Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Matrix v tv

Tohle téma určitě nepatří do pokecu, na to je Matrix příliš vážná věc :-)

Dnes 29. dubna je na Nově první díl a zítra 30. dubna na Primě druhej díl. Vychutnejte si to!

Pavel

[mod]Promiň, ale patří. Změna kategorie. (anarchist)[/mod]

Ono určitě není nové... Hádám tak 6 - 8 let mu bude. Nejví co dle etiketky na skříni umí je 1280×1024 při 85 Hz. Já ho provozuji na 1280×960 při 85Hz. Nemá tak úplně plochou obrazovku, ale proti 17" je 21" velký rozdíl :-). Kdo ho vyhodil nevím, bylo na něm nějaké inv. číslo a byly k němu i kabely. A byl docela špinavý.

haha. Je všeobecně známý fakt, a i to jde poznat na první pohled - rozdíl mezi TV vysíláním a reprodukci DVD.
Taky ale záleží na konkrétním pořadu. Některé filmy z Novy mají fakt docela hnusný obraz, jiné docela dobrý (ale pořád to má daleko k DVD). Myslím ty filmy s horší kvalitou jsou odbavovány ze starého systému Beta, ty s lepší kvalitou patrně z nějaké "Digitální Bety" nebo něčeho podobného..
Jinak co jsem byl nedávno v kině, tak kvalita obrazu tam taky není nic moc - snímkový rozklad 24 Hz je strašný, obraz mírně rozmazaný a ještě tam občas poletují různé černé "artefakty"-ale těch si běžný divák moc nevšimne. (Cinestar Ostrava)

Systém Beta je daleko kvalitnější než VHS. Lautr všechno dnešní TV vysílání se páchá ze systému BetaCam, vyházejícího ze staré dobré bety. I staré záznamy na palcový Ampex jsou před vysíláním přepsány na Betacam - páč jiné stroje na odbavovacím pracovišti už nejsou.

BTW v kině je obraz i zvuk naprosto nesrovnatelně lepší, než vyrobíš doma. To velké plátno je prostě nepřekonatelné. Film má 50Hz, nikoliv 24. Pleteš si počet snímků za sekundu (a těch je podle dnešní normy 25 - kvůlivá televizi) ale každý snímek je 2x "probliknut".

Nepopírám že systém Beta je kvalitnější než VHS, je to opravdu ohodně kvalitnější (psal jsem někdy opak?) Srovnával jsem kvalitu obrazu TV vysílání se záznamem z DVD. I kdyby systém BetaCam byl na stejné kvalitativní úrovni jako DVD což možná je, tak obraz se na přenosové cestě k TV mírně zdegraduje. -viz rádio - tam to taky odbavujou z CD a přitom když si doma pustím rádio tak to zní nesrovnatelně hůře než když si pustím CD..

Viděl jsem různé filmy na Nově, a u těch filmů s velmi dobrou kvalitou jsem si říkal, že už to asi odbavují z některého modernějšího systému, páč některé filmy (i nové) jsou v docela bídné kvalitě - na kvalitním TV je tento rozdíl hnedka postřehnutelný. Jak to tak píšu, tak se mi zdá, že Karel Trpák z ČT kdysi psal o nějakém novém kvalitnějším systému, tak nevím.

BTW: Film má pokud se nepletu 24 snímků (já psal, že má 50? napsal jsem akorát, že v kině je 24snímků za sekundu a napsal to zjednodušeně jako 24 Hz) a právě v kině se postupně zobrazují z filmového kotouče těch 24 snímků za sekundu, musí tam být nějaká závěrka a to dle mě způsobuje ten neklid obrazu v kině. Jestli to je 24 nebo 25 to už je jen detail.
Co vím tak TV neukazuje každý snímek 2x ("neproblikne" 2x), ale postupně kreslí sudé a liché řádky. Takže zobrazí za sekundu 50 půlsnímků.

Hovořil jsem, že v kině je frekvence obrazu 50Hz, tedy 50 "snímků" za sekundu. Každý snímek je tedy zobrazen 2x, aby se právě zmenšil "neklid" obrazu. Není tam žádná uzávěrka, leč prostá rotační clona - něco jako lopatky větráku - filmu ani dráhy se ta clona vůbec nedotkne a má plynulý chod. Posun filmového pásu je řešen u kinových promítaček (MEO 4, 5) systémem maltézského kříže, u 16mm a 8mm většinou drapákem.

Samozřejmě také děkuji za objasnění ohledně počtu snímků za sekundu v kině.

Jinak bych ještě dodal, že TV zpravodajství se neodbavuje z Betacamu ale z harddiskového pole. V roce 2000 jsem byl v Ostravském studiu kde jsem takové 400 GB HDD pole viděl, dle slov technika slouží ke střihu a odbavování zpravodajských šotů.