Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Trhající" se PC při zátěži HDD

Přeji hezký den, mám nepříjemný problém a nejsem si jistý jestli je hardwarový nebo v systému.
Při nějakém zatížení pevného disku např. při kopírování nebo extrakci ve winraru se mi začne počítač přerušovaně trhat. Je to značně zřetelné už při pohybu myši, nebo když si pustím během toho hudbu či video tak zvuk šíleně praská a zasekává se. Při klidnějším stavu když jen procházím složky nebo jsem v internetovém prohlížeči tak se to jen vyjímečne škubne. Když si pustím hru tak se trhá pouze zvuk (občas se ůplně zasekne jako když zamrzne počítač (takové to trrrrrrrrrrrr :-) ale hra beží normálně dál)

Zkusil jsem odpojit HDD, připojit jiné a nainstalovat čistý systém. Problém se už neobjevoval.
Tak jsem zkusil připojit oba disky, s tím že jsem byl v tom čistém systému a zkoušel zatížit kopírováním ten můj disk. Problém se opět neoběvoval. (Jenže tak to může být právě jen odlehčené tím že na tom mojem neběží systém...?)

Tak můj dotaz je... co stím :-)
Jestli by pomohl formát systémového oddílu a čístá instalace systému (první se ptám než to udělám protože se mi moc do tohho nechce), nebo je disk špatný a na reklamaci s ním. Nebo je to něčím úplně jiným.

Teploty mám OK (i HDD cca 33-35°C)

Moje konfigurace je:
HDD: Samsung HD502HJ (500Gb) (Provedl jsem důkladnou defragmentaci a kontroly v TuneUp)
Procesor: AMD Athlon 64 X2 6000+ DualCore 3,02 GHz
Ram: 3Gb
GK: ATI Radeon HD 4870, 512Mb
Deska: Asus M2N SLI
Zdroj: Fortron Black Power 450W

A systém Windows 7 32bit

Děkuji předem za každou odpověď (a za výdrž že jste to dočetli až sem :-)

Skontrolovat disk, ram, vyhodit tune up a uz nikdy nepouzit.
Ak sa zavada prejavi aj po negativnych vysledkoch testov skusit novu instalaciu systemu.
Na kontrolu disku pouzit utilitu od vyrobcu, na ramky memtest (z bootovacieho cd, nie z windowsu).

Vyskusaj otestovat tiez RAM nejakym zatazovym testom, prednost ma specialny tester RAM, pretoze v pocitaci toho musi fungovat naozaj dost vela aby sa dala spravne otestovat pamat. Uz hodne dlhu dobu sa predavaju pamatove moduly s chybami (hlavne tie lacnejsie). Nieje to z mojej hlavy, hovoril o tom clovek z Google, na konferencii LinuxConf, ktory programuje (upravuje) jadro Linuxu a to uz niekedy v roku 2009. Operacne systemy (aj Linux) sa naucily s chybami zariadeni (komponentov) normalne zit. Niekedy ovsem moze nastat jav aky popisujes. Stretol som sa s podobnym javom na Linuxe. Dalo sa kopirovanie z disku na druhy disk a desktop akokeby vytuhol. Aj mys isla nejak trhane. Sparvila to az aktualizacia.

kontrola paměti: memtest / goldmemory
správce zařízení: řadič disku jede v dma nebo pio režimu?

Asus M2N SLI = nforce shitset. jejich uživatelé by měli mít stejně jako aceristi speciální kategorii pro zoufalce.

Provedl jsem důkladnou defragmentaci a kontroly v TuneUp

..co jsem říkal.

Vrazil bych tam disk na kterém máš ty náhradní windows co jedou a přes HD Tune bych otestoval ten podezřelý disk. Benchmark, errorscan a file benchmark. Porovnáš to s tím systémovým a bude to jasný.
Dá se testovat i pouze s tím jedním ale může to být ovlivněné windowsem. Možná odebrat a nainstalovat znovu nforce čipset.
www.hdtune.com

Tak jsem otestoval ty ramky - v pořádku, tune up jsem teda vyhodil :-)

Vyzkoušel jsem teda testy v HD tune a koukl do Health a ukázalo mi to jedno varování u "(C7) Ultra DMA CRC Error Count" a pod tím bylo napsané že by to mohl způsobovat požkozený kabel.
Tak jsem vyměnil SATA kabel a ještě jsem to dal do jiného SATA slotu. A je konečně po problému.
Zatížím disk a třeba si pustím hudbu bez jakýchkoliv problémů. Běží to zase pěkně svižně.
Co mě ale zaráží je že v HD tune to pořád ukazuje to varování.
Takže asi pravděpodobně pomohlo jen to že jsem to dal do jiného SATA na desce.
Takže teď se zase nabízí otázka co znamená to varování.

Píše to přesně:

(C7) Ultra DMA CRC Error Count - Current: 100, Worst: 100, Threshold: 0, Data: 303, Status: Warning

Jinak moc děkuju za všechny vaše příspěvky :-)

Co popisuješ, je disk nespolahlivo čítajúci niektoré oblasti povrchu, nakoniec, po opakovaných pokusoch ich načita, co je však najhoršie, nevyznačí dané sectory ako chybné v SMART-e.

Ak by sa tak udialo vznikol by ti nárok na reklamáciu. Aby tomu nebol koniec, utilita výrobcu taktiež odmieta uznať chybné sectory.

Celkom dobre sa tento stav dá identifikovať v HD Tune ako prudký pokles prenosovej rýchlosti v niektorej časti disku, chybný sectory ale tam nie sú ....

Bohužial, tento jav sa nejako v poslednú dobu vyskytuje častejšie než je pekné a únosné.... :puff: