Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Smazaný Bios

Ahoj

podařil se mi smazat Bios na notebooku Toshiba Equium A300D-13X model nb: psak2E-001003KS.
Smazaný je určitě jen se rozsvítí diodky a obraz se nerozsvití. Přerušil sem instalaci biosu.
Prosím o radu co s tím. Je mi jasné, že servis a výměna základovky to jistí.

Dám odměnu tomu, kdo mi jako prvni poradí a navede na znovu zprovoznění.

Děkuji moc

Phoenix to byl,
no samostudium zkouším tu první verzi protože nemám USB flopy.
soubor sem si stáhl udělal dos boot usb, - objevili se soubory
překopíroval ty soubory z té složky recovery,
otázka kde najdu svůj bios našel sem na stránkách toshiby bios, ale je tam hodně souboru tipuji, že to je ten největší a s tou příponou WPH.
Nevím jak poznám, že to na tu zkratku reaguje ani dioda na tom usb nebliká. :( zapínám to podle pokynu a nic

myslím že vše dělám jak mám asi to prostě nebere to načtení z USB disku a potřebuji tu flopy :(
nějaké metody z mechaniky DVD/CD nejsou? Hodilo by se kdyby šlo nějak poznat, že se ten bios nějak instaluje třeba blikání diod každej pokus nechávám 20min než to vypnu. zkoušel sem různé ty zkratky(co se psalo na netu) i a nic :(

floppy mechaniku URČITĚ nepotřebuješ, ta byla potřeba tak před 5-10 lety. Dneska se recovery dělá z USB flash nebo z CD. Pokud to ale nefunguje vůbec, tak ses nejspíše trefil do okamžiku, kdy se přepisoval boot block.

Bohužel každý výrobce si ten "obecný" BIOS/UEFI (dnes už prakticky výhradně Phoenix, klidně obrandovaný jako AMI nebo Award) upraví podle svého, zrovna Toshiba v těch úpravách chodila vždy dost daleko. Nezbývá než zkoušet laborovat, nebo kontaktovat podporu (mohou na takový problém mít nachystané řešení).

edit: zkoušel bych novější postupy, máš celkem nový stroj..

nouzový flash je takový, u kterého se flashuje pomocí jen základních funkcí boot blocku BIOSu, tj. není kromě zaváděcího média (typicky USB flash, CD) inicializováno nic, tedy např. ani grafický adaptér. BIOS v podstatě buď zavede OS typu DOS a spustí autoexec.bat, nebo v některých případech dokonce ani to ne, a na médiu hledá určitým způsobem pojmenovaný soubor, který následně svou rutinou "natvrdo" nahrne do flash paměti BIOSu.

edit: aby to ale fungovalo, musí předtím zůstat boot block BIOSu nepoškozený.

Tak oni ty postupy jsou na tom ze uděláš programem boot mini dos a k přihodíš recovery a bios, co to chápu teda myslíš, že by se dal spustit jen samotný mini bios? Jakou zkratkou? Mechanika se hodně snaží když tam strčím cd.Ale nenašel sem žádný postup. Jinak zkoušel sem instalačku widlí i Live linuxi Zkoušel sem fůru zkratek zajimavá je FN a ESC - začne mi blikat tlačítko na zapnutí.

můžeš mi najít nějaký ten postup na torbu toho boot dosu v tom formátu jak myslíš?

Zkouším jakýkoliv nápad no a zatím nic :(

Není někdo z okolí Brna?

ale ne oprava stoji 2500,- co sem se teď ptal.
ses asi pesimista není od tebe ani jedna pěkná zpráva :))a novej notas už taky mám tohle je synův :) a povedlo se to jemu mě bylo jasný, že se najde většina lidí jako ty co hned budou remcat jak se to povedlo a že je to šikula a spíše lidi komentovat, že to byla chyba a neřeknou nic moudrého. základovku a novej notas dokážu vyměnit sám. Ale když na netu je tolik topiku, kde se to povedlo nahodit, tak to chci taky zkusit a něco se naučit.

díky všem za rady a pokusy mě pomoct

jj je to pěkná cena no mě jde o to, že tu flešku mám vytvořenou asi správně podle postupu:

Zapnu hp disc tool udělám bootable minidos flash (netuším zda to má mít formát fat32 nebo fts nebo zda je to jedno)systémové soubory a neviditelné vidím soubor config tak není.

překopíruji ty soubory z recovery na flasku. a pak z webu toshibi přesně pro můj model stáhnu bios je tam jen posledni verze je tam jeden soubor co má tu příponu ten prejmenuju na bios..... a překopíruji. (starší verze sem nenašel nikde)

tím je fleška připravá

vytáhnu baterku,vyndám nabíječku, zmáčknu ty tlačítka (nevím přesně jaká píšou fn plus B), a zapnu tržím to cirka minutu a nechá to pak běžet asi 20-30 minut pak vytánu flasku vypnu notas vytáhnu nabíječku.Potom vložím baterku přidám napájení a zapnu(bez výsledku)

každý návod se liší o popis tlačítek co držet při zapínání a to u ti dá ted 18 možností a každá trvá 20 minut

Pokud jste to někdo už dělal a vidíte, že někde dělám chybu ozvěte se

no, já to ale opravdu jednou absolvoval ;-)

zahrnovalo to i výrobu přípravku se soklem na který se flashka naletovala, aby bylo možno naprgat v Elnecu :-) Vyšlo to sakumprásk na nějaké 4 stovky plus má práce, za desku chtěli vydřiduši ze servisní organizace jednoho výrobce 8 tyček.. (v té době stály notebooky ještě 20 tyček (za nějakou čínovraždu) a výše)

Najprv si zistis ze ci to saha na CDROM ak tam nejake CDROM strcis, pripadne skusis urobit crisis CDROM zavisi od verzie BIOSu ze jak, typicky sa tam nadrbe nejaky bootovatelny minidos a flash utilita a subor s BIOSom. Lepsie ale by bolo vypajkovat flash a pouzit HW programator, ak nevies pajkovat tak mas smolu.
Inac neviem jak si flash BIOSu prerusil a preco, ono to casto ani prerusit nejde takze je mozne ze je problem inde napr. si tam flashoval nespravnu verziu alebo to staci len vypnut z nabijhacky a vybrat akumulator na par minut apod

pájet umím. Když vrazím něco do mechaniky tak ta chvilku šrotuje. jinak sem nenašel jak udělat nějaký cd s tím minidosem. Musí to být bootovací cd nebo stačí jen vypálit ty dva soubory co tam jsou? A zapne se sám?nebo se to musí taky nějak aktivovat?

wincris sem už stáhl. Program viděl jen vložené USB. podle pokynu sem ho zapl s 8Gb flasky se stala asi 30mb pak podle návodu sem tam pak měl dát jak říkáš nahradit ten soubor z biosem. jenže flash v sobe nic neměla i tak sem tam hodil ten soubor s biosem ale bez výsledku.

pokud ty si našel nějaký návod podle kterého to děláš ty a funguje můžeš mi poslat link?
btw mohl bychom udělat vzdálenou správu a namíchl by to případný odborník sám :)

jj to přejmenováni a ten typ souhlasí byl to phoenix.

vlastně na obdobným principu fungoval ten princip s USB musel tam být ten phlash a bios.wph
jina já to doopravd ten program stáhly mám ale to cd tam nějak vytvořit nejde USBcka to vidí

doopravdy mi to nenabízí Cd jen USB. Dělám to ale jak říkáš změním to USB pomocí toho programu, potom tam zkopíruji ten můj upravený z originálu bios.wph a ten phlash16.exe toď vše, ale nic to neudělá.

btw proč je důležitý ten ini soubor je to v jednom souboru jako ten exe. ale já s tím nic nedělám že?

mal by si mat subory Crisboot.bin, Crisdisk.bat(ten asi neni nutny), Makeboot.exe, Minidos.sys, Wincris.exe v jednej zlozke, a k tomu nakopirujes do tej zlozky svoje phlash16.exe a bios.wph, a potom spustis wincris.exe
Najprv skus na ten USB stick to urobit tak jak pisem (crisboot.bin a minidos.sys su urcite nutne), a skus strcit USB stick do notebooku a zapnut notebook a cakaj (nechaj to aj 5 minut) a sleduj ci to nieco cita z USb sticku, ak cita tak ho nechaj potom aj 10minut flahsovat.
Teraz zhlavy neviem jak sa vyraba to CD, tipujem ze musis mat vlozene prazdne CD v mechanike a potom to nadrbe na CD, alebo neviem ja som to uz 5rokov nerobil.

svoje phlash16.exe a bios.wph???

To přejmenuju ze staženýho biosu soubor xxxxxxxx.wph že ale to phlash16 sem tan nechal, protože v tom jejich ovladači neni.Se kdyžtak podívej:

http://uk.computers.toshiba-europe.com/innovation/ download_drivers_bios.jsp?service=UK
měl bych pak vidět nějaké soubory na tom USB?

Prázdný DVD sem tam strkal a neobjevilo se - možná je moc velký a chce to jen cd, ale to nemam - neotestuju :)

jen upravis nazev WPH souboru,tak aby byl shodny s jiz existujicim, nicmene tohle ti pomuze jen tehdy, pokud BIOS bude jeste schopen z nejakeho media nacitat, zkusil bych to vypalit na cd jako bootovaci (mel by to umet kazdy slusny vypalovaci SW), vyndal bych hdd, at se zbytene nesnazi bootovat tam, kde nechcem

v tom tvojom linku vidim prd ptz neviem jaky presne mas notebook.
Nejaku flashovaciu utilitu predsa k tomu dat museli, moze byt extra v inom baliku nazvanom bios flash tool for DOS apod. (mozes skusit nechat tam tu co mas ale istejsie je dat tam spravnu)
Ten wph subor je treba premenovat na BIOS.wph. Nema tam byt ziadne autoexec.

P.S. ak ani potom nebude nic citat z USB tak mas smolu budes to muset vypajkovat. Alebo skusit vytvorit CD.