Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prohození kabelu WAN a LAN

Dobrý den, koupil jsem wifi router a chci na něj připojit PC a TV kabelem popř. mobil přes wifi.
Bydlím v paneláku a ze zdi mi od poskytovatele vede šedý kabel LAN. Lze tento kabel zapojit do žluté zdířky WAN?
Co se stane, pokud kabely prohodím způsobem: kabel LAN (poskytovatel)do zdířky WAN (router) a přiloženým žlutým kabelem WAN propojím PC s routerem přes zdířku LAN?
K TV jsem koupil kabel LAN a ten zapojím způsobem: z TV kabelem LAN do zdířky LAN na routeru.
Půjde použít žlutý kabel WAN na propojení PC/router přes zdířku LAN (popř. co se stane), nebo musím koupit ještě jeden kabel LAN?
Omlouvám se za hloupý dotaz (jsem v tomhle laik) a děkuji za radu.

co to mas za router? ak ten kabel ma zapojene iba 4 piny, tak ti bude fungovat rychlost 100Mbps, ale nie 1Gbps (ak PC a router ma take porty)
spravne zapojenie je: kabel od poskytovatela ide do WAN portu. Tvoje spotrebice (PC, TV,...) pripajas do LAN portov na routri. LAN kabel kupis za par korun

A co když to propojím provizorně tím žlutým (4pinovým), než koupím ten LAN (8pinový)? V manuálu píší obsah balení: Ethernetový kabel (připojený ke směrovači) a je připojen do portu WAN. Ten musím odpojit, abych tam dal ten 8pinový od poskytovatele.
Když se teď dívám do těch čtyř zdířek LAN, vidím tam jen 4 piny, stejně jako u žluté zdířky WAN. V tom případě je to jedno, jestli ty kabely prohodím a nemusím chodit kupovat ten 8pinový kabel,nebo se pletu?
Jedná se o router Belkin surf N150.

Barva kabelu je nepodstatná, žlutej, šedej, bílej, flekatej, je to fuk. Musí mít zapojené aspoň piny 1,2,3 a 6. To jsou RX a TX páry pro přenos signálu. Neexistuje LAN a WAN kabel, to je jenom označení sítě (Wide Area Network a Local Area Network). 100Mb síť používá k přenosu pouze 4 dráty, takže není nutné kupovat osmidrátový kabel. To by mělo opodstatnění, pokud by jsi měl gigabitový router a gigabitovou síťovku v PC, tam se totiž využívají všechny dráty.