger tak ten kto ho nainstaloval aj tak vidi vsetko co sa pise na klavesnici, takze ak by som mal take zvedave deti tak by som si urobil vlastnu instalaciu Win na osobitnej zasifrovanej particii (Win vie sifrovat cely diskovy oddiel), kde by bol len jeden admin ucet a to moj, poriadne dlhe heslo (tak 10znakov), a daval by som si pozor aby nikto nevidel ked to heslo pisem. To by som chcel vidiet ako by mi potom citali maily (teda ak nemaju druhy PC vo vedlajsej izbe napichnuty na rovnakej sieti a sietovku v promiskuit mode, ale to by uz potom dostali jednu po hube a to PC by uz potom nemali :-))

Už 16-ti znakové heslo v RARu verze 3.xx (pokud to není nějaké slovo ze slovníku) je nepřekonatelný problém.

Pokud máte ale na počítači synky tajně nainstalovaný keylogger, bude potřeba nejprve zlikvidovat ten - jinak zaznamená jakékoliv ťuknutí do klávesnice, čili i heslo.

Žádný snímač stisku klávesnice nainstalován není. Já se řídím heslem důvěřuj, ale prověřuj. Naše dětí nám doporučují šifrovat, je to prý moderní a každý by to prý měl běžně umět a používat. Zjištěný útok na náš počítáč směrem od rodinných příslušníků by měl za následek odvetu v důsledku znepřístupnění počítače. U nás doma je jakási demokracie, ale celkem se respektuje, kdo je hlava rodiny a děti vědí, že až budou samostatné, tak si mohou dělat, co chtějí, ale nefér věci by se doma netrpěli. My jim to také neděláme. Jinak Vám děkuji za rady, myslím, že půjdeme na ten rar, vypadá nejjednodušeji, PGP je pro nás španělská vesnice. Zdravím pány na netu a děkuji Vám za rady. Zdraví Werner.

<joke>

Já doporučuji toto elegantní řesení:

Z adresy t_fun.html si stáhněte můj oblíbený ;-) a léta používaný ;-);-) výborný program "The supersonic decoder card". Za pomoci agenta Secret Squirrel lze efektně kódovat / dekódovat tajné zprávy.

Zde kupříkladu je zašifrovaná zpráva pro čtenáře poradny.net:

RFXQT!UTWFISF3SJY%OJ%UWNRF&

</joke>

POkud přistupujete do webmailu, nemáte nastaveno ukládání hesel a nemáte v PC nějaký keylogger tak by neměli by mít možnost se do schránky dostat. Pokud používate Outlook Express tak se do mailu bez hesla dostanou naprosto snadno i pokud máte zaheslovanou identitu.
Celkem by mě zajímalo co se ségrou řešíš? Já bych ségře nenapsal nic, co bych nemohl napsat na korespondenční lístek - prostě nic soukromějšího charakteru.

úplně základní věc je začít používat uživatelské účty.

Pak je důležité na PC nepoužívat adminovské účty a jediný adminovský účet nechat jen k instalaci SW (a samozřejmě nikomu nesdělovat heslo). Taktéž se hodí zaheslovat BIOS a zamknout case aby nešlo vytáhout baterku.

Když totiž necháš dětem admina, je to jako kdybys nechal otevřené dveře. Mohou ti nainstalovat do PC od toho keyloggeru¨, přes MITM vešku až k "louskáčku" hesel.

Co se týká možnosti číst poštu "po cestě", tak to je samozřejmě pravda, ale jednak tě chrání listovní tajemství (to je pro optimisty) a jednak většina ostatních lidí s možností opravdu tu poštu číst není na tvé soukr. maily celkem zvědavá (to je pro pesimisty :-D). Neříkám, že šifrování pošty je k ničemu, ale reálně má význam "až když o něco jde" - typicky hodně peněz, státní tajemství atp.

Wow to vypadá krutě! Horší než hádanky od IgorK-a! Jestli je to substituce, je ten text trošku krátký. Důležité pro tvorbu substituční tabulky je mít alespoň trošku rozumně dlouhý text a v něm zepár obyčejných slov, aby se dalo odněkud rozumně začít s hádáním. Ta dva extra dlouhé útvary mi nic neříkají.

Za chvilku mě venku čeká roštěnka:-) času málo, kdyby se s tím někdo chtěl prát tak tady je zastoupení písmen:

. 2x
mezera 7x
a 2x
b 5x
c 3x
e 1x
g 2x
h 1x
i 1x
l 5x
m 2x
n 3x
q 3x
r 5x
s 9x
t 1x
v 2x
y 1x
z 6x

Třeba Vám bude k něčemu

lmaona.html