Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Je Noctua vhodnou cestou pro ochlazení tichého počítače?

Po včerejším úspěšném řešení hlučného externího disku mě napadá další otázka.
Dnes jsem dělal v horku zátěžový test nového zdroje (Seasonic 400W). Pentium 4 Prescott (3,0GHz, HT, socket 478) se zastavil na 66 stupních, předtím měl maximum 72. Bohužel, pasivní GeForce 7600GS v AGP 8x vyletí velmi rychle až na 86 a následně se drží, po vypnutí testu během 2 minut sleze na 66 (klidová teplota pasivní grafiky). Před výměnou zdroje měla do 70. Pokusně jsem do 80mm pozice nad ní namontoval pro vysávání vzduchu 2000 RPM větrák a teplota spadla na 60 v zátěži, jenže vydává naprosto nesnesitelný rámus. Chtěl bych tam tedy namontovat něco tichého 80mm od známé firmy. Šel jsem po otáčkách a narazil jsem na Noctuu, přesně http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=4207 4 .
Plán je ten, že bych větrák pustil na nejnižší možné- 800 otáček a přišrouboval ho dozadu nad grafiku. Mělo by to efekt?

Před disky jsem žádný větrák nedával, zkoušel jsem ho tam, ale teploty se ani nehnuly.

edit: Ještě dodávám, že moje skříň má pouze 80mm pozice pro větráky. 120mm nikam nedostanu.

Základ je case s 12 cm větrákama, jinak to nemá smysl řešit. 800 ot/min je dobré pro ventilátor 12 cm, na ten tebou navrhovaný je to málo. Noctua nebo nenoctua, ten průtok vzduchu při stejných otáčkách je zhruba stejný. Ten Prskot to doráží, to taky není zrovna zdroj chladu. To bych spíš řešil nějaký alternativní chladič na tu grafiku, třeba i s pomaluběžným ventilátorem.

Takže ta Noctua nemá smysl? Počítač mám jen abych ho dorazil, až se něco náhodou vysype, koupím procesor, desku, RAM, chlazení procesoru a od kamaráda si půjčím slabounkou GT210. Časem bych přidal nový disk a pořádnou grafiku. Skříň bych si chtěl nechat, je 8 let stará v novém vzhledu, až na malé pozice větráků nemám důvod se zbavovat.

Ta Noctua se dá přepínat, měla by smysl některá z vyšších hodnot při zachování velmi malého hluku? Zkoušel jsem noname 2000 RPM a je to pro mě absolutně nepřijatelný hluk, to tu kartu nechám raději uškvařit.

[http://pc.poradna.net/file/view/6783-pc-jpg]

Netuším jak bych ho tam přidělal. Z jedné strany je žebrování vysoké (je vidět na fotce), ale pokrývá jen cca 1/3 karty a z dolní strany je pasiv velice nízký, do toho se nic navrtat nedá.
Vím, že pasivní grafiky hřejou, ale zvyknul jsem si na výrazně nižší teploty, které udržel hlučný EuroCase. Tenhle tichý Seasonic úžasně ochladil procesor, ale grafiku nezvládá.

Vím, že aktivní chlazení grafiky by to vyřešilo. Já se ale snažím dělat po 8 letech všechny kroky upgradu tak aby se vyplatily i do budoucna. Když zaplatím za chlazení pro GF řady 7000 a karta se zítra zblázní, hodil jsem peníze do kanálu. Když koupím Noctuu, bude tichá a odbouchne se grafika, tak vyměním vnitřnosti a nedávno zakoupené věci mi zůstávají.

Též jsem měl tuto grafiku, ale od Gigabyte, též pasivní. Její chlazení jsem zajistil tak, že jsem zalepil všechny nežádoucí otvory na bedně, aby tama nemohl přisávat vzduch, nechal jsem jen díry vepředu před diskama a pak jsem vyndal jednu záslepku vzadu na bedně (pro PCI kartu), hned pod grafickou kartou. Vzduch tak tama proudil do bedny a ochlazoval tu pasivní grafiku.
Narozdíl od tebe však mám velkou bednu a mám vzadu 2x 82mm ventilátory + zdroj. Ty ventilátory jsou s termočidlem, takže jsou samy o sobě poměrně tichý, regulují se samy. A jak píše M-pol, tak taky jsem mřížky na zadní stěně pod větrákama vystříhal a nahradil je drátěnou mřížkou.

Otvary mám na jedné straně zadělané, na druhé je plexisklo a vykrývá celou plochu. Bokem tedy žádný vzduch nepřijde. Ze přední strany toho taky moc nepřijde a tak vlastně zbývá jen zadní stěna. To co popisuješ jsem už taky zkoušel, ale bez úspěchu.
Mřížky od výrobce mám vystříhané už dávno a v nich alternativní mřížky na větráky.

No ale ještě k tomu jsem měl (a mám) chladič na CPU, kterej má větrák z boku a fouká vzduch skrz chladič na větráky na zadní stěně, takže to celý napomáhá toku vzduchu. A jak jsem psal - mám vzadu dva větráky + zdroj, což je o jeden větrák víc, než máš ty. A pokud máš jen jeden disk, tak možná není nutný nechávat volný všechny otvory vepředu, půlku zalep a nech díry jen tak, aby šel vzduch okolo disku. Disk dej do spodní pozice, ať to násává pěkně odspodu a po cestě to ochladí nejen disk, ale i celou základní desku.

Včera jsem si udělal radost a koupil jsem Noctuu NF-R8. Větrák jsem umístil na gumičky z balení (místo šroubků) a ještě jsem mezi větrák a case vložil gumové kroužky, otáčky mám nastavené na střední (1300). Původní teploty (pro připomenutí) byly: procesor min 56/ max 66, grafika min 66/ max 86. Dnešní teploty jsou procesor 54/64, grafika 56/73.