Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je tu nějaký statistik - SEM u opakované sady měření

Mám sadu 10 opakovaných měření u 8 objektů (viz tabulka). Potom mám u každého objektu spočítán PRUMER. A ted ten problem, když chci zjistit standardní chybu průměru, mám ji počítat jako:
1)standardní chybu z 8 spočtených průměrů
2)standardní chybu z 8x10´=80 hodnot?
Jelikož totiž standardní chyba je SM.ODCHYLKA/ODMOCNINA (n), logicky menší standardní chybu dostanu, když n=80. Ale je to tak správně?

Objekt č. 1 2 3 ..... 8
Měření
.

Ještě dodám, že objekty jsou neurony a naměřené hodnoty jejich intenzita fluorescence. Díky

Díky oběma ... to matematické falšování pravky je hezký :-D
Co se týče těch vzorců tak ovšem mi z toho není jasné jestli standarní chyba jde udělat z té směrodatné odchylky průměrů pouze odmocněním počtem hodnot

prostě nemá někdo praktickou zkušenost, co vím je, že průměr průměrů skupin vyjde stejně jako průměr všech členů dohromady

směrodatná odchylka a standarní chyba pak už vychází rozdílně a to výrazně vzhledem k tomu jestli spočítám st.chybu z 80 hodnot nebo jako průměr st. chyb osmi skupin