Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měření nárůstu výkonu přetaktovanýho procesoru.

Zdar všeckém,
asi budu vypadat za blba, když takový věci nevím, ale zeptám se těch, kteří už znají, jelikož taktování procesorů není můj píseček.
Napadlo mě zkusit přetaktovat svůj procesor (Athlon II x2 250), jestli by to zvládno pár set MHz navíc a hlavně - jestli by to bylo nějak výrazně poznat.

Takže bych rád tip na nějakej SW, kterej na mě vyblije nějaký objektivní číslo/čísla dle výkonu procesoru a po přetaktování bych to tím samým otestoval znovu. Prostě něco, z čeho bych poznal, jestli má to přetaktování vůbec nějakej praktickej a použitelnej přínos, nikoliv jen pár čísílek v syntetickým testu, ale ve hrách bych to nepoznal nijak.
A když už jsme u toho taktování, tak co použít na test stability?

Ptám se kvůli ověřeným postupům od kolegů tady, i když bych si mohl najít mraky referencí guglem, ale tady vím, od koho dostanu skutečně funční radu.

Díky za odpovědi.

Takže další postup, nahnal jsem to na 3,6GHz, ale trochu jsem snížil násobič pro northbridge z 10x na 9x, protože původně běžel na 2000MHz a teď by šel na 2400, což nechci riskovat, že by se to zbytečně smažilo.

Takže výsledek:

3,6GHz

3DMark Score - 13451 3DMarks

CPU Score

SuperPi
1M - 22s
2M - 50s

Vůči původnímu taktu je to v 3D Marku slušný nárůst.

Zatím to vypadá dobře, teplota nepřeleze 42°C, protože v tu chvíli se zrychlí větrák na CPU a ten se spouštěl jen u CPU testů v 3D Marku, kdy dostal procesor nejvíc zabrat.
Jen nevím, jestli funguje CnQ, i když je to v BIOSu zapnutý. Procesor by se měl v nečinnosti podtaktovávat. Kdysi jsem to něčím měřil, ale už nevím, v čem to bylo. Nejspíš Core Temp, ale ten mi furt ukazuje max. frekvenci, i při logování provozu. Mám pocit, že kdysi se procesor zpomaloval. Je to následek přetaktování?

CPU-Z ukazuje neustále plnou rychlost, ale taky neustále šťouchá do procesoru a furt ho lehce vytěžuje, od 4 do 13 % (ano, ten program to dělá), takže to samozřejmě nemá důvod klesnout.
Ale po hodině hraní mi to hodilo modrou smrt, takže stahuju takt na 3,5GHz a uvidíme dále. I když mi o to přetaktování nijak nejde, až vyvstane potřeba většího výkonu, koupím jinej procesor, nebo rovnou novou desku a tento věnuju příbuzenstvu.

(ano, ten program to dělá), takže to samozřejmě nemá důvod klesnout.

Jéje, CPU-Z je monitorovací/informativní nemá důvod ani schopnost nějak významně procesor zatěžovat.
Něco jiného CPU zatěžuje a tím pádem se mění v CPU-Z Core Speed.

Mám v klidu Core Speed 1995 MHz,
v zátěži ( třeba test WinRAR puštěném na pozadí ) 3495 MHz

Mám ještě program Core Temp, ten umí zapisovat do logu nejen teploty, ale i frekvenci CPU. Ta je furt vysoká.
Zkusím to vrátit na původní hodnotu, jestli to pomůže. Ale vzpomněl jsem si, že mám na PC ve Win 7 nastaven napájecí profil Vysoký výkon, tedy nevypínat PC (vypínalo se mi to při dowloadu z netu). Mrknu se na to, možná to je příčina. Ale až budu doma.

K tomu CPU-Z - při startu programu mi to vyhodí chybovou hlášku (už si napamatuju co to bylo) a program se spustí, ale nenačte všechny údaje, jen o procesoru, ale kolonky pro motherboadrd a ostatní jsou hluchý.

Právě jsem se dostal k svýmu PC a je to opravdu tak. Přepnul jsem nastavení na rovnováhu a už frekvence klesá na 940 MHz. A uspávání PC jsem též vypnul. Já jsem se s tím kdysi nechtěl vrtat a tak jsem to narychlo přepnul a tak už to bohužel zůstalo :-[

objektivne to zmeras asi len tak ze spustis svoju oblubenu hru a zapnes v nej nejake meranie FPS. Ptz v kazdej hre sa to prejavi inac, niektore hry nevytazuju az tak CPU (v nich sa to neprejavi vobec), ine vytazuju.
Co sa tyka testov stability uz bolo uvedene, ja by som pouzil ako prvy test prime95 (a vsetky 3 torture testy odtial), ale cim viac programov pouzijes tym lepsie