Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Videokurz klávesnice, free

Ahoj lidičky,

Občas dělám školení pro začátečníky na PC, mimo jiné je učím práci s klávesnicí. Vytvořil jsem malý "videokurz" (zip archiv má 397 kB) ve formě flashové animace, jehož volnou část zde nabízím. Nejedná se tedy o kompletní "videokurz", ale jen jeho první část.

Je uvolněn jako freeware, můžete ho libovolně šířit. Vyrobeno v programu Wink jako flashová animace (swf) vložená do htm souboru ("internetová stránka"). Spustí se poklepáním na soubor htm (v Internet Exploreru, Opeře, FireFoxu, ...).

Prosil bych o komentáře, rady, nápady, připomínky, kritiku, ...
Znovu připomínám, že se nejedná o celý videokurz, tj. nepište mi prosím: "chybí význam klávesy XY..."

Umístil jsem ho na megaupload, www.megaupload.com

Děkuji,
Pavel

Schálně jsem to nedával na rapidshare, protože bývá dost přetíženej a omezuje stahování třeba pro (relativně) celou CZ, tak v bláhovým domnění že si polepším jsem to dal na megaupload...

Ale hned po umístění souboru jsem otestoval jho stažení a bylo to bez problémů...

Pavel

Čitelnost - zdá se mi být v pořádku (mohlo být lépe, ale čitelné to je). Pochopení významu - nedokážu posoudit, jak to pochopí začátečník. Schopnost vyjadřování - je to popsáno zřetelně, mnohdy i opakovaně, takže tam bych problém neviděl.
Jen jsem si všiml jedné chyby faktické - v kapitole 5 je uvedeno: "Delete: Slouží ke smazání znaku vlevo od kurzoru" - mně maže to, co je od kurzoru vpravo. ;-)

To je jasné, že se to musí přejmenovat i v kódu.

Po zkrácení názvu se mi to spustilo, když jsem soubor otevřel v PSPadu a dal náhled.
Líbí se mi ta klávesnička. Jen si myslím, že by měly mít popis všechny klávesy. Prázdné klávesy (třeba Win) začátečníky asi zmatou. Mě např. jednou psala známá, že nemá na klávesnici Shift, jelikož to tam neměla napsáno a měla tam pouze šipky. Nemohla tudíž odeslat zprávu z Mirandy, jelikož nevěděla jak (Shift+Enter) a nainstalovala si kvůli tomu ICQLite, kde měla tlačítko odeslat. :-)

Po zkrácení názvu se mi to spustilo, když jsem soubor otevřel v PSPadu a dal náhled.

Je to jasný, ode dneška na všechny problémy budu taky používat PSPad :-)

Jen si myslím, že by měly mít popis všechny klávesy. Prázdné klávesy (třeba Win) začátečníky asi zmatou.

Tohle je free verze, ve které ty popisy nejsou. V další části už je na ně pamatováno, následuje vysvětlení jak se píšou malý a velký a názorný příklady, no a pak český znaky s čárkou a háčkem. Tohle vysvětlit a procvičit běžně trvá hodinu a co se u toho člověk nakreslí na tabuli, hamba mluvit...

Pavel

Je. Jednak toho budu dělat víc, včetně skutečné animace, tj. zachycení dění na obrazovce a k tomu je dost dobrej Wink. Druhak si (naivně) myslím, že když udělám flash, že mi to nikdo nerozpáře a nebude používat moje obrázky klávesnice (dalo to dost práce), což by asi v případě PowerPointu asi neplatilo (nu, možná se pletu). Třeťak jsem chtěl (viz http://pc.poradna.net/question/view/57663-jak-vytvo rit-videokurz), aby to šlo přehrát relativně kdekoli, htm a flash se zdá tohle splňuje dobře. Čtvrťak je výsledek docela datově malej, na to "co to umí". A tak :-)

Pavel

Tohle je free verze, ve které ty popisy nejsou.

Myslím si, že by to mělo být alespoň uvedeno na úvodní stránce kurzu. Jinak z mého pohledu se na monitoru lépe čte bezpatkové písmo a na papíře patkové. Zkoušels, jak by to vypadalo s třeba Verdanou? Ale to už je detail.

Myslím si, že by to mělo být alespoň uvedeno na úvodní stránce kurzu.

Inu, není, už jsem to pustil do světa bez toho. Ale díky, v přístí verzi to doplním o info, že to není komplet a něco chybí.

Zkoušels, jak by to vypadalo s třeba Verdanou? Ale to už je detail.

Nezkoušel, jen Tahomu a Times New Roman. Díky za tip, právě kvůli tomu jsem se na vás obrátil o rady, připomínky atd., abych to krapejtko vylepšil. Zkusím si ty písma projít a něco vybrat.

Pavel

Ještě postřeh. Pro koho tato verze je? Pokud pro začátečníky, nebudou možná vědět, co to je PrtSc, jelikož na klávese mají napsáno Print Screen. Pokud pro ty, co takovou věc ví, nepotřebují to.
Pak ještě hláška typu: "Numerická klávesa "7" má význam "Home". Nebylo by lepší, vysvětlit, k čemu to "Home" je? Začátečníci právě tohle většinou neví a klávesnici používají jako psací stroj. Klávesy, které neznají, raději ani nemačkají, aby "něco nevymňoukli".

Ta verze je opravdu pro naprostý začátečníky. Jedná se o základní seznámení s klávesnicí, ne úplný. Osobně nejsem příznivcem toho, vysvětlit úplně všechno najednou, začnou se v tom ztrácet. Zrovna klávesa PrtSc jim není k ničemu, když ještě neumí psát na klávesnici. Je to zkušenost ze školení začátečníků, kterých jsem měl několik. K úspěšnýmu zvládnutí je potřeba jim toho říct míň a pořádně vysvětlit.

Význam "Home" atd. samozřejmě následuje. Tohle je jenom část toho videokurzu co dělám...

Pavel

Ani já nejsem příznivcem zahltit začátečníka informacemi, jelikož jich potom vstřebá desetinu. Nicméně domnívám se, že nejdříve by měla být informace o tom, co "Home" dělá a která klávesa ji nahradí, následovně.
Přirovnání k autu:
Plyn nahradí benzín. Jak ale tato informace působí na někoho, kdo neví, že auto jezdí na benzín? Nemělo by nejdříve být: "Auto jezdí na benzín" a následně "alternativy pohonných hmot"?

No a já mám prostě opačnej pohled. Prvně je naučím psát, tj. Caps, Shift, anglická, česká, háčky, čárky a teprve pak děláme kejkle s kurzorem. K čemu je začátečníkovi vědět význam Home, když v okamžiku kdy se bavíme o klávesnici (a je to pro ně něco novýho) neví, co je to textovej kurzor?

Tj. po základech klávesnice si vysvětlíme GUI ve Windows, práci s myší, oevírání oken a vůbec práci s okny (nevěřil bys kolik lidí poplete minimalizace okna tak, že ho radši otevřou znovu). Až tohle zvládnem, spustíme si Poznámkovej blok, řeknem si věci jako textovej kurzor, pohyb kurzoru, některý klávesový zkratky a až si pořádně procvičíme psaní na klávesnici, pak teprve přijdou další věci na řadu - viz ten Home, End, Insert atd.

Tohle se mi osvědčilo. Nevím na jaký začátečníky natrefuješ ty, ale ti moji to opravdu neumí. Bývá pro ně problém pochopit, že když dojedou myší na konec podložky, musí myš zvednout a přesunout...

Pavel

Ale ono to jde spustit bez problémů. Na tom školení to nebudou od nikud stahovat, všechno bude nachystaný v PC.

Jo, Kráťova verze se mi taky moc líbí, ale já budu mít to školení bez internetu, tj. offline (kdyby si ten termín někdo už náhodou nedokázal vybavit...).

Pavel

Právě jsem vyzkoušel verzi made in Kráťa a musím říct, že je to velmi zdařilé. Grafická stránka a přehlednost taktéž. Načítání video návodů trvalo maximálně 12 sekund. Docela by mě zajímalo, co všechno celý kurs obsahuje. Když jsem asi před deseti lety koupil první počítač, nevěděl jsem o něm vůbec nic, ani jak vymazat celý řádek v textu. Člověk se učí celý život a k tomu nakonec slouží i tato poradna.

Jo, Kráťa to má udělaný fakt pěkně.

Docela by mě zajímalo, co všechno celý kurs obsahuje.

Teď nevím, zda se ptáš na Kráťův nebo na můj. My školíme tím způsobem, že nabízíme několik kurzů: Úvod do PC, Windows, Word, Excel, Internet.

V podstatě se začíná kurzem Windows, ale pro ty, kteří nikdy neviděli PC, je ještě předřazenej kurz Úvod: HW, SW, operační systém, klávesnice, periférie, no a na konci kurzu je čas na procvičení (i když ne bohužel perfektní zvládnutí) klávesnice - procvičujem v Pozn. bloku, kterej jim sám spustím (to oni neumí) a procvičujem psaní. Podle toho co se sejde za lidi a jak jim to jde můžeme už v tom úvodním lehce zabrousit do Win. No a v kurzu Win si vysvětlíme pořádně os, program, dokument, složka, soubor, disk, cesta, typ spubory, název, spouštění, práce s okny, kontext. nabídka, ... a pokračujem dál. Dá se říct, že o délce kurzu jednou provždy rozhodl zaměstnavatel, zatímco obsah je plně v kompetenci lektora (plus dle požadavků frekventantů).

Pavel

Ono by bylo ideální, kdyby se to povedlo nacpat třeba to 760x550px, aby se to zobrazilo bez rolování i na 800x600 (něco zabírají lišty), ale když jsem dělal tu mou, tak už by to bylo moc malé a popisky na klávesách nečitelné. Nicméně na výšku, aby se nemuselo šoupat by to mělo jít ubrat v poho.