Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Matematika

Dostal jsem na této poradně výborné rady stran svého počítače, nyní, pokud můžu poprosit, bych rád pomohl své manželce v matematice. Vypočítal jsem jí příklady z matematiky, které dostala na zkouškách(mj.dodělává si SVVŠ, jednalo se většinou o komplexní čísla a operace s nimi.
Ale, nyní se dostaneme k jádru "pudla", nějak mně v mozku nespíná návrh řešení (a následně řešení)následujícího příkladu:

Ve frontě stojí 10 lidí.
Kolika různými způsoby je můžeme sestavit tak, aby na:
1.místě stál Jan a na 6. místě stála Jana.

Je to fatoriál osmi? (8!)
Moc a moc bych prosil o výpočet i s jeho popisným průběhem.
Děkuji moc.

p.s.: příklady jsem jí vypočítal proto, aby poznala, kde dělá chyby, a také proto, že jejich profesor matematiky dává ty samé příklady na ústních zkouškách.

no, já byh řekla, že to asi bude ten faktoriál osmi. Když máme deset lidí, z nichž dva mají dané místo, tak to znamená, že máme osm míst a osm lidí, které můžeme seřadit jakkoliv. Takže bych to viděla na ten faktoriál osmi, ale neber to moc závazně, jednak jsme to brali někdy před rokem a jednak z matiky už mám pěkných pár let trojku:-D

Všetci riešite problém a ja poviem, prečo ho tak riešiť:
- 2. miesto - máme na výber 8 ľudí
- 3. miesto - máme na výber 7 ľudí - jeden už stojí na 1. mieste
- 4. miesto - máme na výber 6 ľudí - 2 už stoja na 1. a 2. mieste atď.
- 5. miesto - máme na výber 5 ľudí
- 7. miesto - máme na výber 4 ľudí
- 8. miesto - máme na výber 3 ľudí
- 9. miesto - máme na výber 2 ľudí
- 10. miesto - máme na výber 1 človeka

Takže výpočet: 8.7.6.5.4.3.2.1 = 8!
Zápis: P(8)