Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak je to s WINE?

Ahoj,
rád bych se vás zeptal, jak je to s použitím WINE na OS Linux. Jde mi o to, zda-li na tom jdou hrát veškeré hry, jak se na internetu často hlásá a nebo zda-li je to mírně ideologický žvást. Prakticky jedinné omezení, o kterém jsem totiž četl, bylo o nutnosti vlastnit x86 procesor, což nevím jak zjistit, jestli mám, proto přikládám odkaz na můj procesor. Díky za objasnění problematiky okolo WINE a za zjištění architektury mého procesoru.

Ještě jeden dotaz, nějáké mínusy to má? Něco mi říká, že když se to "přepočítává", musí to zákonitě být pomalejší*, je tomu tak? V jak velké míře, případně?

* Please note: Games run with these methods will be slower than running them on Windows because the games are not native executable files. To get the best performance we will need to wait for Valve to release a native Steam client),

Asi tedy je, alespoň u her ze Steamu. Zůstává však otázka, jak hodně.

No to je snad jasny, dneska je vetsina her na DirectX, takze Wine to musi emulovat, protoze zdrojaky od DX nikomu Microsoft samozrejme neda a neni to zrovna trivialni, takze ne kazda hra se rozbehne. Pak jsou jeste OpenGL hry, ovsem nove AAA tituly uz na tom nebezi temer zadne a tam obvykle vyrobce da primou podporu hrani na linuxu, takze ani Wine nepotrebujes.

Zajimalo by me, kde jsi slysel, ze pres Wine jdou hrat temer vsechny hry, predpokladam nejaky Ubuntu forum. No ja nic takoveho v zivote neslysel.

WINE není emulátor, tudíž nic nepřepočítává. Jen zajišťuje provedení API funkcí, které volá Windouzácký program. Instrukce strojového kódu (na rozdíl od emulátorů) se normálně provádějí procesorem. DirectX to nemá, ale lze nainstalovat normální windouzí, leč nic moc. Na hry spíš doporučuji použít VirtualBox, pro ně je daleko svižnější a chodí tam i hry s 3D akcelerací (nutno povolit ve VirtualBoxu a nainstalovat doplňky pro hosta do Widlí). VirtualBox též není emulátor, vytváří jen virtuální počítače za podpory procesoru.

BTW pro Linux existuje ještě víc prostředí Windows, třeba QEMU, WMWare, WinaXe. Pro hry se (na ňákých linuxáckých fórech) doporučuje Cedega windows právě pro výbornou podporu DirectX.