Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení IDE disku do PC se SATA diskem

Ahoj, prosím o radu. Dneska jsem chtěl zapojit starší disk s rozhraním IDE do PC, ve kterém mám disku SATA. Když připojím disk do PC, nenačtou se mi vůbec Windows, až po té, co připojený disk zakážu v BIOSu. Disky SATA běží v IDE modu. Díky za rady.

Nastavení jumperů: je-li na kabelu jen jedno zařízení, nastavuje se na Master a na konec kabelu.
Jsou-li dvě, buď na obou zapneš cable/select nebo na jednom dáš master a na druhém select
Některé disky pokud byly samy musely mít single.

Obyčejně to bývalo tak, že pokud na disku nebyly propojeny žádné jumpery, byl disk SLAVE. Takže na disku by neměly být žádné propojky. Nemůžu vyloučit výjimky, ale pokud má HDD osm pinů, tak je to téměř jisté.
Zkus ten historický disk samostatně, jestli je vůbec naživu. I bez jumperů (SLAVE) by měl být v BIOSu vidět.

A nezkouší to načíst první syastém z toho ide ? Podívej se na pořadí bootování.

Disky SATA běží v IDE modu.

V tom by mohl být taky problém pokud to ze sata dělá emulací ide disk a připojíš tam skutečněj možná se to pokope...

Tak tak, sprave nastavit jumpery na IDE disku, spravne v Setupu nastavit poradi bootovani a spravne nastavit pouzivani SATA + PATA disku.

Napriklad ja mam na starsim PC, kde jsou na desce 2xSATA + 2xPATA(4 IDE zarizeni) v Setupu moznosti IDE mod (pouzit jde jen PATA) a Enhanced mod, pak je na vyber only PATA, only SATA a PATA+SATA.
Pripojit jsem chtel 2x SATA disk, 2x PATA disk a 2x IDE vypalovacka.

Mozna jsem to mel dat jako hadanku, ale ktera moznost, aby to vsechno chodilo je spravne by nikdo neuhodl. V BIOSu bylo treba nastavit "only SATA", tim se zaktivovala kolonka "PATA keep enabled", nastavila se na YES a pak BIOS bootoval ze SATA, ale zaroven byly videt a fungovaly i PATA. ]:) Jsem myslel, ze me trefi, kdyz jsem na to prisel.

Je to právě u každé desky jiné. Respektive týká se to spíš už starých modelů. To co popisuješ sem sám viděl třeba u gigabyte s čipsetem P31.

Průšvih je v tom že pokud tam podobné nastavení má a bude přepínat režimy nemusí mu najet následně systém.

jo, dneska uz snad ani na deskach PATA neni ne? aspon ja jsem na IDE na desce u novych desek vubec nenarazil. Nastesti vlastnim i PATA PCI kartu, protoze zbytecne kupovat SATA DVD mechaniky, kdyz to clovek stejne pouzije jednou za uherskej rok.
jinak u me to byl i875P cipset. nenajeti systemu se obcas stane pri prepinani mezi IDE a Enhanced (pripadne i AHCI) rezimem, bud to nenajede vubec nebo to chce novou aktivaci.