Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OT pro řidiče: Dítě na předním sedadle?

Prosím, může mi někdo z řidičů/rodičů "přeložit" do srozumitelné řeči paragrafy nového zákona, v nichž se hovoří o přepravě starších dětí na místě vedle řidiče? Dotaz: Desetileté dítě vysoké 151 cm a těžší než 36 kg by rádo sedělo vpředu vedle řidiče. Sedělo by na podsedáku (nebo jak se říká tomu "bobku" pod zadkem, který se spolu s dítětem připoutá pásy). V autě jsou airbagy i na místě spolujezdce. Jestli tomu dobře rozumím, tak takové dítě už může sedět na sedadle spolujezdce i na dálnici, i se zapnutými airbagy. Je to tak nebo se mýlím? Děkuji předem za ochotu :-)

Paragrafy jsou třeba na této stránce dole: http://www.novapravidla.cz/hlavni_zmeny_v_pravidlec h/detske_autosedacky/

loading...

Znamena to, ze dite vetsi nez 150 cm s vahou vetsi nez 36kg muze sedet na predni sedacce bez sedaku i se zapnutym airbagem.

Ta vec s airbagem znamena, ze pokud prepravujes dite v autosedacce, nesmi sedet proti smeru jizdy a pritom byt airbag zapnuty. Dite bez sedaku proti smeru jizdy zrejme sedet nebude...

Jane Fialo, děkuju za překlad :-) Můžu mít prosím ještě jeden dotaz? Když povezu dítě o něco menší (140 cm, 33 kg) a bude sedět v autosedačce po směru jízdy, může sedět vedle řidiče, i když je zapnutý airbag? Nebo ne? Řekla bych, že snad ano, ale jistá si nejsem. Mockrát děkuju :-*

§6 odst. 1 písmeno b) - dite mladdsi 3 let a mensi nez 150 cm nesmi sedet vpredu, pokud neni airbag.
§6 odst. 1 písmeno c) - plati obecne pro vozidlo, takze se tyka i predni sedacky a tam je uvedeno, ze mensi dite musi mit sedacku a pokud je airbag, nesmi sedet proti smeru jizdy.

Takze kompilace obou bodu: pokud je airbag, muze dite starsi 3 let a mensi nez 150cm sedet vpredu, ale v sedacce a po smeru jizdy

dite mladdsi 3 let a mensi nez 150 cm nesmi sedet vpredu, pokud neni airbag.

S dovolením opravím: Toto dítě nesmí sedět vepředu, pokud tam není bezpečnostní zádržný systém - hrozný termín ;-) přičemž zádržným bezpečnostním systémem je bezpečnostní pás nebo dětský zádržný systém (dále jen „dětská autosedačka“) - citace z §2.

Mockrát děkuju za pomoc hlavně Janu Fialovi, už tomu začínám trochu rozumět. J.Fialo, posílám virtuální pivo :beer:

Ten zákon nemá chybu, třeba řidič je povinen:
…poučit osoby starší 3 let nebo osoby je doprovázející přepravované ve vozidle kategorie M2 a M3), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, o povinnosti použít zádržný bezpečnostní systém, pokud tato informace není zajištěna jiným způsobem.

Už vidím, jak tohle někdo předčítá tříletému dítěti.

Já su rád, že nemám děcka mladší 18-ti let (s nenasazenými blembáky na kolech, za které by mě mohl orgán popotahovat), nemusím se starat o autosedačky a převažovat/přeměřovat pasažéry. Akorát mě se*e to blikání při projíždění kolem cyklistů, kteří jedou ve svém vyhrazeném pásu, kam se auta nedostanou... V tom našem Saigonu to bude blikací peklo ]:(

Jinak mi nová pravidla nedělají žádné vrásky; rychlost nepřekračuju ani na dálnici, ani v obci, ani mimo, na čereonou nejezdím, netelofonuju, připoutaný jezdím automaticky všude (a vyžaduju to u polujezdců) a ožralý/se zbytkáčem za volant taky nelezu.

...rychlost nepřekračuju ani na dálnici, ani v obci, ani mimo, na čereonou nejezdím, netelofonuju, připoutaný jezdím automaticky všude (a vyžaduju to u polujezdců) a ožralý/se zbytkáčem za volant taky nelezu.

S Tebou musí bejt v autě pěkná nuda, co? :-D;-)

P.S.: A co stopařky? Bereš?