Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Modrá obrazovka, nejde spustit v nouzovém režimu

Možná píšu zbytečně a někdo ten počítač opraví za mě (firemní pc), ale přeci jenom.

Máme starý pomalý pc s Windows XP Professional.

1) Ten den jsem s PC nic nedělala (jen novinky.cz a důvěryhodné maily v outlooku). Den předtím fungoval.
2) Dala jsem instalovat aktualizace (Windows Update) - i staré, už douho je nikdo nestahoval.
3) Začal mi do toho vyskakovat virus Smart Fortress 2012 se spoustou okýnek hlásících různé "viry" (kde se tam vzal netuším - buď už tam byl z dřívějška nebo ho stáhly Windows Update, což je nesmysl). Každopádně PC byl v minulosti slušně zavirovaný, takže kdo ví, co tam ještě může být.
4) Protože je PC hodně pomalý a nic na něm není radno přerušovat, tak jsem virus a jeho vyskakující okýnka ignorovala a čekala, až se nejdřív doinstalují aktualizace.
5) Když jsem se znovu dostala k PC, čekala tam na mě modrá obrazovka. V nouzovém režimu nejde spustit (jen v nouzovém režimu s příkazovým řádkem, ale tomu nerozumím).

Co teď? Jak zjistit, kde je chyba?

A druhý dotaz - při nabíhání PC (teda když ještě fungoval) se objevovalo nějaké chybové hlášení, po zmáčknutí F1 pc naběhl. Co to hlášení znamená?

Obrázky:

Virus:
2i - image hosting zdarma

Modrá obrazovka:
2i - image hosting zdarma

Chybové hlášení:
2i - image hosting zdarma

Děkuji.

Njn, cítím se za něj zodpovědná, protože tam PC rozumím nejvíc (což je tragicky smutné, protože jim skoro nerozumím :) Pak už tam máme jen jednoho pracovníka, který jim rozumí (řekla bych) míň než já (ale zase víc než ostatní) a s radostí do všeho hrabe hurá metodou pokus-omyl a všechno pokoní ještě víc, než to bylo. Proto mám taky podezření, že až tam v pondělí dorazím, tak už to možná bude přeinstalovaný.

(U nás se totiž veškeré chybové hlášky ignorují a když vyskakují z NOD32 protivná okýnka hlásající viry, tak se NOD32 vypne, aby okýnka neotravovala. Já jsem byla první, kdo ty viry vůbec promazával - NODem a Spyware Terminátorem. Ale co nenašly tyhle 2 programy, to tam je. A že tam určitě něco zbylo. Nemám moc čas v tom hrabat, taky tomu nijak extra nerozumím a poněvadž ten PC potřebuju jen na Outlook + tisk apod., tak dokud funguje, tak na to radši moc nemakám.)

ten první spyware odstraň nějakým antispywarem.
můžeš taky ručně: nalézt proces v paměti, podívat se odkud startuje, a začít hubit.
lepší přehled o procesech dá codestuff starter, process explorer, nebo log z hijackthis.

pokud máš xp sp3, aktualizace jsi spouštěla prakticky zbytečně, ztráta času. že si u firemního pc lidi sami zapínají aktualizace podle libosti, to je snad vtip. chápal bych to snad v 5-členné firmě, kde je každý sám sobě ajťákem.

spíš by to chtělo zjistit co se automaticky spouští po startu a začít zakazovat. (starter, v nejhorším msconfig.exe)

bsod netuším co může v tomto případě znamenat, poštval bych na to bluescreenview od nirsoftu.
taky bych zkontroloval chyby v prohlížeči událostí - co a proč se tam opakuje.

ten pc je opravdu zralý na formát a novou instalaci, záleží jestli je nutno ho zachraňovat kvůli starším aplikacím.

pc není při startu schopen detekovat disky: fak tam jsou dva? jsou nastaveny "master a slave", nebo ponechány "cable select"? zkontrolovat, případně opravit nastavení v biosu.

"SpyBotem Search and Destroy" - oblíbený destruktor internetového připojení. zkontroluj jakou paseku ti napáchal v hosts souboru:

notepad.exe C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

Já na to asi kašlu a jestli to onen aktivní spolupracovník neudělá dnes za mě, tak to prostě v pondělí celé zformátuju a přeinstaluju. Zálohovaný to celkem je, o nic extra důležitýho nepřijdeme, jen o nějaké emaily.

pokud máš xp sp3, aktualizace jsi spouštěla prakticky zbytečně, ztráta času.

Toto prosím vysvětlit.

pc není při startu schopen detekovat disky: fak tam jsou dva? jsou nastaveny "master a slave", nebo ponechány "cable select"? zkontrolovat, případně opravit nastavení v biosu.

Ne, je tam jeden. Tohle se přeinstalací nezmění, že? Bios zůstane takový, jak předtím, že? Já tomu v podstatě nerozumím a nechci v tom moc hrabat, abych nenapáchala víc škody než užitku...

"SpyBotem Search and Destroy" - oblíbený destruktor internetového připojení.

Také prosím o vysvětlení.

na xp servicepack3 bych se už aktualizacemi nezabýval, službu 'wuauserv' bych stopnul.
(jinak ve firmách bývá zvykem, že si aktualizace řeší z vlastního serveru, ne že se každý připojuje na internet a stahuje si servicepacky podle svého uvážení)

disky po startu: otevřít bednu, podívat se jestli je tam jediný disk nastavený jako master na primary ide kanálu - tupější biosy mohou být v šoku, když to tak není.
jestli jde o sata disk, přesvědčit se že základní deska nemá jen řadič sata 150 - diagnostický sw nebo googlit podle typu southbridge. pokud je na něm novější disk sata2, naswichovat disk jumperem na sata150.

známý destruktor internetového připojení - v poznámkovém bloku zkontrolovat normální obsah hosts, viz výš.

souhlasím, že nová instalace je nejlepším řešením.