Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem svchost - pad procesu

Hezky vecer,
Problem se tyka WinXP a sluzby svchost.exe. Od jiste doby (tak tyden zpet, duvod mi unika) v rozsahu 24 - 48 hodin (PC bezi nonstop) dojde k hlasce o nemoznosti operace "read" s pameti na adrese atd... HW pocitace je v poradku, vcetne RAM (dodavam jen pro uplnost, protoze tahle hlaska je stejne zpravidla SW puvodu, navic kdyz se projevuje jen u jedne aplikace). Dale vir nemam, zadny aktivni spyware ci neco jineho take ne, a nikdy jsem ani nemel nic co by mi nejak rozhazelo system (instalace je stara asi rok a pul, provadim vicemene rucni udrzbu bez nejakych radoby tweakovacich nastroju atp). Opsal jsem si tedy ze Spravce uloh PID vsech svchostu, ktere bezi a pockal na dalsi chybovou zpravu:

1120 Network s.
1076 System
1040 Network s.
992 System

Vzdy jakmile nastane popsana chyba a odkliknu chybove hlaseni, ukonci se proces s PID 1076. Vim, ze PID je po kazdem startu odlisne, ale jednu dobu jsem vedel jak pomoci nej vypatrat konkretni soubor (slo to nejak pres prikazovou radku, bohuzel uz si to nepamatuji).

Krome ukonceni procesu pri chybe vizualne pozoruju restart motivu vzhledu XP a kazdopadne, nefunguje internet (mam ADSL USB modem ZyXEL). Tvari se to, ze jsem pripojeny, ale nefunguje zadny prenos, dokonce se ani neodpojim. Pokud manualne spustim svchost znovu, proces se sice spusti, ale s internetem si nepomuzu ...reseni je pouze restart.

V Prohlizeci udalosti odpovida memu problemu hlaseni "Místní nabídka aplikace: svchost.exe - Chyba aplikace : Nastala výjimka neznámá softwarová výjimka (0xc0000409) v aplikaci na místě 0x6727a3c0."

Dale nasleduji dalsi zaznamy, ktere nejspise souvisi s padem daneho svchost procesu:
"Služba Motivy byla nečekaně ukončena. Stalo se to 1 krát. Následující opravná akce bude spuštěna za 60000 milisekund: Restartovat službu."
...totez se sluzbou Systemovy cas a WMI

Kazdopadne tohle je uz jen reakce na pad svchostu (vc.nef. internetu atd), otazkou zustava proc svchost pada.

diky za pripadne rady

Tak jsem se koukal na ten odkaz, ale nejak nejsem chytry z toho, na co se mne (asi) snazis navest. Muzu snad jen konstatovat, ze nepouzivam Office XP, ale 2003. Pro verzi 2003 jsem nasel v souvislosti s tvym odkazem jakousi zaplatu KB885828, ale nejsem si zrovna jisty, ze by to melo resit muj problem. Cili jestli jsem slepy, tak mne natukni ;-) ..diky

Já bych to upřesnil asi takhle:

"svchost" je service launcher, service host process. Není to služba. Služeb může (a bývá) na jedné instanci svchostu navěšeno více a instancí svchostu bývá několik. Co se tady zřejmě děje je, že jedna ze služeb padá takovým způsobem, že shodí celý proces svchost, a tím i ostatní navěšené služby. Zkusil bych ještě zapátrat v tom eventlogu, to co jsi vypsal mi přijde spíš jako následek, než jako příčina.

Diky za upresneni, kazdopadne, ja jsem uvadel, ze ty popsane zaznamy jsou dusledek. Pokud se podivam co padu predchazelo, tak tam najdu akorat "Došlo k překročení limitu možného počtu souběžných připojení protokolem TCP." .. coz je okolo 3 hod. rano, kdy jsem nebyl u PC (pouze se neco stahovalo) a svchost zhavaroval az okolo 3:50

Doktore, opravdu nevim o cem je ted rec. Citovanou hlasku, to napsalo nekdy okolo treti vcera rano, ne jak jsem nyni zastavil traffic na FW. Take jsem v puvodnim dotazu uvadel, ze onen svchost spadne zhruba po 1 az 2 dnech. Pokud jsem natvrdly, zkus to prosim polopate.

Kvoli tomu prekroceniu limitu pripojeni TCP.
BTW. pises v otazke ze si mal bluescreen (?) s "adresa blabla nemuze byt read"? Ak je to stale ten isty modul/dll (vidis na bluescreen ktory modul/dll to sposobil, nie?), tak je v nom chyba, moze byt ovladac toho modemu, apod., pozriet ci nie je novsi ovladac, a zaplatovat Win (Win mozu skapat aj ked sa nejaky cerv snazi len zvonku vyuzit nejaku jeho nezaplatanu dieru).

P.S. alebo to nie je bluescreen ale nejaka aplikacia "provedla neplatnou operaci"? Aka aplikacia? Nie je k nej novsia verzia? Nemas nahodou kerio? S keriom som doteraz cital len o problemoch (ja sam ho nepouzivam)

Nemel jsem bluescreen, psal jsem o chybovem hlaseni. Adresa pameti je promenna, pada svchost. K modemu mam aktualni ovladace, ted jsem se koukal na stranky vyrobce (kazdopadne, nesedim u PC prvne v zivote a rikam, ze s modemem to nema co docineni). Co se tyce prekroceni spojeni... stahoval jsem z torrentu, je to docela mozne. Pokud vim, ve Win, je omezen pocet soubeznych spojeni pres TCP, lze jej zvysit upravou v registru... dle meho na tomhle zapisu v logu neni nic zvlastniho. Co se tyce toho "pomyslneho cerva", tak pro svchost mam ve FW povolenu pouze odchozi komunikaci. Vzhledem k tomu, ze svchost je ale vlastne jakesi "rozhrani" na kterem je zavisla rada sluzeb (jak psal Vladimír), je mozne, ze sluzba vyuzivajici svchost a ma povolenu i prichozi komunikaci, muze byt napadana a nasledne shazovat svchost... ale to uz je mimo muj zaber.

Tak koukam, zes to doplnil ... pouzivam Tiny PF verzi 2.1.5 (ekvivalent KPF ve dvojkove verzi a pouzivam jej uz radu let bez problemu). Je to totiz jediny FW, ktery je prehledny, dela co ma a nestara se o vareni kavy, detoxikaci ponozek, ci neco jineho. Nove Kerio nepouzivam, to je opravdu bes, ostatne jako vetsina obdobnych molochu.

...k te chybove zprave jsem se vyjadril vyse, je to obycejna hlaska o instrukci, ktera odkazovala na nejakou adresu pameti ... s pameti nelze provest operaci "read" (ale tohle uz uvadim potreti)

No, pokud si prectu jeho prispevek, tak se mi zda, ze mne nepochopil spravne, ale pokud se mylim, tak pardon. Uvadis "ktery to dela" ...fyzicky je SOUBORU svchost.exe na disku pritomno nekolik? ...nebo se jen pousti ten sam ve vice instancich (s jinym PID)?

Ok, staci uz mi je jasne vsetko :-)
Nemozem ti povedat naisto ci s tym ma nieco kerio, ale cital som uz o roznych divnych veciach ktore prestali akonahle sa vyplo kerio.

Ono je to problem zistit v com mas problem, ako som uz pisal mozu to byt aj ovladace (vsetky mozne ovladace, trebars aj na chipset), aj HW problem (preistitu tam pust www.goldmemory.cz aspon 4hodiny). Alebo aj chybajuca nejaka zaplata (idealne by bolo mat vsetky dostupne zaplaty od MS). Ako zistit podprocesy svchost zhlavy neviem musel by som googlit (ak to vobec nejako zistit ide)

P.S: kukni sem EN-US mas tam aj prikaz na vypis podprocesov...

Ja s tebou souhlasim, vim ze v tomhle pripade je to slozite, ale nemusime opakovat, co jsem uvedl. HW je 100% v poradku, na tom jelo goldmemory i memtest pres dva dny, na tom se delalo tolik testu co sse nedelalo nikde jinde, za to ti rucim :-) ...mimojine pocitam nonstop pod BOINC klimaticke modely, a na tom nestabilni PC padaji jak hrusky.

Co se tyce zaplat .. mam SP2, dal nic, protoze s aplikovanim vsech zaplat bezhlave nemam dobre zkusenosti. Kazdopadne diky

Tak jedine pouzitelne je to vyssie (tasklist /PID), bohuzial bezi pod tym jednym PID kopa tzv "shared services", zhadzuje ti to teda jeden z tychto:
AudioSrv, Browser, CryptSvc, Dhcp, dmserver, EventSystem, lanmanserver, lanmanworkstation, Netman, Nla, RasMan, SENS, SharedAccess, ShellHWDetection, srservice, TapiSrv, Themes, TrkWks, W32Time, winmgmt
Si vyber :-) PID ti nepomoze. Skus NOD32 plnu heuristiku (ale nemazat vsetko co vypise :), spybot s&d, adaware, asi si uz skusal.

Themes a W32Time padaji podle eventlogu az po tom svchostu (jako dusledek), takze ty muzeme vyloucit .. no to se nam to pekne zuzilo :-D

Co se tyce NODa, uz jsem zkousel i s heuristikou (viz. odpoved pro IgorK nize). Mazat nebylo co - nic nenasel. Ruzny *ware jsem hledal, uz i rucne.

ok, diky, zkusim se jeste podivat na ten tasklist... ten vypis z hijacku je tady:

Running processes:
C:\WINDOWS\System32\smss.exe
C:\WINDOWS \system32\winlogon.exe
C:\WINDOWS\system32\services .exe
C:\WINDOWS\system32\lsass.exe
C:\WINDOWS\syste m32\svchost.exe
C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
C:\ WINDOWS\system32\spoolsv.exe
C:\Apache2\bin\Apache. exe
C:\PROGRA~1\Grisoft\AVG7\avgamsvr.exe
C:\PROGRA ~1\Grisoft\AVG7\avgupsvc.exe
C:\WINDOWS\system32\nv svc32.exe
C:\Program Files\Tiny Personal Firewall\persfw.exe
C:\Apache2\bin\Apache.exe
C:\W INDOWS\Explorer.EXE
C:\Program Files\ZyXEL\ADSL USB Modem\CnxDslTb.exe
C:\WINDOWS\system32\spool\drive rs\w32x86\3\hpztsb04.exe
C:\Program Files\Logitech\MouseWare\system\em_exec.exe
C:\Pro gram Files\DU Meter\DUMeter.exe
C:\PROGRA~1\Grisoft\AVG7\avgcc.e xe
C:\Program Files\Motherboard Monitor 5\MBM5.EXE
C:\WINDOWS\system32\RunDll32.exe
C:\WIN DOWS\system32\RUNDLL32.EXE
C:\Program Files\D-Tools\daemon.exe
C:\Program Files\Ad Muncher\AdMunch.exe
C:\Program Files\Desktop Sidebar\dsidebar.exe
C:\Program Files\Spamihilator\spamihilator.exe
C:\Program Files\AutoSizer\AutoSizer.exe
C:\Apache2\bin\Apach eMonitor.exe
C:\Program Files\BOINC\boincmgr.exe
C:\Program Files\Miranda IM\miranda32.exe
C:\Program Files\BOINC\boinc.exe
C:\Program Files\BOINC\projects\climateprediction.net\hadcm3t rans_5.08_windows_intelx86.exe
C:\Program Files\BOINC\projects\climateprediction.net\hadcm3t ransum_5.08_windows_intelx86.exe
C:\Program Files\Opera\Opera.exe
C:\totalcmd\TOTALCMD.EXE
C:\ totalcmd\TOTALCMD.EXE
C:\Program Files\OSU\hijackthis.exe

pozeram ze tam je kopu taskov, ktore vobec nepoznam, bude ich treba prelustrovat. ale zaujalo ma, ze pouzivas AVG, ktore si az tak moc dobre v antivirovych testoch nevedie. skus teda pouzit trial verziu nod32, alebo aspon pouzi uplnu heuristiku AVG a daj vediet, ci sa nahodou nieco nenaslo. popripade si stiahni napr. od MS windows defender a pouzi heuristiku tam.

ano neznas, ale ja je znam vsechny, a nevidim tam nic. AVG nepouzivam, ten je pusteny dneska, neco jsem si zkousel. AV jako rezidentni ochranu nepouzivam vubec, protoze v nem krome polykani pameti nevidim prinos. Mam hlavu na krku a poznam kdyz neni neco v poradku.

popisu ty co nemusis poznat:
C:\WINDOWS\system32\nvsvc32.exe (NVIDIA)
C:\WINDOWS\system32\spool\drivers\w32x86\ 3\hpztsb04.exe (HP driver)
C:\Program Files\DU Meter\DUMeter.exe (statistiky trafficu)
C:\Program Files\Motherboard Monitor 5\MBM5.EXE (monitorovani teploty/napeti...)
C:\Program Files\Ad Muncher\AdMunch.exe (blokovac reklam)
C:\Program Files\Desktop Sidebar\dsidebar.exe (rozsireni pro desktop)
C:\Program Files\Spamihilator\spamihilator.exe (spamfiltr)
C:\Program Files\AutoSizer\AutoSizer.exe (meni velikost oken vybranych apl. pri dalsim spusteni)
C:\Program Files\BOINC\boincmgr.exe (manazer pro distrib. vypocty)
C:\Program Files\BOINC\boinc.exe (souvisi s manazerem vyse)
C:\Program Files\BOINC\projects\climateprediction.net\hadcm3t rans_5.08_windows_intelx86.exe (vypocty, ktere spravuje ten manazer vyse)
C:\Program Files\BOINC\projects\climateprediction.net\hadcm3t ransum_5.08_windows_intelx86.exe (taktez)

ok, tasky vyzeraju v poriadku. ale normalny nazov este nic neznamena. kludne najaka haved mohla prepisat normalnu aplikaciu. necuduj sa, ze sa vsetci zameriavame najprv na spyware, adware, cervy a inu haved. ked ale clovek pocuje, ze niekto pouziva peer-to-peer siet, tak ho to napadne ako prve. takze mozem s tym ratat, ze si pouzil trial verziu nod32 a nic nenasiel? ani pri heristickej analyze?

Hláška "Došlo k překročení limitu možného počtu souběžných připojení protokolem TCP" typicky je příznakem nějakého červa. Jedná se o ochranu v SP-2, která zamezí více než deseti souběžným TCP/IP spojením směrem ven.

[svchostca4.png]

V procesu svchost může být registrována celá řada služeb. Blokovat síťový přístup aplikačním firewallem, který rozezná pouze název procesu ale ne již registrované služby je s odpuštěním ptákovina (více jsem o tom psal v http://pc.poradna.net/question/view/45566-jaky-fire wall), potřebuješ firewall který zastaví všechen provoz abys otestoval co ti bylo razeno výše (deny any from any).

Můj osobní tip je, že používáš nějakou P2P aplikaci nebo download manažer, které se nechovají zrovna OK, případně nějaký ten červík.

Diky za reakci, ja nevim nakolik sis to tady procital, ale uvadel jsem, ze v dobe hlasky o prekroceni spojeni jsem stahoval pres torrent (konkrentne aplikace uTorrent), coz podle mne ma souvislost. Vim, ze aplikacni FW na user urovni neni vselek... Cervika ci jineho vika uz hledam i v laku u case, ale bohuzel... Co se tyce nekorektne se chovajicich aplikaci, tak budiz, ale zase ...z niceho nic? ...proctu si jeste forum, na ktere jsi dal odkaz

BitComet jsem kdysi pouzival, ale uTorrent mi sedi vice (ma navic mensi naroky na system atd...). Bohuzel netusim, jestli se hlaska o prekroceni TCP/IP spojeni objevovala i tehdy. Nejjednodussi bude, kdyz ted prerusim tak na dva dny stahovani z torrentu (uz jsem to udelal) a uvidim. Nekolik dni uz totiz stahuju a zminena hlaska se parkrat denne v eventlogu objevi. Kazdopadne, pokud je info zde: http://www.infojet.cz/view.php?cisloclanku=20050127 01 pravdive, tak MS resi problemy se s vym systemem zajimave :-/

Mozna tak trochu mimo tema. Zajimalo by mne co si myslite o teto hlasce z evetlogu:

Služba DCOM zjistila chybu Zvolenou službu nelze spustit, protože není povolena nebo s ní není spojeno žádné povolené zařízení. při pokusu o spuštění služby StiSvc s argumenty za účelem spuštění serveru:
{A1F4E726-8CF1-11D1-BF92-0060081ED811}

. ..tohle se mi tam objevuje i nekolikkrat za hodinu (ale je to uz od skonani sveta, takze za pricinu sveho soucasneho problemu to moc nepovazuju). Je to mozna tim, ze mam rucne zakazanu sluzbu "Nacitani obrazku (WIA)". Jedna se o sluzbu, ktera spravuje skenery/fotoaparaty, resp. zajistuje aby s nimi dokazal system pracovat bez pouziti jineho SW. Mam tuto sluzbu zakazanou i presto ze mam skener, protoze pouzivam vlastni SW (od HP). Kazdopadne k zakazani sluzby mne vedlo predevsim to, ze pri pripojenem skeneru mi zral neustale jeden svchost proces 2% z CPU (v podstate konstantne natvdro). Tak jsem si vyhledal ktera sluzba je na tom svchostu navesena a mimojine to bylo prave "Nacitani obrazku (WIA)", ktere zralo 2% z CPU (pouze pri pripojenem skeneru). Tak jsem si rekl, ze zas neco Majkrosoft nedomyslel a tu sluzbu jsem proste zakazal, stejne mi je k nicemu. Ovcem pokud se podivam na ten zaznam z eventu co jsem tady pastnul, tak uvedeny "StiSvc" (ktery se to asi snazi spoustet) ma udajne co docineni prave se skenery a podobnymi zarizenimi. Je to zvlastni, protoze ve sluzbach nemuzu tento soubor ani nalezt a zakazana sluzba "Nacitani obrazku (WIA)" ma v popisu tohle: "svchost.exe -k imgsvc" a ne nejaky "StiSvc". Navic mne zarazi, proc se vubec neco takoveho snazi tak nejak samovolne z nudy (?) spoustet.

...no, pokud se s tim co jsem ted napsal nekdo bude obtezovat tak diky :-|

No, ja nevim, ale moje teorie je takova, ze DCOM se snazi spustit StiSvc, ale nasledne zjisti, ze je zakazana a tak se zapise hlaska do eventlogu. Smazanim se podle mne nic nevyresi, leda ze by ten prikaz cos napsal sluzbu ze systemu i nejak "odhlasil". Kazdopadne je divne, proc se DCOM pokousi o spusteni zakazane sluzby ...to by zas vypadalo na to, ze MS neco nedomyslel. DCOM by snad mohl vedet ze sluzbu nespusti, tak proc se o to vubec snazi? ...navic v uplne nesmyslnych intervalech (nekdy v rozestupu vterin, jindy pulhodiny...)

Ja s tebou souhlasim, ale vim, ze odstraneni USB modemu problem nevyresi ...protoze to NIJAK nesouvisi a je to nesmysl uz proto co jsem ti napsal vyse. Nemam duvod ted zase cpat litr do routeru abych ho treba za pul roku posilal k certu, treba kvuli zmene technologie pripojeni.

k modemu viz odpoved pro flega, jinak pokud nekoho nenapadne neco noveho, tak pockejte az to trochu otestuju, resim to, ja tady info prubezne reportnu, ale bohuzel je to trochu beh na dlouhou trat :-/ (uz kvuli tomu ze k padu dojde tak po 1 - 2 dnech) ...dokud neprojdu vsechny pravdepodobne moznosti ktere shazuji svchost, tak nema cenu meditovat nad tema mene pravdepodobnyma, jako je v tomto pripade treba USB modem

btw: s tim virem to tezko rict... nicmene uz jsem nahodil FW z SP2 a kerio nebezi, takze jak rikam, treba vyckat

INFO: co se tyce obcasne hlasky v eventu "Došlo k překročení limitu možného počtu souběžných připojení protokolem TCP.", tak to ma 100% na svedomi uTorrent. Zrejme dojde k navazani vice spojeni i v ramci jednoho stahovaneho souboru (coz je u torrentu logicke). Pouziti jineho SW tezko povede k jinemu vysledku... jedine mozne reseni jak hlasky eliminovat je tedy asi popsano zde: http://www.infojet.cz/view.php?cisloclanku=20050127 01

...kazdopadne muj problem s svchostem s timhle tezko souvisi, zatim zkousim

VYRESENO: Takze po vice nez mesici prichazim s rozresenim :-) ...problem byl zrejme v tom, ze se cosi dobyvalo do PC pres nejakou diru v XP, coz nasledne zpusobilo pad svchostu. Soudim tak, protoze pomohl aktualni balicek zaplat (k 11. 10. 2006), ktery jsem si stahl zde na poradne http://pc.poradna.net/question/view/30920-zaplaty-p ro-windows-xp-sp2-rok-2006 od MM_tanka, cili jemu i vsem co se na tehle fajn veci podileji patri velke diky a samozrejme i vsem co zde se mnou meli trpelivost ;-)