Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Popisná statistika -HELP

Ahoj všichni, čeká mě test ze statistiky a tady jste takoví chytří, já jsem na to úplně blbá, mohli byste mi PROSÍM alespoň naznačit jak začít, či postupovat s tímto příkladem?(vím,je to pro vás určitě primitivní,ale já nemám logický myšlení) :) Budu vděčná za cokoliv...

Zemědělský závod pěstuje dvě odrůdy pšenice. U odrůdy A dosáhl hektarový výnos 6,5 tuny na
1 hektar, u odrůdy B byl výnos 5,4 tuny na 1 hektar. Celkově byl dosažen průměrný hektarový
výnos 5,8 tuny na 1 hektar. Určete z těchto dat, jaký byl podíl ploch u jednotlivých odrůd.

A popř. ještě toto:

V oddělení s deseti zaměstnanci je průměrný plat 15 800 Kč. Určete, jak se tento průměr
změní, jestliže víme, že odejde pracovník s platem 16 000 Kč a nově přijatý pracovník bude
mít nástupní plat 12 000 Kč.
(Nový průměr = 15 400 Kč.)

Předpokládám, že to bude nějak souviset s var.koeficientem, nebo jen váženým ar. průměrem, zkoušela jsem vše možné, ale nevyšlo mi to podle výsledků.

druhý príklad je strašne primitívny ... prišiel som na to za 10 sekúnd pri kalkulačke :-D - ak vieme, že odyšiel pracovník s platom 16 000 kč a prišiel pracovník s platom 12 000 kč, vieme, že je medzi tým rozdiel 4000 kč - keď sumu 4000 kč vydelíš počtom pracovníkov v oddelení vyjde ti 400 - resp. 4000 : 10 . vuala

vidím to na vážený průměr, první dotaz typicky jen na množství.
jsem líný to řešit, nic za to nemám - v praxi se stačí rozhlédnout, od oka fláknout váhu koeficientů a v tom poměru se přiklonit některé mezi.
u osiva mi proto připadá poměr 0.7+ ku 0.4-

u 10 zaměstnanců váhám, i ten 10. odejitý zaměstnanec dělá průměr, který je po jeho odchodu jiný než s příchodem 12-tisícového nástupce, to není stejná proměnná.
starý celek 9 lidí bral: 10*15.800 - 16t = 142t.
nově: 142.000 (staří) + 12.000 = 154t. (průměr 10 lidí je fak 15.400)
čili průměr se změní o čtyři stovky, jestli se ptají na toto.

ostatně platy zaměstnanců jsou už skoro 20 let tajné, a cokoli řekneš je buď vymyšlená pravda, nebo někdo vynáší ven interní informace, za což by šiřitelům takových informací hrozil vyhazov.