Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno nepovedený upgrejd biosu

po poradě s poradnou
http://pc.poradna.net/question/view/10200-jak-velky -hdd-do-stare-desky

BIOS pro základní desku Abit KT7A - vydáno 31.1.2002, verze 7N/1.11.0402 (hpt)
- přidaná podpora disků větších než 137GB (48bit LBA adresování)
- BIOS je vhodný pro všechny revize desek od 1.0 do 1.2, pro revizi 1.3 existují samostatné verze

jsem upgradeoval bios.
Bootovací dos-disketa byla z wir95, zaremoval jsem vše v configu a autoexecu, aby byl čistej dos bez čehokoliv. V dosu jsem spustil flash biosu, grafické efekty efektovaly, upgrejdlo mi to 90%biosu, 10%podle předpokladu ne, protože moje deska nemá RAID a napsalo mi, že si mám "F1" resetnout. Až sem to vypadá podle plánu.

Po F1 nic, reset se nekonal. Taxem resetnul sám - a to samý: větráky větraj, bios nebiosuje?
Teď jsem vypnul, jako resetovatější reset. A přitom odpojil 2.hdd, aby šel do usb-šuplíku.
Po zapnutí byl pc buď překvapenej, že na jedné kšandě nic není, nebo jen tak naběhl do biosu, aby mi napsal nějakou hlášku jako cmos mišmaš. Kouknul jsem do biosu, kterej jsem už dlouho neviděl, nic nepřenastavil, protože si to už dávno nepamatuju a beze změn z něj odešel.
Větráky větraj! Opakované off/on už ani nenabídne bios.

Byly by nějaké rady?
Není v Brně nějaká první pomoc pro tyto průsery?

Desky umi obvykle i tzv. nouzove nahrati BIOSu. Podrobnosti musis zjistit na strance vyrobce desky nebo BIOSu. Obvykle to funguje tak, ze na disketu nahrajes soubor s konkretnim jmenem a restartujues pocitac. Pak bud stisknes nejakou klavesu nebo to system zvladne sam, nacte soubor a BIOS je opet nazivu.

Postupoval jsi podle návodu výrobce desky?

BIOS Upgrade Guide

1. Identify your motherboard's model and version by examining the label on the last slot.
2. Check the current BIOS ID.
3. Download the appropriate BIOS file.
4. Self-extract the BIOS file by double clicking the downloaded file.
5. Make a bootable floppy disk and copy the necessary files onto it.
6. Boot from the floppy disk.
7. FLASH BIOS
8. CLEAR CMOS DATA

Co bod 8 - udělal jsi, výmaz CMOS?

1. Abitky měly/mají "speciální" klávesu pro případy, že deska nechce naběhnout - INS. pokud jej mačkáš při startu PC, měl by BIOS naběhnout. Tam pak obzvláště pečlivě zkontroluj položky Softmenu III, jestli náhodou nemáš přetaktovaný CPU (což se při upgradu BIOSu může stát)

2. Pokud ti PC po upgradu alespoň jednou naběhl, pak flash proběhl OK, ale tys to podělal tím, že jsi nezkonfiguroval správně BIOS - to je základní úkon po flashování - kontrola a úprava BIOSu, ideální je v případě, kdy se značně mění funkcionalita BIOSu provést ClearCMOS

Pravděpodobně to nerozjedeš buď jsi tam nacpal jiný bios nebo ten flash neprošel dobře. Potřebuješ někoho kdo má programátor biosů /zavolej do poč firem/ a vytáhnout ten bios čip z desky a sehnat správný bios. Sám to zvládněš jedině tak, že bys měl tu samou desku nebo by šlo nouzové nahrátí biosu.To se dělá tak, že strčíš disketu s nahraným biosem případně s upraveným autoexec.bat do počítače a někdy i něco mačkáš.Zjisti typ biosu /ami, award phoenix/ a hledej v googlu např. ami bios recovery biosrecovery.html

Tak, tak.
Přesně takhle jsem to musel kdysi vyřešit. CMOS byl naštěstí v patici, takže jsem pro jistotu skáknul s celou deskou do místní firmy kde měli programátor. Od té doby jsem při Flashování kur..sky opatrnej a stejně mě vždy oblévá smrtelný pot co by, kdyby. Naštěsí nové desky mají už skvělé vychytávky. Držím palce.

Děkuji všem za rady.
Doufám, že je to zatím nadějné :-p
Na základě Vašich připomínek jsem ještě jednou hodil voko do manuálu k novému biosu a After BIOS updated, pull off the power cord and then clear the CMOS data via jumper before restarting system please jsem opravdu opomenul. Takže zatím předpokládám, že je vše na dobré cestě a dnes vyndám baterii a když bude venku, tak budu hledat cmos jumper.
Chtěl jsem to udělat už včera, ale dodržování pitného režimu mne zdrželo :beer::beer: ,
což se může stát i dnes :))
O výsledku podám zprávu

T.j. odpoj PC z 220V, vyber knoflikovu baterku, a nechaj to tak hodinu

To jsem včera ještě nečetl a napadlo mne to samotného v opilecké pýše. :-/
Patrně i proto, že jumper je mezi deskama, jsem líný a tak.
Vzhledem k lenosti jsem to kupodivu soudně nechal na jiný den. ;-)

Ak vyberes knoflikovu baterku tak uz ziaden jumper hladat nemusis. Ak to chces robit jumprom tak nemusis vytahovat baterku, len pri vypnutom PC (odpojenom z 220V a nechaj ho preistotu odpojeny z 220V aspon 10minut nech sa vybiju kondiky v zdroji) prehod jumper ClearCMOS a po par sekundach ho prehod nazad. Potom pripoj PC k 220V, zapni, odporucam vliezt do BIOSu, "load defaults" a "save and exit", "Y".

Ide mi o vystupne kondiky na 5V standby. Ak nie je mnapajane nic ine tak mozu byt nabite aj dlhsie, oni sice uz potom nemaju 5V, ale menic pre 3.3V-standby vie aj z nizsieho napatia urobit nejaku chvilu dostatocne napatie pre CMOS. Zavisi od dosky a situacie, moze to byt 10sekund moze to byt aj par minut. Ked nieco pisem tak to pisem s urcitou rezervou, 10minut cakania mu urcite neuskodi, snad sa neponahla na vlak :-).

Píšu z domu, taxe zdá, že je to lepší :-)

Jumper byl na přístupném místě, tedy jsem jumperoval

1) vlézt do biosu, nastavit si ho a odejít způsobilo, že větráky nadále větraly a dál nic. Zpátky na stromy, eh na jumper

2)

odporucam vliezt do BIOSu, "load defaults" a "save and exit", "Y".

tento postup pomohl. Nastavení biosu se přitom nezměnilo...

takže díky poradně jedu 8-)

Netreba, nemalo by to vyznam (ak to nemas pretaktovane alebo ine nezmysly - ze by sa naflashovali nekorektne data ak je to prilis pretaktovane apod.).
Len treba niekedy povolit v BIOSe zapis do flash, ak je na to v BIOSe nastavovatko a ak je to na "Write Protect".
po flashovani samozrejme je dobre to zmazat, resp. malo by stacit vliezt do BIOSu a load defaults a save and exit (ale zavisi od konkretneho BIOSu, ako to programator BIOSu polepil - ak to robil menej sofistikovany cinsky vyvojar tak je dobre po flashovani najprv clear CMOS jumprom, a potom este do BIOSu a load defaults a save... :-)).

ale zavisi od konkretneho BIOSu, ako to programator BIOSu polepil - ak to robil menej sofistikovany cinsky vyvojar tak je dobre po flashovani najprv clear CMOS jumprom, a potom este do BIOSu a load defaults a save...

Ano, toto byl ten případ. V biosu jsem napodruhé nic neměnil, jen čas a zase to neprošlo dál. Takže

jeste do BIOSu a load defaults a save...

pozná disky a tak, ale i to blbý datum změnit až v druhým kole :-/