Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plotr Artima 0512 na Windows 7

Zdravím lidi,
chtěl bych Vás poprosit o radu. Mám doma již několik let plotr Aritma Colorgraf 512 a potřeboal bych ho použít. Problém je v tom že na PC mám Windows 7 a nemám na něm žádný COM port.
Dnes jsem koupil konvertor z USB 2.0 na RS-232 (COM), nainstaloval ovladače od konvertoru a připojil plotr. Jenže plotr nemá v PC ovladače a tak se tam vůbec nezobrazí. Jako ovladače pro tento plotr se používali Roland DXY-1200 / 1300 a fungovaly (viz. zde: cutting.html. Bohužel jsem nikde na webu nenašel ovladače pro Win7. Myslíte že je nějaké řešení jak s tímto plotrem tisknout i na Win7 ?
Děkuji mnohokrát všem.

Udělal jsem dva screeny z pokusu o instalaci ovladače plotru na Win7 x64. img.fileup.cz. První obrázek (více vlevo) je z instalačního souboru ovladače. Ten druhý (více vpravo) to jsem se pokoušel přidat plotr manuálně přes Tiskárny a faxy. Je tu zřejmě problém s kompatibilitou u 64 bit. procesorů. Nešel by tenhle problém nějak obejít.
Díky

Já mám desku od ASUSu M3A32-MVP-Deluxe a COM port jsem na ni nenašel. Tu stránku co jsi uváděl jsem pročetl, ale nenalezl jsem na ni informace které by mi mohli pomoci. Redukce se mi nainstalovalo bez problémů, chyba bude v tom ovladači, jelikož nemůžu ani tu redukci vyzkoušet, protože na tiskárnu nezašlu žádnou tiskovou úlohu.

Začal bych tím, že bych si opatřil ten header na COM port. Redukcím USB prostě nevěřím a zbytečně by sis mohl přidělat problémy.
Potom bych zkusil nabootovat DOS (nebo spustit nějaké virtuální prostředí s DOSem) a poslat na plotr příkaz jak je uvedeno na té stránce, co jsem dal odkaz.

Tak už jsem vše vyřešil, doinstaloval jsem si do Win7 XP mod, který běží skvěle a dají se do něj instalovat starší ovladače. A funguje to. Jen teď musím nějak pořešit to proč ten plotr nechce kreslit elipsy a kružnice, kreslí jen pravoúhlé tvary. Že by to bylo tím USB convertorem. Když se dostanu k jinému PC s vyvedeným COMem tak to zkusím na něm. Jinak díval jsem se na webu po tom káblíku pro připojení COM konektoru a na czc.cz jsem ho našel za +-70 Kč.

Tak jsem plotr zkoušel na PC který má vyvedený COM port a šlape OK. Jen jsem se chtěl ještě zeptat, kdyby se tu našel někdo kdo téhle mašince rozumí, jestli nějak nejde zpomalit to samotné kreslení? (Zpomalit jednotlivé posuvy na plotru). A jestli nejdou přeházet instrukce, aby když plotr kreslí složitější tvar (který je možno ale nakreslit jedním tahem) to také jedním tahem nakreslit a nepřeskakoval z jedné strany papíru na druhou. Díky

Zdravím, dnes jsem si domů přivezl ten káblík pro vyvedení COM portu z desky na zadní panel. Připojil jsem kabel k plotru a zkoušel jsem něco vytisknout, ale nic se nestalo. Chtěl jsem zkusit i ten loopback, ale nevím jaký soft na to použít. Na webu se píše něco o CheckIT ale nikde jsem ho nenašel. Nevíte kdy by mohla bát chyba? V ovladačích jsem port nastavil na COM1. Díky

Spustit Hyperterminál (součást snad všech verzí Windows), nakonfigurovat na dotyčný COM port, propojit na portu kolíky 2 a 3 a psát na klávesnici. Psané se musí objevit v okně terminálu - to je loopback.To stačí na otestování RX a TX. To je základ, to musí chodit. Pokud plotr pracuje i se signály DTR a CTS tak to ovšem takhle jednoduše nestačí. Na kompletní diagnostiku používám Checkit pro DOS (na disketě i s DOSem, stáhnout údajně možno zde) a kompletní loopback zapojený takhle.

Vyzkoušel jsem ten program Teraterm, (jelikož se mi nějak nepodařilo zprovoznit ten Checkit), propojil jsem 2 a 3 pin a šlape to. (Píši na klávesnici a ukazuje se ten psaný text v okně programu). Teď by teda ještě bylo potřeba sehnat nějaký soft pro odzkoušení signálů DTR a CTS. Napadlo mě i jestli by nemohla být chyba v tom COM káblíku propojující MB s konektorem. Jestli je správně zapojen. Nešlo by to zjistit který pin na základní desce (MB) patří kterému pinu na COM konektoru?

Ono by to mělo stačit oměřit voltmetrem, ale přesný návod zpaměti nedám. Pokud počkáte do pondělka, odzkouším si to radši nejdřív v práci. Nebo se možná ozve dřív někdo, kdo to umí. Mám pocit, že DTR bude v klidu záporné (-5V až - 15V), po spuštění Teratermu se změní na kladné (a nebo je to naopak).....Ale jak říkám, už jsem to dlouho nepotřeboval, takže nevím jistě.

Ok, tak jsem to zkusil proměřit a na pinu 4 tedy DTR je při klidovém stavu -11,28V a při spuštění TeraTerm-u je zde +11,41V. A to je vše co potřebuji vědět pro to aby jsem mohl usoudit že je COM port plně funkční? Proč tedy plotr nereaguje...? Ještě k tomu káblíku koupil jsem tenhle (měl by být i pro desky od výrobce ASUS)

Tak už jsem vybádal kde je chyba. Když spustím TeraTerm z Win7 a propojím piny 2 a 3, něco napíšu jde to vidět v okně programu. Funguje to správně i v případě kdy měřím napětí na pinu DTR při zapnutém TeraTerm-u pod Win7. Chyba je v tom, že jsem pro tisk chtěl použít Virtual XP mod ve Windows 7. Zde mám sice nainstalovány ovladače pro plotr (plotr pod Virtual XP modem tiskne přes ten USB-Serial konvertor, ale špatně půlku výkresu nedotiskne, zasekne se a nic se neděje). A chyba je právě v tom Virtual XP modu on asi neovládá ten COM port. Když spustím TeraTerm v XP modu a propojím piny 2 a 3, něco napíši nic se nezobrazí a i při zapnutém TeraTerm-u je na pinu DTR stále -11,28V. Je to zajímavé, tak přes USB convertor lze z XP modu tisknout (sice blbě ale de to) A integrovaný COM port na desce ovládat neumí..?

Tak pomalu se propracováváme k jádru problému. :) Na této stránce je popis jak nakonfigurovat COM port ve Virtual XP modu. V podstatě ho stačí jenom aktivovat, což jsem hned po přečtení článku udělal. Test přes TeraTerm i měření napětí sice stále nefungují, ale při připojení plotru na port a zaslání tiskové úlohy plotr už tiskne. :) Bohužel tiskne stejně jako když je připojen přes USB Convertor tak že se zasekne a úlohu nedotiskne. Je to ale další krok vpřed :D Začínám si pomalu myslet že za to může program ze kterého tisknu. Zkoušel jsem i druhý soft, tisk v podstatě stejné úlohy, ale dokument také není dotisknut, ovšem plotr tuto úlohu tisknu jiným způsobem než z prvního softu, ale také ji nedotiskne.

K tomu už víc neporadím, port je zřejmě v pořádku. Předpokládám, že takové základní věci, jako správnou rychlost portu a další parametry COM portu máte odzkoušeno, někdy je třeba také laborovat s handshakingem (řízení toku). Popis chování naznačuje, že problém by mohl být právě tam. Můžete postupně vyzkoušet všechny tři možnosti. Já s těmihle věcmi pod Windows nemám moc velké zkušenosti, místo toho raději udržuji v provozu starší stroje s DOSem, který má přímý přístup na všechny porty.

Pokud by jeste nekdo resil problem, ze se plotr sekne pri vykreslovani, jedna z moznosti je ze nefunguje rizeni prenosu. Plotr si rekne o pauzu, nez si uvolni buffer, ale na pinu DSR, zatimco vetsina programu, pokud nastavuje HW rizeni prenosu, nastavuje rizeni RTS/CTS. Pri spravne nastavenem portu by nemel byt problem. Laboruju s tim plotrem asi tri tydny (spatne nabiha zdroj). Na kresleni si pisu vlastni soft. Apropo, nema nekdo redukci navic? Ja ho dostal bez pisatek... mfiala na centru.