Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení ventilátorů v PC skříni

Nějaké informace se mi podařily najít pomocí googlu a i tady na poradně, ale mám v tom ještě zmatek.
Na desce (ga-ep35-ds3l - viz. foto manuálu zapojení ventilátorů str.23) mám 2 x 3pin (sys_fan a pwr/fan). Ventilátory připojené přímo na desku pře 3pin nejde z desky regulovat a oproti připojení přímo přes molex jde jenom snímat jejich otáčky, je to tak správně? Pak tam je 2x4pin (cpu_fan a sys_fan2)a přes ty už otáčky regulovat jde. Jen jsem tam našel protiřečení: "Each fan header supplies +12V" Každý konektor pro připojení ventilátoru dodává 12V a při tom v tabulce u Sys_fan2 je uvedeno 5V! Tak jak tomu mám teď rozumět, je tam 12 nebo 5V? Co se stane, když připojím Arctic-Cooling Arctic F12 PWM , který chce 12V na těch 5V? nobo na ten Sys_fan2 se může připojovat jenom ventilátory co požadují 5V?Děkuji.

Mám. :-) Právě ale aby šlo regulovat ten arctik, tak se ten ventilátor na cpu odpojí a připojí přes ten artic a konektor na arctiku se zapojí do desky do cpu_fan. :-) a pak ještě aby šlo sledovat otáčky arctiku tak se připojí jeho 3pin do desky. :-)

Já to odhaduji, že pojede jako ten ventilátor na cpu, tedy 1000 otáček a to ho pak můžu rovnou píchnout přímo na molex. :-( Lepší volba asi bude Arctic Fan F12 TC s regulací podle teploty plynule od 300 až 1300. :-)

CPU_FAN tam není pro srandu králíkům. Do tohoto konektoru se zapojuje ventilátor chladiče CPU a dle teploty procesoru si sám BIOS reguluje otáčky. Jaký smysl by mělo připojit tam cokoliv jiného (třeba fan in-taku), aby se ti u něj měnila rychlost (a tím i hlučnost atd.) na základě změny teploty procesoru (protože ta není konstantní)? Pokud chceš měnit otáčky, tak si kup nějaký regulátor za pár kaček (a samozřejmě fan o tří pinu).