Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Neúnosné přehřívání procesoru - vadný kus?

Ahoj

Chtěl bych poradit nebo spíš potvrdit, jestli může být pravda moje podezření na vadný procesor. Dostal jsem nedávno dvě totožné sestavy (popis je dole) a u jedné z nich se právě procesor neúnosně přehřívá. Po zapnutí PC a přechodu do Biosu ukazuje senzor cca 45 °C a během 5 minut nečinnosti teplota stoupne až k 70°C. To se mi právě vůbec nelíbí, protože chlazení je totožné jako u druhé sestavy a tam je teplota CPU konstantně na 30°C.
Navíc při jakékoliv operaci procesoru, třeba při procházení mezi položkama v Biosu, je v něm slyšet jakoby jemné cvaknutí, což mě právě vede k vadě v procesoru.
Ještě ve mě hlodá myšlenka, že by to mohla ovlivňovat chybějící teplovodivá pasta mezi CPU a chladičem, ale že by to vedlo k rozdílu v hodnotě desítek °C? To pochybuju. Při 70 °C je tělo chladiče na dotyk totiž teplé, takže teplo by měl odvádět dobře.

Bios jsem zkoušel resetovat, podle senzoru napájení jde do procesoru napětí cca 1.34V. Paměti, zdroj i grafiku jsem taky měnil, žádná změna. (druhý procesor vyzkoušet nemůžu, jedna sestava už je pryč)

Sestava:
MB Asus P4P800SE
CPU P4 3.0 GHz
Grafika GeForce FX5200 128MB
Zdroj 350W

Díky všem za odpovědi, pokud se s podobným problémem třeba už někdo setkal.

V CPU nemoze byt slyset ziadne cvaknuti, slyset mozes DC menic zakladnej dosky (cievky apod) co ale neni zavada (ale moze to znacit ze ta doska bude uz problematicka kvoli vyschnutym kondenzatorom apod)

Chladic nechladi dobre ptz keby mal 70stupnov tak si spalis prst. Nema to nic s pastou, bud ten chladic blbo sedi alebo to blbo mera, alebo je uz vadna doska a cpe tam nejake problematicke priebehy napatia.
A tu druhu zostavu to tiez blbo meralo ptz 30 nemal (alebo to nebola totozna zostava)

Chladič jsem zkoušel usazovat několikrát, ale vždycky byl výsledek stejný. Dnes se mi podařilo sehnat dokonce třetí takovou sestavu, tak to zkusím povyměňovat a dám vědět, čím to bylo (deska, procesor, chladič).

Při 70 °C je tělo chladiče na dotyk totiž teplé, takže teplo by měl odvádět dobře.

70°C je teplota, při níž si popálíš prst. Pokud je chladič jen lehce teplý, tak teplo neodvádí -> blbě sedí, nebo je tam málo/moc pasty. Sundej chladič, zkontroluj stav, očisti, nanes novou pastu (jen kapku!) a znovu dobře usaď chladič.