Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zapojení nového routeru

Zdravim
Koupil jsem si novej router a doma mám už jeden "router" od poskytovatele internetu, jeden vlastní router D-link 524 a na druhej konec bytu jsem natáhnul kabel a chci tam zapojit router Tenda W307Rv4.0 Chtěl bych to zapojit tak jak je to na obrázku schéma1.
Od poskytovatele mám dynamickou IP adresu.
Když jsem to zapojil tak jak je to na obrázku schema2 (ze zdi do routeru od poskytovatele-z toho do routeru Tenda-z routeru Tenda do stolního PC-do pc jsem dal CD s wizardem na instalaci, vybral možnost Dynamic IP, nechal Deafaultni MAC adresu, nastavil jen název wifi, šifrování atd.) tak všechno šlo jak mělo, ale router jsem měl zapojenej samozřejmě v obýváku a ne na druhý straně bytu. Když jsem to zapojil jako na schema1, tak mi sice šel internet na stolnim pc(tam to jelo z routeru D-link524), ale na druhý straně bytu, kde sem zapojil router Tenda mi internet nešel. Wifi vysílala,ale ten router nebyl připojenej k internetu.
Když jsem to potom zapojil jako na schema3 a zapnul wizarda,aby se ten router Tenda nastavil v tom zapojení i s tim routerem D-link a nastavim ve wizardu Dynamic IP, tak se to nepřipojí...Na výběr mám možnost připojení PPPoE, Dynamic IP, Static IP, L2TP, PPTP.

Problém bude určitě v nastavení routeru Tenda, ale nemůžu přijít na to, jak to mám nastavit. Mám na tom routeru Tenda nastavit statickou IP, nebo je problém v MAC adrese? Určitě někde dělám chybu, ale nevim kde...

Ve zkratce jde o to, že potřebuju do sítě, kde už je jeden router(D-link 524) potřebuju přidat druhej router (Tenda), do jehož Wan zdířky půjde kabel z Lan zdířky D-linku.

V příloze je ještě nastavení routeru D-link a ten obrázek tenda mi vyjede, když dám nastavit static IP...

Můžete mi někdo prosím poradit?

Díky

- v době n-kových wifi trváš na používání 54g staříka s wifi-průchodností 2.5 megabajtu pro jediné wifi?
- malůvky rozmístění (wifi)routerů jsou k ničemu, když neuvedeš rozmístění v místnostech v metrech, nebo důvod co tě k použití více routerů. domů patří jeden jediný nat - nic víc. jinak tu budeš zítra znovu "mi nejdou sdílet disky mezi pc, pomoc"
- inspirace pro nastavení routeru.
- ale už výběrem homeless modelů (di-524, tenda) dáváš najevo, že rozumnější bude asi sledovat novu.
- "Na výběr mám možnost připojení PPPoE, Dynamic IP, Static IP, L2TP, PPTP": pokud trváš na druhém routeru, pak ho zapojíš jako wifi-switch. probíralo se to nejmíň 50x, vpravo je hledání.
- koukám že tenda je n-kový router. takže dlink zahoď, nebo vysvětli proč na tom shitu trváš (zahrada, 2.patro a tak)

je to kvůli špatnýmu signálu d-linku. ten signál jede z jednoho pokoje přes x stěn a když dojde do toho pokoje kde ho chci mít tak je natolik slabej, že se ani nepřipojim a proto chci mít 2 routery.
Ten d-link potřebuju použít v podstatě jako switch abych mohl připojit stolní pc v jednom pokoji a na druhym konci bytu zapojit wifi router.

Jen nevim jak nastavit ten Tenda router, aby si rozuměl s tim D-linkem.

furt nechápu - ale nečetl jsem tu slohovku celou, jen přeletěním zraku jsem si nevšim že bys psal důvod, proč tam zabudováváš 2 routery.
di524 je zastaralý shit, má snad smysl jen jako switch, nebo prodlužovák kabelu. nebo jako ap pro pokrytí garáže. proto jsem po tobě chtěl vysvětlení ať se to dá nějak optimalizovat, vidím že zbytečně.
dostal jsi odkaz pro inspiraci na nastavení routeru. dostal jsi nějaké otázky na tvé zapojení. neodpovídáš na nic - tak snad jen:
na čt1 zrovna běží "mrtví jako já", je to zajímavější než luštit z tvého dotazu cos vlastně neřek a proč's to neřek.

psal sem ti to už o 2 názory výš...mám v obyváku stolní pc do kterýho potřebuju jeden kabel a potom se chci na druhym konci bytu připojit na internet přes wifi. V obyváku sem měl d-link524, kterej je ale stará sračka a protože do pokoje musel signál přes x stěn tak byl ten signál v pokoji tak slabej, že sem se kolikrát ani nepřipojil. Měl jsem ještě jedno starý AP, takže sem natáhl kabel krz celej byt a zapojil AP do dlinku a nic sem nenastavoval a všechno jelo ok,prostě sem ho tam frknul a do AP šel normálně "internet" (asi proto,že na tom AP ani nic nastavit nešlo). To AP se mi teď rozesralo atak sem koupil 2 router(Tenda) a kabel a napříč celym bytem chci na jednom konci vrazit do LAN routeru d-link a na druhym konci do routeru Tenda a tim pádem budu mít v pokoji slušnou wifi z Tenda routeru a v obyvaku bude připojenej počítač díky D-linku, na kterym pak vypnu vysílání wifi. Prostě chci nahradit to AP který se mi vodesralo routerem,ale ten vyžaduje nějaký nastavení.
Jediný co neumim, takl je nastavení routeru Tenda, aby mi procházel internet skrz D-link a potom dál do Tendy.
Jestli to chápu, tak když zapnu na D-linku režim Switch tak mi pujde net na stolnim pc i mi pujde internet krz dlink dál do Tendy. Fakt se v tom nevyznám a nechci abych si rozesral internet i na stopnim pc.
Už v tom máš přehled?

a protože do pokoje musel signál přes x stěn tak byl ten signál v pokoji tak slabej

s tím moc nenaděláš, to je vlastnost wifi, určeného původně pro pokrytí 1-2 kanceláří, proti tvým stínícím několika zdem.

Měl jsem ještě jedno starý AP, takže sem natáhl kabel krz celej byt a zapojil AP do dlinku a nic sem nenastavoval a všechno jelo ok...Prostě chci nahradit to AP který se mi vodesralo routerem

přesně tak, pro rozumný průchod přes více zdí to chce druhý vysílač (nemá cenu honit zisk a zároveň odrazy první antény)
jak jsem výše psal - chceš určitě doma sdílet soubory ve stejné síti, čili nemůžeš do cesty vřadit nat. proto potřebuješ druhý koncový douter zapojit jako wifi switch. (vynecháš wan 2.routeru, jeho lan ip se liší od 1.routeru, zakážeš 2.routeru dhcp, přívodní kabel mu strčíš do lan)
obě wifi nastavíš na stejné ssid a stejný wpa key, jen zvolíš jiný vysílací kanál (aspoň +5).
prakticky nevím jak si bude počínat dlink s normou 54g, přecházející postupně v signál wifi-n tendy (300n). no třeba to bude fungovat.
ale ten zastaralý dlink s pidianténou, to je stejně humus.

Hele je to divný, protože teď sem to zkoušel u známejch a jen sem vrazil ten router Tenda do jejich routeru Edimax BR-6428 a všechno normálně chodí. Jen sem zapojil Tendu do Lanu Edimaxu a všechno jede...Takže zrada bude v D-linku, asi v jeho nastavení.
Můžeš mi to napsat nějakej obsáhlejší postup v krocích jak to mám zapojit? Co kam, co kde nastavit atd? Myslim to jak si psal:
(vynecháš wan 2.routeru, jeho lan ip se liší od 1.routeru, zakážeš 2.routeru dhcp, přívodní kabel mu strčíš do lan)
obě wifi nastavíš na stejné ssid a stejný wpa key, jen zvolíš jiný vysílací kanál (aspoň +5).

Ještě se chci zeptat k čemu je WPS? Pochopil sem že to je nějaká ochrana proti vnějšímu zásahu do routeru od cizích PC..mám ji nechat zapnutou na tom routru?

jen sem vrazil ten router Tenda do jejich routeru Edimax BR-6428 a všechno normálně chodí

jo, a večer si přijdeš stěžovat, že na sebe nevidí pc zapojené v edimaxu a pc zapojené v tendovi (protože je mezi nimi nat)
když nechceš mít v domácí síti pc od sebe oddělené routerem / překladem adres, zapojuje se druhý router jako wifi-switch:
- si ujasni, v jakém adresním rozsahu se pohybuješ teď. viz současná adresa zyxelu, např. 10.0.0.138
- a nejspíš taky používá dhcp (telecomové obvykle dolních 32 adres).
- ať se ti tenda dobře spravuje, změníš jí novou pevnou ip: třeba 10.0.0.150 (hasiči). i když není nutné ať leží ve stejné síti, budeš mít jednoduchý přístup
- připoj se jen k tendovi a nastav dohodnutou ip, uložit = restartuje se.
- teď tendě vypneš dhcp, ať se na síti nehádají dvě zařízení. po potvrzení ztratíš spojení.
- připojíš lan kabel od zyxelu do lan tendy - a máš wifi switch.
- změň si default heslo do administrace tenda, s novou ip si ho nalep na router.
- kdybys potřeboval přidělovat statické adresy (tiskárna, nas disk), používej ty co se necpou do dhcp, třeba nad 10.0.0.200

wps slouží k propojení wifikrámů, když to majitel neumí nastavit. vypnout a přestat řešit.

ok už to nějak začínám chápat.
Jen nerozumim par věcem:
- si ujasni, v jakém adresním rozsahu se pohybuješ teď. viz současná adresa zyxelu, např. 10.0.0.138
Myslíš současná adresa D-linku, kterou když napíšu do vyhledavače, tak se dostanu do nastavení D-linku? Takže máš na mysli to 192.168.xx.xx? Příloha( v rámečku s číslem 1)

- jj ten D-link používá DHCP

- ať se ti tenda dobře spravuje, změníš jí novou pevnou ip: třeba 10.0.0.150 (hasiči). i když není nutné ať leží ve stejné síti, budeš mít jednoduchý přístup
Tim myslíš, že mám změnit tu adresu, pod kterou se dostávám do nastavení routeru Tenda? Takže když mám tu adresu u D-linku třeba 192.168.2.0 tak si ji u Tendy nastavim třeba na 192.168.2.3 uložim a router se mi restartuje?

- potom se připojim k tendě přes 192.168.2.3 a vypnu DHCP a ztratim spojení, mimochodem jak to mám teď mít zapojený? ze zdi do routeru od poskytovatele-do WAN D-linku-do Wan Tendy a z LANU tendy do PC? A potom co vypnu DHCP na Tendě tak ztratim připojení a přepíchnu to z WAN na Tendě na LAN na Tendě, takže to bude routeru od poskytovatele-do WAN D-linku z LAN-do LAN Tendy a z LANU Tendy do PC a pak už to bude fungovat?

- potom změnim heslo pro administraci Tendy a hotovo?

- kdybys potřeboval přidělovat statické adresy (tiskárna, nas disk), používej ty co se necpou do dhcp, třeba nad 10.0.0.200
Tomu moc nerozumim...Když budu mít zapojenou tiskárnu do stolního PC a a v pokoji budu připojenej na wifi přes notas tak to musim asi znovu přidat tu tiskárnu do sítě viď?Já sem to kdysi nějak udělal a už ani nevim jak:D Nějak na to přijdu...

aha, ty máš ten první router dlink, sorry. ty mívají default ip adresu tuším 192.168.0.1
- nastav dlinku poskytování dhcp jen v určitém rozsahu, třeba 192.168.0.100-.199
- tenda může mít stejnou ip, a nemohl bys je k sobě připojit lan stranou -> tendu posuň třeba na 192.168.0.2 nebo x.x.x.250 (ať jsou první 3 skupiny adresy stejné). změnu potvrdit.
- teprve až tendovi zrušíš dhcp, propojíš kabelem lan dlinku a lan tendy -> dhcp adresu teď dostaneš od dlinku, to je hlavní řidič sítě.
- a už to funguje.
- tenda jen vysílá wifi pro pokrytí zbytku baráku, protože starý dlink stojí za how..

statické ip se hodí pro věci co mají být furt dostupné a nechceš je v síti hledat, i tiskárna se s tím líp instaluje - do názvu portu vyplníš ip.

jestli s tím nechceš tak zápasit, zvaž jestli je vůbec nutné tam tolik routerů mít - a dlink věnovat pionýrům do tomboly. anebo ho využít na wifi v zahradě/v garáži.
samozřejmě pro větší byt nebo víc pater to smysl má.

jj díky moc, zítra se na to vrhnu a snad už se mi to podaří

Ještě jedna otázka. Když budu mít v pokoji zapojenej ten router Tenda a ten bude mít ještě 3 LAN díry volný, můžu do nich vrazit kabel, kterej třeba zapojim do notebooku a připojim se normálně po kabelu k internetu?

Zejtra to zkusim a kdybych to zase zvrtal tak dám vědět.

Jinak díky moc

Takže jestli to správně chápu tak to zapojim tak, že z routeru od poskytovatele povede kabel do d-linku do WAN, z d linku LAN povede jeden kabel do stolního PC a druhej do LAN zdířky routeru Tenda. Nastavim jméno, nastavim kanál na Tendě akorát nevim co je lan ip? To je to IP který píšu nahoru do prohlížeče, když chci nastavit router? Tak U d-linku bude třeba 192.168.10.1 a u Tendy musí bejt třeba 192.168.10.5 jo? A to DHPC musim vypnout proč?