Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem BIOS a chlazení procesoru (větrák)

Dobrý den,
mám takový problém s větrákem u procesoru. CCA ve jednom případě z pěti se větrák u procesoru nezapne při spuštění počítače a ten se tudíž přehřívá až se úplně vypne. Vždy musím počkat až PC vychladne a při opětovném spuštění musím v BIOSu nastavit vyšší výkon větráku, který spadl zcela na minimální hodnotu. Vždy dám výkon větráku (v BIOSu označeno jako "THERMAL") na cca poloviční výkon. (zkoušel jsem už i dát výkon větráku na nižší či vyšší výkon a vždy se stejným výsledkem). Párkrát jde počítač spustit normálně a pak se opět vypne větrák, počítač se přehřeje, v BIOSu je výkon větráku na minimální hodnotě. Již se to stalo po několikáté a nevím si s tím rady. Myslím že větrák je OK, protože v jiném PC běžel normálně CCA 20 vypnutí a zapnutí. Předem děkuji za radu.

S pozdravem Luboš

jaky vetrak (3pin? 4pin?), jaka doska presne, kam si ten vetrak strcil?

Regulacia dosky pri vyssej teplote ten vetrak garantovane spusti, takze nastav v BIOSe autoregulaciu a ne manualne nastavenie.

BTW. ked sa to nespusta ani pri auto nastaveni tak je IMHO vadny vetrak alebo kabel, ked sa to hreje a vetrak sa netoci tak skus kyvat s kablom k vetraku

je to 4pin, větrák jsem strčil do desky tak kde byl strčený od výrobce a on v podstatě ani nikam jinam dát nelze protože drážky na tej zástrčce to nedovolí. V BIOSu jsem po hodině hledání autoregulaci nenalezl ani kdybych ten BIOS obrátil naruby. A typ desky nevim, protože je to PC přítelkyně. Ten kablík vadnej mi taky napadl, ale při pohybování s ním výsledek nebyl žádný a pak už se PC vypl.

Řekl bych vadný větrák. BIOS si po startu trošku zatočí luftníkem, a otestuje, zda je funkční. Nezavrtí-li, vyhlásí chybu chlazení. Nevede ti přes lopatky CPU_Fanu nějaká krutá hadice, která by jej brzdila?

Re: BIOS a chlazení procesoru (větrák)
MM.., 10.08.2012 20:53
inac ked ti nedrzi nastavenie v BIOSe (to nastavenie na stredne otacky) tak moze byt napr. aj vybita CMOS baterka.

Odpovědět
Re: BIOS a chlazení procesoru (větrák)
Luboš K. [178.77.216.xxx], 10.08.2012 21:16
ta baterka se normálně může vyjmout, koupit nová a zase z5 vložit? to se ale rozhodí BIOS, nebo ne?