Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem První setkání s Vistou

Tak jsem si vedle svých vytuněných Windows XP nainstaloval i Vistu. Možná si řeknete, že jsem divnej, ale potřebuju ověřit, zda bude náš systém pod Vistou pracovat a pokud se nějaké problémy vyskytnou, zavčas je odstranit.

Instalace
Instalace trvala překvapivě velmi dlouho. Jen kopírování a rozbalování souborů bylo na více jak hodinu a to nemám žádnou vykopávku.

Spotřeba paměti po instalaci
Takže čistá instalace, okamžitě jsem vypnul pravy side bar. Spotřeba paměti 460MB :!: WOW. Zatím jsem neočesával žádné služby, takže uvidíme, zda se z toho dá vykouzlit rozumný systém. 512MB RAM je rozhodně totální minimum a je to hodnota spíš pro masochisty. Takže s pamětí RAM začínat na 1GB.

Disk po instalaci
Windows - 7,5 GB
Program files - 500 MB
Program data - 33 MB
Document and settings už není adresář, ale Link
Users - 250 MB (zřejmě cíl Document and settings)

Přístupová práva
Potřeboval jsem si pro něco sahnout do svého profilu z WinXP. Zkusil jsem přistoupit k adresáři. Windows oznamily, že se tam nedostanou - to je v pořádku, do profilu můžou administrátors a vlastník. Ale překvapil mne dotaz, zda chci přístup zajistit. Po odpovědi ANO, Windows prostě přidaly přístupová práva :!: To se mi vůbec nelíbí, zvlášt problematiké to bude v domácnostech, kde budou všichni uživatelé jako "správce počítače". Na WinXP to bylo chráněno minimálně úrovní znalostí uživatele.

Uživatelské rozhraní
Díky tomu, že přece jen už mám nějaké zkušenost s nejrůznějšími programy a jejich autory, našel jsem vždy, co jsem potřeboval. Sice ne vždy napoprvé, ale našel. Pokud se (zvyklí na WinXP) posadíte poprvé k Linuxu, budete na tom stejně jako při přechodu na Vistu.
Zatím nemohu říct, zda je rozhraní leší nebo horší, je prostě jiné. Jiná filozofie, věci na které jste zvyklí jsou jinde.

Zatím vše, další překvapivá zjištění budou postupně následovat.

Informace určitě ano! Celý seriál informací, pokud by sis na to našel čas ;-)

Konečně by na českém internetu existovaly skutečně fundované informace o Vistě z pohledu administrátora a člověka, co ví o čem mluví. Myslím že by tím celá Poradna získala ;-)

ad práva. Stále platí, že jediný vytvořený uživatel při instalaci je administrátor se zapnutým UAC? Pokud ano, jak těžké je vytvořit neprivilegovaný učet? Dávají nějak Windows najevo, že by to měl člověk udělat?

Hardware (tím jsem měl začít)
Notebook Umax VisionBook 6200NSX, Dual Core T2300, 1GB RAM, sdílená grafika, 100GB HDD, rozdělený na 2 oddíly, na prvním mám WIndows XP, na druhém spolu s daty Windows Vista.

Boot manager
Vista si instaluje vlastní BootManager, editace pak není přs Boot.INI, ale pomocí BDCEdit.EXE (zatím jsem nezkoušel).
V mém případě jsem měl původně WindowsXP + Recovery Console. Po instalaci Vista to vypadá tak, že je nabídka:
- Předchozí verze Windows
- Windows Vista
- Recovery console (ta z Windos XP se zmršenou češtinou)
Po odklepnutí volby Předchozí verze Windows se dostanu na původní nabídku s Windows XP a Recovery console. Zvláštní přístup...

Uživatelé
Standardně existuje v systému uživatel administrátor, na jeho heslo se při instalaci nikdo neptá, takže předpokládám, že je bez hesla.
Při instalaci jste dotázáni na uživatelské jméno a je doporučeno zadat heslo a kontrolní otázku při jeho zapomenutí ;-) Je založen druhý adminiatrátor.

Přes ovládací panely je možné založit další uživatele, tentokrát s možností Administrátor nebo Standard User. Možnost přes Správu počítače (pravá myš na Tento počítač) zůstává v původním rozsahu.

Je možné nastavit i tzv Parental Control - z jednoho místa omezit určité webové stránky, omezit spouštění programů, nastavit čas, kdy se může uživatel přihlásit - bohužel pouze přesnám vymezením hodin, např. 8-16, není možné to omezit např. na 2 hodiny denně. Je to jen nadstavba nad NET USER /TIME

//Edit 3.10.2006
Vista se chová podobně jako Windows XP Home - v normálním spuštění není interní administrátor dostupný, není možné vyvolat klasický přihlašovací dialog stiskem 2x Ctrl+Alt+Del (možná je to skryté jinak).
Vestavěný administrátor je po instalaci zakázaný. Takže není dostupný ani v nouzovém režimu

Standardně existuje v systému uživatel administrátor, na jeho heslo se při instalaci nikdo neptá, takže předpokládám, že je bez hesla.
Při instalaci jste dotázáni na uživatelské jméno a je doporučeno zadat heslo a kontrolní otázku při jeho zapomenutí ;-) Je založen druhý adminiatrátor.

To znamená, že potom je prvý stále bez hesla?::)

Pokud se (zvyklí na WinXP) posadíte poprvé k Linuxu, budete na tom stejně jako při přechodu na Vistu.

Chapu to tak, ze Linux je pro XPckare stejne narocny na pochopeni jako Vista? V tom pripade jsem asi nestandardni uzivatel. S Vistou jsem si rozumel behem pul hodiny, s Linuxem ani za dva dny....