Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno poškodenie dualboot-u (MBR) windows 7 a XP

Ahoj chcel by som poprosiť o radu ,, viem že som asi inštaloval niečo neuvážene ale stalo. bude to dlhší príbeh ale treba to prečítať cele

Takže na desktope mam 2x HDD 1. SATA HDD rozdelený na dva oddiely
2. klasický IDE ATA HDD zo starého PC tiež rozdelený na 2 oddiely

na disku 1. SATA mám na prvom oddieli nainštalovaný Windows 7 a na druhom oddiely Win XP
disk č.2 ATA ma na jednom oddiely len zálohove súbory (filmy, hudba....) a druhý oddiel bol prázdny
zhodou okolnosti ten prázdny oddiel bol označený ako C: (windows ho proste počas inštalácie vždy označoval ako C disk aj keď tam nebolo nič inštalované a bol celkom prázdny) tak to máme spolu 4 oddiely

rozhodol som sa že idem otestovať istý OS ktorý si samozrejme žiadal voľné miesto tak som potvrdil inštaláciu na voľný oddiel starého disku kde nebola ani zmienka po nejakých dátach (zhodou okolnosti označeného ako "c:" )

prebehol format disku do daného systému bohužiaľ inštalácia neprebehla úspešne po reštarte bolo jasne že dualboot bude preč takže som vložil DVD win 7 a po načítaní inštalačky som zvolil "opravu počítača" oprava mi ale vypísala hlášku vid. fotka dole. Takže som som šiel cez príkazový riadok a príkaz diskpart som zvolil
aktívny oddiel ten kde je nainštalovaný windows 7 restartol PC potom som už myslel že naskočí oprava PC ale ani tak nie skúšal som aj bootsect.exe, bootrec aj všetký možnosti ktoré ponúka windows 7 oprava počítača ale nič nefunguje

namiesto dualboot mi nabieha len hlásenie "Missing operating system." disky ale obsahujú všetky súbory jediný disk ktorý bol prepísaný bol ten čistý oddiel C: ktorý neobsahoval žiadané dáta

vie mi niekto poradiť ako to opraviť alebo je to možné opraviť ?

ďakujem

skúšal som všetko čo ponúka menu inštalačného DVD win 7 na opravu .
pri recovery mi to vypísalo niečo podobne ako vidno na obrázku a vyskočilo mi okno že tuto chybu môžem
poslať na analýzu to je všetko.
skúšal som aj bootrec aj bootsect /nd60 all podľa nejakého návodu na opravu MBR ktoré mi aj našli windows 7 ale po odklepnutí mi vypísalo že zväzok nenájdený :(

Nabootuj live linux z CD a skontroluj tie disky ze co je na ktorom oddieli a ci tam fakt su este subory Windows na tych oddieloch SATA disku (a ci tam vobec este su tie oddiely :)

Druha vec je nabootovat z instalacneho CD Win7 a hned na zaciatku si vybrat polozku "opravit bootovanie" alebo startovanie alebo tak nejak je nazvana. To si urobil?

skontroloval som oddiely cez LIVECD ubuntu su tam aj všetký súbory windows aj všetko čo som nainštaloval aj nejaké skryté súbory primo na daných oddieloch
opravu cez inštalačné DVD Win 7 som samozrejme skúšal bohužiaľ neúspešne idem ešte vyskúšať odpojiť ten PATA disk a uvidíme

diki za tip

A este si v BIOSe over ze bootujes z toho SATA disku. Alebo PATA disk uplne odpoj. A az tak sa pokusaj o napravu. Mam totiz taky pocit ze mas nespravne nastavene v BIOSe bootovanie z toho PATA HDD, a to bol dovod preco ho furt oznacoval ako C: a subory (skryte systemove) potrebne pre bootovanie a bootblock dal na neho, a tie si mu zmazal.

Ked odpojis ten PATA disk tak si este over ze prvy oddiel na SATA disku je nastaveny ako aktivny, napr. pomocou ranish-u z UBCD. A skusaj tu polozku opravit bootovanie, alebo ked nepomoze tak budes muset asi opravnu instalaciu Win.

Nie. PATA pripojis az ked bude vsetko hotove a potom nastavis v BIOSe ako prvy HDD pre bootovanie ten SATA.
Dokial ti Win nenabehnu tak nepripajaj PATA ale nabootuj instalacne CD Win7 a skus polozku opravit bootovanie. Urcite tam niekde je, nasiel si ju?

P.S. ale aj ten PATA disk mozes skusit pripojit, ved ked to nepomoze tak ho predsa zas odpojis a budes pokracovat v tom opravovani :)

A skus aj nastavit aktivny ten disk s WinXP. Co ja viem jak si to mal predtym ked to este slo.

P.S. a ked nic nebude pomahat tak spust opravnu instalaciu Windows (7), a uz potom nedrb do oddielov ani do nicoho ineho.

P.S.2. a citaj aj nizsie co pisal wert. Win7 mohol vyrobit oddielov viac (jeden tusim skryty oddiel), a aktivny oddiel musi byt ten spravny, neni to jedno. Aktivny oddiel na ktorykolvek oddiel vie nastavit napr. ranish z UBCD.

no su tam zrazu 4 oddieli prvý ma 1,023kb a posledný ma 1,496 kb a oba su označené ako "UNUSED"
a ďalšie dva oddieli su tie čo obsahuju windows 7 a XP a pri tom win je jeden označená ako active ale tie UNUSED neviem ako jedne z nich mozem označiť za active lebo ked nan dam enter tak mi vyskoči okno kde je moznosť sformatovať

unused znamena v preklade nepouzite miesto, to neni oddiel. Je to tak normalne ze tam je volne miesto je to z historickych dovodov (CHS). Windows to volne miesto nezobrazuje samozrejme lebo MS si mysli ze vsetci uzivatelia su debili :)

Takze tam mas len 2 oddiely tak skus nastavit ako aktivny jeden a potom druhy ze ci to bootovanie v niektorom pripade klapne. Ak nie tak nastav Win7 ako aktivny a z instalacneho CD oprav bootovanie alebo urob opravnu instalaciu Windows.

blby microsoft dal som inštalačku windows 7 oprava počítača no je tam istý spôsob ako prehliadať "Tento počítač" a všimol som si tam okrem tých dvoch windows oddielov a DVD mechaniky je ešte jeden oddiel navyše označený ako X:[Boot]a sú tam nejaké windowsacke adresáre ten oddiel ma nejakých 32 MB ale nechápem prečo sa nedá nastaviť a prečo nieje v diskpart

to tam nemas najprv nejaku ciernu obrazovku s vyberom moznosti a neni tam moznost "opravit bootovanie"? Zhlavy neviem jak to ma Win7.
Co to je X:boot neviem zhlavy bud je to na inom disku alebo to moze byt len pre UEFI, a to je potom nepodstatne.

P.S. skus aj nechat to bootovat z HDD (nie z CD) a mackaj F8, nabehne nieco?

#1
Vložte inštalačné DVD Win 7 a nabootujte z DVD mechaniky. V niektorých starších systémoch môže byť nutné zmeniť poradie bootovania v BIOS-e, väčšina novších systémov však umožňuje bootovanie z DVD bez nutnosti meniť poradie bootovania kliknutím na ľubovoľný kláves, keď sa zobrazí výzva.

# 2
Vyberte si predvolený "Language" (Jazyk), "Time" (Časové pásmo/zónu) a "Keyboard Input" (vstup z klávesnice), na prvom okne a kliknite na tlačidlo Ďalej.

# 3
Máte na výber z 3 možností. Kliknite na tlačidlo ""Repair Your Computer" (Opraviť počítač) na získanie prístupu k oknu pre obnovenie systému. Teraz vyberte "Command Promp" (Príkazový riadok), aby sa spustil požadovaný nástroj, ktorý sa nazýva "Bootsect.exe". Bootsect sa nachádza vo vnútri boot zložky, preto prejdite do tohto adresára. Teraz spustite: bootsect / NT60 C:\, ak ste mali pôvodne nainštalovaný Win 7 v oddieli C. Alternatívne môžete spustiť bootsect /NT60 SYS alebo bootsect /NT60 All, k oprave systémového oddielu alebo všetkých oddielov. Vyberte DVD a reštartujte počítač. Váš počítač by mal zaviesť Win 7 znova.

Na obrázcích jste dělal něco, co s popisovaným problémem vůbec nesouvisí. Zkuste co radil MM, ale ještě před tím zkontrolujte oddíly - pokud jsou na HDD oddíly SYSTEM a BOOT (lze to zvolit při instalaci W7), aktivní musí být ten SYSTEM (paradoxně - divná logika MS), ačkoliv soubory W7 jsou na oddílu BOOT

Keď sa spúšťa PC, Bios načíta prvý sektor na disku, ktorý určuje čo sa bude robiť ďalej.
Pre XP prejde ovládanie do boot.ini, pre Vista/7 sa analyzuje "bcd store"(boot configuration database)

Pri inštalácii viacerých OS, treba nainštalovať najprv staršiu verziu OS, potom novšiu, potom najnovšiu, pre zachovanie spätnej kompatibility.

Možno by mohol pomôcť nástroj BCDEdit - nikdy som ho neskúšal....