Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chcete-li za málo peněz hodně muziky (a to doslova) ...

Inu, někdy člověk narazí na web stránky které udělají opravdu radost. Takovými je i hudební archiv pianistky Idil Biret (původem z Turecka), kde lze zdarma pro osobní použití stáhnout díla (či klavírní adaptace děl) klasických autorů. Chopin, Rachmaninov, Schumann, Liszt, Brahms, Beethoven, ...

Ano, 128 kbps není zrovna kvalita do sluchátek, nicméně rozšiřuje - li si někdo zrovna hudební obzory či hledá jen nějakou hudební kulisu k práci, i tato přijde vhod.

musicarchive01.htm

Enjoy...

...a má - li někdo bookmark na podobný archiv (-y), poděliž se s námi.

A propo, na 128kbps klasiku nezvládne ani ogg vorbis. Tuhle jsem si do tohoto formátu převedl piano sonáty od Beethovena, no pořád se mi při poslechu něco nezdálo, takový šum těsně před tím než se klavírista opřel do nějakého silnějšího akordu. Zvednul jsem pre-amplification na 25%+ a bylo jasno... kompresní artefakty jako hrom. A tak bojuju s místem na 1GB SD kartě a chtě-nechtě lossless nebo alespoň 256kbps

Svého času jsem četl hodně článků a názorů o ztrátových kodecích, protože jsem měl před sebou kupu origoš CD a chtěl jsem je co nejkvalitněji zkomprimovat. Většina odborníků, kteří například zkoušeli i různá měření, nejen subjektivní testy, se většinou shodovala, že poznat rozdíl mezi kvalitně zpracovanou mp3 a CD je ve většině případů nemožný. Někteří své postřehy potvrdili i odkazy na články se studiemi. Vzpomínám si na dvě: default.shtml (lidé nezpoznali, zda hraje originál audio CD nebo MP3 už při CBR 256 kb/s. K testování byla použita pouze špičková technika. Podívejte se hlavně prosím na to, kdo byl vybrán za testované osoby: hudebníci, mladí do 15 let, lidé, co o sobě tvrdili, že rozdíl poznají...) Tohle psal borec, co vypadal na někoho z oboru a často odkazoval na diskuze na hydrogenaudio.com Dále podobná studie byla prováděna přímo ve Fraunhoferově institutu a výsledek byl totožný. Od 256 kbps odborníci nedokázali poznat rozdíl. A to navíc jistě nepoužili kodek Lame. :-) Pokud vezmu tyto informace na vědomí a to, co tvrdíš ty, vychází mi z toho jediné. Že Ogg vorbis kodek vylepšuje zvuk samotného CD. :-D

Anebo taky si k porovnání použil nějaký nekvalitní kodek jako třeba Xing. Momentálně nejlepší je LAME ve VBR a zrovna před pár dny vyšla po dvou letech nová verze - 3.97.

Neboj, byl to Lame. Mysli si co chceš, ale na tyhle odborníky mám svůj názor a ten se nezmění, když vychází z mé vlastní zkušenosti. Ať už čteš cokoliv, musíš vždy vzít v potaz, že to není průkazné a nemůžeš vyloučit, že to někdo rozezná (zde vůbec nezáleží na tom, zda jde o známou a uznávanou osobnost z oboru či Frantu z Horní Dolní). Klasická hudba v MP3 Lame i při maximálním bitrate utrpí jednoznačné a nepřeslechnutelné zkreslení. Je pravda, že v moderní hudbě se to při vysokém bitrate často poznat nedá, pokud není k dispozici referenční vzorek. Protože tam nezřídka není jasné, co byl záměr autora a co je důsledkem samotné MP3. A pokud v testech použili ještě něco lepšího, než je Lame, běžně mezi lidmi nepoužívaného, tak pak výsledek testu nemá tu správnou hodnotu pro běžného člověka.

P.S. Snad nebereš vážně výsledky z Fraunhoferova institutu? ::) Přece neshodí výsledky své vlastní práce. MP3 byl ve své době úžasný pokrok, ale má své chyby, která tam prostě jsou a nikdo je neodpáře.

Tvoje provokace je naprosto marná(*). Nejdříve prozraď, jaký to má dle tvých nahluchlých uší na danou problematiku vliv a pak se můžeme bavit dál. Případně prozraď, na čem ty svoje MP3 pro audiofily posloucháš ty? Zda na Genius za pade nebo např. na Beyerdynamic či ještě nečem lepším? Pokud na nějakých slušnějších sluchátkách, pak nevím, k čemu je máš. Nemáš totiž evidentně šanci mezi nimi rozeznat rozdíl. Jinak bys totiž nemohl nikdy tvrdit, že MP3 je kvalitní. ;-) A končím s tebou debatu, protože když někdo neumí připustit, že jiný slyší lépe, pak je to jen neklamným důkazem toho, že myslíš hůře. Netvrď něco, co nemůžeš vědět a co si nemůžeš ověřit! To platí pro libovolnou problematiku.

* Kdes proboha přišel na to, že považuji Koss KSC/75 za špičková sluchátka? Já je pouze považuji za výborná ve své kategorii a pro ten účel, ke kterému jsou určená! Mimochodem MP3 je poznat i na špuntech za kilo, takže je to úplně jedno.

Tvoje provokace je naprosto marná.

Nevim kde jsi prisel na to, ze provokuju.

Nejdříve prozraď, jaký to má dle tvých nahluchlých uší na danou problematiku vliv a pak se můžeme bavit dál.

Jako odbornik bys mohl vedet, ze neni jedno jestli to poslouchas na bedinckach za 200 zapojenyma do integrovane zvukovky. ;-)

AD: spickove kossy: http://pc.poradna.net/question/view/31367-sluchatka -do-mp3-playera#re-31376 :-D

Mimochodem MP3 je poznat i na špuntech za kilo, takže je to úplně jedno.

Asi by sis mel zajit na usni, protoze slysis neco, co cely svet neslysi...Na spuntech za kilo poznas maximalne zkresleni, ktere delaji ty spunty. A to nema s kvalitou MP3 nic spolecneho nebo myslis, ze tvoje OGGy budou hrat na spuntech za kilo lip?

Na spuntech za kilo poznas maximalne zkresleni, ktere delaji ty spunty. A to nema s kvalitou MP3 nic spolecneho nebo myslis, ze tvoje OGGy budou hrat na spuntech za kilo lip?

Jak jsi přišel na to, že bych si tohle myslel? Používáš někdy mozek?
Říkal jsem něco o tom, že bych to hodnotil na špuntech zapojenejch do integrované zvukovky? Prober se, chlapče. Ty jsi opravdu pouze a jen sprostej a hloupej provokatér.

Ve své omezenosti si vysvětluješ poznámku o špičkovém kousku jako názor, že ona sluchátka beru za nejlepší a referenční. Ono je třeba si dávat věci do souvislosti, to bylo samozřejmě v reakci na dotaz v rámci poptávané kategorie. V té kategorii skutečně patří mezi nejlepší. A pokud to tak není, tak mi to dokaž.

Arogantnejsiho cloveka, nez jsi ty, tezko potkat... Taky koncim tuhle diskuzi, to co ocividne nema cenu, ja jsem chtel jenom vedet, co je podle tebe spatneho na MP3 a ty to beres jako provokaci. Nevim, kdo je tady omezeny...

PS: Kazdych 10s editovat prispevek, mi taky neprijde jako normalni...

Dělal jsem si teď malý testík, J.S.Bach, Italian Concerto (jenom klavír). *ape, cca 14MB a *mp3 (VBR 192-320, průměr 226, LAME) cca 7MB. Na obyčejných KOSSech za cca 2k i na obyčejné věži za 20k ani při pečlivém poslechu a soustředění nepoznám rozdíl... Pro mou potřebu (pasivního posluchače) naprosto dostatečné.

U starších nahrávek (rok, pop) IMHO není s rozumně (tedy ne 112 nebo 128kbps) udělanými mp3 nějaký velký problém. Ono ani ty digitally remastered CD přepisy věcí z takových 70-tých let nejsou nic extrovního.