Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hláška "non-system disk or disk error, replace and strike any key when ready" po startu PC

Ahoj, už jsem v koncích, poradíte mi? Když zapnu počítač, tak mi začne najízdět, ale najednou se mi objeví černé okno, kde je napsáno "non-system disk or disk error, replace and strike any key when ready" ať mačkám na co chci, tak to nic nedělá. :-((
Změna předmětu, původně: prosím poraďte :(( (shark.jd)

Každej si sem chodí pro radu, nemusíš prosit v nadpisu.

Máš disketovou mechaniku? Zkontroluj, či tam není nějaká disketa. To samý s DVD ROM, jestli tam není nějaký DVD/CD. Jestli jo, vyndej to ven a zkus znovu pustit počítač. Případně nějaký flashdisk, ten taky vypoj.
Pokud ani jedno z toho, tak nejspíš nemáš připojenej harddisk, nebo (horší možnost) ten harddisk odešel do křemíkovýho nebe, nebo je na něm jen smazán boot sektor, resp. bootovací oblast disku.

Pro začátek začni tím, že zjistíš, zda je je harddisk vůbec připojen.

tak v tom biosu zkontroluj pořadí bootování, a musí se ti detekovat tvůj disk.

Snažila jsem se přeinstalovat windowsy

pokud jsi to nedoinstalovala, tak to nefunguje. starý systém je zničen novým, který není funkční - za snahu se body nedávají.

co jsi přeinstalovala čím? máš originální/funkční médium? proč se instalace nedokončila - kdy to chcíplo?

V tom případě máš dvě možnosti - znovu nainstalovat Windows, riskuješ však ztrátu dat, pokud tam ještě nějaký máš.
Takže pokud o ně stojíš, musíš je dostat nějak ven, můžeš k tomu využít nějakou live distribuci linuxu, nebo případně windows (tj. nabootovat z flashdisku nějakej ten systém) a zazálohovat si někam svoje data. Pak uděláš tu novou instalaci Windows.
Když je to notebook, nejspíš je tam skrytý oddíl na disku, který se používá na obnovení systému do továrního nastavení. Ale opět tím přijdeš o data, postup viz výše.

Druhá možnost a pro tebe jednodušší je ta, že to někomu odneseš.

strcis instalacne CD Windows, mackas F klavesu pre boot menu (typicky F10 alebo F11 alebo F12, pise to dole na obrazovke) a z menu ktore sa objavi sipkami vyberes ze sa ma startovat z CDROM, a zmacknes Enter. Pokracovat to bude cesky, za predpokladu ze mas instalacne DVD ceskych Windows.

resp. ak to je notebook tak za prve vlezes do BIOSu (klavesa F2 alebo Del) najdes si tam (zvycajne na poslednej obrazovke) load defaults, a potom save and exit. Potom mackas klavesu pre recovery podla navodu k tvojmu notebooku, a tam si vyhladas factory recovery. Podla navodu k tvojmu notebooku. Postup z navodu pre moj notebook ti bude fakt nanic :)

Mohlo by to být v manuálu od notebooku. Opravdu doporučuji si zjistit, jestli je na disku skrytý oddíl pro obnovu systému, protože pokud nainstaluješ systém z CD/DVD, tak budeš ještě muset podstoupit martyrium se stahováním ovladačů pro chipset, síťovku, zvukovku, touchpad... není to příjemná práce.
Pokud nevládneš angličtinou, opravdu si k tomu pozvi někoho, kdo to umí, určitě máš nějakýho zkušenýho kamaráda, či kolegu.

Jednou už jsem to dělala, nějakým způsobem jsem vse smazala, pak tam dala CD a vše se mi opět nainstalovalo nově. Ale teď už nevim jak to smazat. V manualu je napsáno, že při zapnutí mám stisknout F11 a pak postupovat podle informací, ale ať mačkám jak chci tak to nic nedělá. Já bych to někomu dala, ale tady se v počítačích nikdo nevyzná a nechce se mi platit za servis.

Protože musíš nastavit bootování (startování) z toho CD. To uděláš bud v BIOSu, pokud to jde, nebo musíš mačkat tu klávesu F po startu. Nevím, která to je klávesa, to máš v manuálu. A musíš to mačkat ještě před tím, než naskočí ta hláška "non-system disk...."

Ahoj, tak jsem to vyřešil. Vlož instalační disk xp, při spuštění mačkej -delete- a spustí se instalátor. Dej R - oprava systému a v příkazovém řádku už se dá hrát, tak fixboot a fixmbr a opraví se bootování. Pak už se bootoje normálně. :-)