Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem instalace Linuxu z externiho disku na externí disk (na ten stejnej)

Zdravím,

mám pevný disk a na něm rozbalen ISO soubor linuxu (ubuntu), pro info: disk byl kdysi v PC, 20 GB, starý několik let ale funkční a připojen k pc pomoci kabelu USB a převaděče z IDE a SATA.

Nahral jsem tedy na něho pouze instalačni soubor linuxu...

Teď potřebuji nainstalovat ubuntu na tenhle disk jde to ? i když je už na něm tento instalační soubor? jak to mám udělat ? poradíte někdo?

Děkuji předem.

existuje program primo na vytvoreni bootovaciho cd ale i flash disku.

Naslel jsem to primo na stránkách ubuntu.

delal jsem to v tomhle programu unetbootin-windows-581

stahl jsem tedy ISO soubor....a pomoci tohoto programu jsem to převedl na FLASH DISK...a z flash disku jsem to nakopíroval ( CTRL+c, CTRL+v) na harddisk.

existuje program primo na vytvoreni bootovaciho cd ale i flash disku.
....
delal jsem to v tomhle programu unetbootin-windows-581

urcite umi udelat i bootovaci HDD, udelej to znova

a z flash disku jsem to nakopíroval ( CTRL+c, CTRL+v) na harddisk.

to byla blbost, urcite je to z 90% duvod proc ti to nebootuje

připojen k pc pomoci kabelu USB a převaděče z IDE a SATA

to se mi nezda byt moc koser,
pravda je ze osvedcene a standartni bootovaci zarizeni jsou interni HDD (ide, sata), DVD, USB flaska, SD karta, network boot, ale i nestandartnim prevodniku USB a převaděče z IDE a SATA jsem jeste nikdy neslysel
(to je dalsich 10% proc ti to nebootuje)

Tento kabel do USB mam odzkoušený, mam doma DVD mechaniku, kterou takhle připojim k PC a když chci z ní instalovat windouws není problem, v BIOSU
zvolím bootovat z USB CD-ROM a jde to, isntalačni CD se načte a mohu instalovat...

Ale to samé jsem chtěl udělat z HDD, tedy zvolil jsem v BIOSU bootovat z USB-HDD a ten nejde a tady je ta chyba...

Ten "převaděč" je v podstatě totéž co externí usb disk, jen součástky nejsou zamontovány do kastlíku. Tedy nic zas až tak moc nestandardního. Ale bootovací disk určitě nepůjde udělat prostým CTRL+C a CTRL+V, v tom je zakopaný psík.

co umí program:

vytvořit boot na USB Flash disk což mám...ale jde jen pokud tam je opravdu flashka zapojena...takže to neoklamu na HDD

a nebo na harddisk ale zde se jen ukazuje ten interni co mam v PC a to je problem, nevidim zde pripojený v tomhle programu ten můj

takže buď to dam na flash a nebo na interni disk do PC a to nechci...já to chci na externí disk který mam pripojen pres ten prevodník a ta možnost tu neni pres tento program...

Jednodušší program typu klíkání na next je universal USB Installer.
http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-install er-easy-as-1-2-3/

Dísk bych rozdělil na 3 oddíly. První velký tak, aby se na něj vešla instalačka (např. pro Ubuntu 12.04 64-bit bude stačit 2 GB). Druhý 1 GB na swap a třetí do zbytku velikosti disku, na který nainstaluješ distribuci. Můžeš rozdělit ve Windows a při instalaci (zvolíš, že chceš "Něco jiného" než ti to nabízí) akorát naformátuješ na ext4 a nastavíš ten menší oddíl jako swap a větší jako / (lomítko). Můžeš si samozřejmě nastavit další odddíl třeba pro /home. Jo a zavaděč nainstaluj na ten externí disk.

Návod na instalaci Ubuntu krok po kroku je zde:
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20in stalac%C3%AD?redirect=1

Pro příště.USB ti nenastartovalo, protože nebylo bootovací. Měls spustit ubuntu z .iso a v něm je program (USB creator) Tvůrce spouštěcího disku a ten ti z .iso udělá zaveditelné médium a nemusíš zkoušet různé programy s pochybnou fukčností.

OK

můžu se jen zeptat ale asi to sem nepatří....

jsem začátečník v linuxu a proto volím ubuntu...

jak je to s instalací ovladačů na základní desku atd.. když mam linux ?

po dokončení isnalace s win jsem vždycky dal cedéčko s ovladači, co jsem dostal při koupi,

u linuxu je to to samé ? taky musím naisnalovat ovladače hardwaru ?

Tohle odpadá. Ovladače už jsou součástí Linuxu. Pokud ti všechno funguje, tak máš hotovo, protože tu Linux našel všechen hardware a už automaticky k tomu nainstalil ovladače.
Pokud máš třeba wifi a nepůjde ti, tak tady bude potřeba ručního instalení ovladačů, ale to nebude jednoduché pro úplného začátečníka.