Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nefunkční PC po výpadku proudu.

Po výpadku proudu nelze PC (DELL 8400) spustit - chyba čtení z disku.
[http://img43.imageshack.us/img43/5376/chybacteni.j pg]
V PC jsou 2 fyzické disky zřejmě zapojené do RAIDu,což přesahuje mé znalosti.
Předpokládám,že jeden disk bude vadný,pomocí HBCD jsem vyčet tohle.
[disky.jpg]
Jeden disk nemá přiřazené písmeno názvu a souborový system .PC přijde přeinstalovat,nevím,jestli je ten disk skutečně vadný.Oba disky jsem měl vyjmuté,napojené přes redukci USB,potřebná data jsem stáh,na "nepřiřazeném" disku byla pouze viditelná složka Koš a Volume information.
PC bych chtěl zprovoznit,třeba i s jedním diskem,ale neorientuji se v nastavení BIOSu,jak vypnout ten RAID
[http://img831.imageshack.us/img831/4948/bioslq.jpg ]
do jakého modu to nastavit (combination ?)
[bios2jw.jpg]
Děkuji za pomoc.

V prvom rade si VZDY pri praci s PC uvedom ze BIOS NIKDY nepise cesky. Takze ta hlaska je z Win bootsektoru na disku alebo zo zavadzaca Win v oddieli. Takze ak nabootujes z ineho media (CD linux apod) tak to nabehnut musi bez CESKEJ hlasky "chyba cteni disku, pokracujte blabla". Ked nabehne ceska hlaska tak NEbootujes z CD linux apod.

Vseobecne chyba cteni je dost vazny problem ptz nejakym sposobom je problem z disku citat pomocou int13h s pouzitim DMA (detekcia diskov ide bez DMA a ta prebehla spravne), typicky to nastava u problematickeho kabla k disku ale moze to byt cokolvek trebars aj blbo nastaveny BIOS apod. Ak chces zachranovat data tak do nicoho nevrtat a v prvom rade CD linux. Potom po zachraneni dat mozes skusit to raid pole v tej RAID oprom skusit zrusit a vytvorit nanovo RAID0 (IMHO raid0 strip pouziva len sialenec ale budiz ked to tak niekto chce), a BIOS by som skusil dat na defaults.