Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel, pomoc se vzorcem

zdravím,
potřeboval bych pomoc s napsáním vzorce pro excel.
Hraju travian, což je webová hra kde se jednotky staví ze čtyř surovin.
Dejme tomu že mám suroviny A, B, C, D. Každé mám 5000 jednotek.
Jeden voják stojí 150 surovin A, 250 suroviny B, 215 suroviny C a 30 suroviny D.
Jak v excelu zadat, aby mi vypočítalo kolik vojáčků z těchto surovin vyrobím?
Přiznám se bez mučení, jsem na matematiku naprostý idiot, možná to má jednoduché triviální řešení, ale já si s tím nevím rady..
Popřípadě za nakopnutí díky.

Vybereš nejvyšší číslo potřebné suroviny (250) a tím vydělíš celkové množství dané suroviny. Tedy 5000/250 = 20 vojáčků.

Tento postup platí za předpokladu, že od každé suroviny máš stejný počet jednotek a že pro stavbu vojáčka jsou potřeba všechny čtyři suroviny současně.

Snad jsem nenapsal kravinu.

Taky jsem si to myslel. Použil bych fci max, která by mi zajistila že zjistí největší hodnotu surovin (říkejme jí limitní).
Limitní hodnotou bych vydělil počet surovin určených k výrobě a vyšel by mi počet jednotek které můžu vyrobit.
Problém ale je přesně v tom, co říkáš. Nemám stejný počet jednotlivých surovin. V příkladě to tak sice mám, ale praxe je jiná.

Jde mi o to získat vzorec, do kterého potom jen dosadím počty surovin a ceny jednotek a on mi to vypočítá. Spočítat na kalkulačce, bych to metodou pokus omyl asi taky zvládl.
Dám příklad s reálnýma číslama:

Dřevo ..... 9847
Hlína ...... 8138
Železo ...... 9811
Obilí ....... 7544

Jednotka Pálkař stojí
Dřevo ...95
Hlína ...75
Železo...40
Obilí...40

kolik vyrobím Pálkařů ze zadaných surovin?