Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pro všechny co grabují CDéčka do mp3 - vyšel nový LAME kodek verze 3.97

Vyvíjel se od roku 2004 a stáhnout si ho můžete zde: dancer.php Od této verze se pro VBR režim doporučuje používat přepínač new místo default/old. Takže:

1. pro nejvyšší možnou kvalitu můžete zvolit CBR 320 kbps, joint stereo

-b 320

2. doporučené nastavení, kdy běžní smrtelníci by neměli rozeznat rozdíl mezi cd a mp3 je VBR 2 (kolem 190 kbps), new, joint stereo

-V 2 --vbr-new

3. já nechci nic nechávat náhodě a raději používám VBR 0 (kolem 250 kbps), new (odteď), joint stereo (taky odteď, žil jsem v přesvědčení, že stereo je lepší :-[)

-V 0 --vbr-new

Citace přímo z nápovědy kodeku Lame:

"fast" - Enables the new fast VBR for a particular profile. The
disadvantage to the speed switch is that often times the
bitrate will be slightly higher than with the normal mode
and quality may be slightly lower also.

Na použití přepínače FAST v -extreme nastavení pozor. Používá sice novou metodu VBR, která ale není lepší, nýbrž pouze rychlejší než starší metoda. Volný překlad: "Nevýhodou tohoto přepínače je, že často je bitrate o něco vyšší než v normálním módu a kvalita může být také trochu nižší". Viz www.hydrogenaudio.com, kde se o tom diskutuje. Obecně asi platí, že nic lepšího než --preset extreme už nedostanete. Možná čistě teoreticky může být lepší --preset insane, ale CBR již nemá smysl používat, VBR si těch 320 veme taky tam, kde je to potřeba.

Standard, extreme i insane presety jsem zkoušel na stejném wavu a nikdy jsem neslešel rozdíl. Pro svoje potřeby jsem si zvykl používat nastavení

-b 192 -m s -V 0 -B 320

(VBR 192-320) a mým požadavkům plně dostačuje. Včera jsem ve vedlejším threadu uváděl porovnání *ape a *mp3 (akustický klavír) vlastní výroby. Bude-li zájem, někam bych to hodil a rád bych slyšel názory na slyšitelný rozdíl. Já ho na průměrném zařízení (Audigy 2 Platinum eX + KOSS Ur/29) neslyším.

Tím samozřejmě připouštím, že jednotlivci s lepším sluchem a audiozařízením budou mít odlišný názor a požadavky.

Tak to pro zajímavost někam hoď. V praxi jsem rozdílů (u MP3 od 192 výš) slyšel minimum a to rozhodně nemám nejlevnější aparaturu, na druhou stranu možná ani kdovíjaký super sluch. Ale měl jsem doma jednu skladbu od Oty Petřiny, kde je pasáž, kterou žádný kodek do MP3 nezvládl a zkreslil ji. Zkoušel jsem Lame i Fraunhoffer, zvládl to až MusePack do MPC.

Která je to pasáž? Ze Super Robot?
"Ale měl jsem doma jednu skladbu od Oty Petřiny, kde je pasáž, kterou žádný kodek do MP3 nezvládl a zkreslil ji. Zkoušel jsem Lame i Fraunhoffer, zvládl to až MusePack do MPC."

petr
samojsky@seznam.cz

Vypadá to, že na poradně je dost lidí, co poslouchá klasiku. Docela by mě zajímalo, jak by se vám líbilo něco z moderní klasiky neboli filmové hudby. Tady máte něco k poslechu: jh-mh.rar Mně se klasika nelíbí vůbec, ale z téhle hudby umírám. Je to dílo japonského skladatele Joe Hisaishiho a jako orchestr si vybral ten náš český filharmonický (jaká čest :-)). Pokud vám to někomu připadne jako off-topic, pak vězte, že mp3 je kódována v nejnovější kodeku LAME 3.97. :-D

heslo archívu: pnet

Jinak z testu upouštím. Stejně mě nejvíce zajímaly postřehy Anarchista, jenže po včerejšku... Navíc třeba v Cool Editu lze pomocí spektrální analýzy poznat jakékoliv cokoliv, co bylo dříve v mp3, protože se u mp3jek ořezávají neslyšitelné frekvence.

u mp3 se ořezávají slyšitelné frekvence, byť statisky nevýznamné. klesá to s bitrate, mám pocit že ani při 320kbps kodek nejde přes 16khz (běžná hluchota na konci střední školy).
jak jsou mp3 ztrátové při běžných 192-225kbps netuším, ale v audiu a hifi stejně převažuje svět pohádek nad reálnými parametry, tak nečekám že se někde něco seriózního dozvím - stačí mi jak onanie s deseti parametry při převodu viz předchozí diskuse, tak touha nachytat posluchače při poslechovém testu na náhodných záměnách vzorků.
fak jsou na světě podstatnější věci.

věřte nevěřte, ale já třeba mám v počítači zaarchyvovaný CDéčka ve wav a když si beru do ráce kapesní mp3 tak je pro mě 128 kbps zbytečnej luxus. potřebuju do nejmenší kapacity hodně hudby. S lacinejma špuntama v rachotící hale stačí i 56 kbps. A navíc můj prehystorický 256MB mp3 player (no name made in thaiwan) nepodporuje VBR. I toto je praktické využití komprese hudby.