Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Za rok skončí podpora XP - co se starými PC?

Ahojte,
za rok přestane MS vydávat záplaty pro XP a vzhledem k tomu, jak masivně rozšířený systém to stále je, lze očekávat zvýšený zájem tvůrců malware.
Předpokládám, že většina poradňáků spravuje nějaký ten počítač nejen sobě, ale i blízké rodině atp. a tedy by mě zajímal váš názor, jak naložíte s počítači, kde těsně před 1.6.2014 bude stále Windows XP, se kterým byli dosud uživatelé spokojení.
Řeším tuto situaci i s ohledem na fakt, že těch pár PC, co držím v chodu, jsou obstarožní internetové mašinky se Semprony LE-1640 a podobnou havětí. No a samozřejmě uživatelé nikdy nic jiného než Windows neviděli.

Otázka do pranice zní: jaké řešení prosazovat, aby i po 1.6.2014 byly starší počítače s XP zabezpečené?

1. Sebrat uživatelům admin práva (co záplaty prohlížeče, flashe atp., které se v dnešní době objevují skoro obden?)
2. Upgradovat na Win7/8 (ty staré jednojádrové procesory mi poděkují teda)
3. Nainstalovat Linux a pokusit se uživatele zaškolit (vzhledem k tomu, že s Linuchem kamarádím jen horko těžko, to bude docela oříšek). Kdyby tak bylo distro se skinem z Windows XP... :)
4. Cokoliv jiného vás napadá?

Myslim, ze to moc prehanas s tymi obavami. Nestane sa samozrejme nic a aj nezaplatane XP budu stale rovnocenne inym systemom. V praxi som si za tie roky velmi nevsimol rozdiely medzi zaplatanymi a nezaplatanymi XPeckami, takze v tom taku tragediu ako ty nevidim.

No já jsem si jednoho rozdílu všimnul. Nezáplatované XP jsou podstatně rychlejší. Skoro bych řekl, že MS do těch záplat přidává nějaké kurvítko, které má uživatele donutit ke koupi silnějšího HW.

Zrovna přístup "nech to tak, jak to je", jsem nečekal. :-)
Ale je fakt, že pokud je uživatel nezkušený nebo debil (nebo oboje), pak nepomůže ani milion záplat a naopak pokud je uživatel obezřetný, tak se mu nemůže nic stát.

"Nezkušený debil" neexistuje. Jsou tak vynalézaví, že poserou kdeco. :-D

Já mám trochu jiný problém. Během roku mě čeká výměna počítače u rodičů v práci. Aktuální Core 2 Duo má OEM licenci XP, jenže vzhledem k jendnomu používanému programu jede několikrát za den cca 10 minut na 100% a občas ten program i spadne. Přijde tam i7 920 a ten počítač bude muset mít XP (32-bit, že to má 6GB RAM půjde stranou). Aktuálně na něm jsou Windows 7, ale pod nima spustím používaný program jenom v Dosboxu a to neni zrovna vhodné řešení.

Skus tam dat tam Win7 32bit ak pouzivas 16bitovy program.
P.S. a neni ani problem pouzivat WinXP aj nadalej. Ale uz vyvojari zacinaju produkovat aplikacie len pre vista vyssie, pretoze MS do visualstudia uz od 2010 nastavil defaultne nech to preklada program ktory sa na XP schvalne nespusti, aj keby sa spustit mohol. To defaultne nastavenie visualstudia urcite MS nastavil len tak cirou nahodou, a ne preto aby donutil ludi kupit si zbytocne novy OS, neee, kdeze :D Jo MS hra proste vzdy fair :D

Jednoznačne ostať pri XP a hotovo. A že nebudú aktualizácie? Z ľudí čo poznám, aktualizuje aj teraz málokto. Buď má nelegálny Windows alebo mal zlú skúsenosť s aktualizáciami (a to by si sa čudoval, koľko zlých skúseností sa dá nájsť). Určite ale neaktualizovať na vyšší Windows, lebo to dokáže to čo staré XP, len zaberie na disku 3x viac. Navyše na moju zostavu by som už nenašiel ani všetky ovládače pre Win7 (raz som skúšal a nešla mi hybernácia a uspatie). A malware? No je tam toho. Keď budeš mať aktuálny Windows a blbého používateľa, tak tam vírus dostaneš a ak neaktuálny, ale rozumného používateľa, tak aj hoci bude admin, tak vírus tam mať nebude.

Spousta mašin byla koupená s licencemi WinVista a následně různým způsobem downgradovaná na WinXP.
Pokud taková mašina za něco stojí, tak by stálo za zvážení doplnit RAM na 4 GB (příp. SSD na OS) a zkusit Visty.

Pozn. Čistá instalace WinWistaSP2 je zhruba stejně rychlá jako čistá instalace Win7.

a proč, když ty xp skvěle vyhovují, jsou rychlejší i intuitivnější na ovládání než visty, a nepotřebují už žádnou zbytečnou aktualizaci, bez kterých domácí samoadmin ztrácí smysl života?

viz původní dotaz:

jaké řešení prosazovat, aby i po 1.6.2014 byly starší počítače s XP zabezpečené?

ony jsou zabezpečené.

A co firmy?Dejme tomu,že je Blabla pekárna,má tři výrobny na třech místech,kanceláře na dvou a cca 40 prodejen.Všude jsou XP a denně mezi sebou komunikují.Tady už je to na nákup nových 7/8 ?

1. U většiny uživatelů nutnost.
2. Ne
3. Možná free alternativa s čím dál větší komunitou je třeba Android. Placená varianta jednoznačně Mac.
4. Pokud není problém s chodem používaných aplikací, neměnit a pouze provést základní zabezpečení pomocí aplikací třetích stran.

Vidím, že masáž MS docela dobře funguje :-) Nevidím v tom žádný problém. Aktualizace nepoužívám, pouze SP a nemám žádné problémy, jak se snaží mnozí podsouvat veřejnosti, když záplaty pro XP skončí. Už dávno jsem přišel na to, že na záplatu, vydává MS další záplaty, což v důsledku mívá mnohdy citelné zpomalení celého systému a zbytečných X dat navíc a výsledek je stejně 0. Pokud používáš standardní zabezpečení třetích stran (FW, antivirus, sem tam něco na drobotinu) a máš vše správně nastavené, není důvod k nějaké panice, takže dále v klidu budu používat WinXP, dokud se neobjeví programy, které na něm nepůjdou spustit a budu je pro svou práci potřebovat a nebude jiná náhrada.

P.S. Já mám v tomto ohledu zcela jasno. Linux nechci, neboť je tady milion distribucí a totální chaos. Android sice trochu vybočuje, ale tohle osobně stále nepovažuji za plnohodnotnou náhradu mnou oblíbených XP. Uvažoval bych o něm pouze v případě, že by měl emulátor pro programy běžící pod Windows, což zatím stále nemá a tak brzo ani mít nebude. Pokud bude nejhůř, tak přejdu na meka. Už mě totiž nebaví politika MS, jak věčně nutí aby se uživatel přizpůsoboval výrobci, místo aby se výrobce přizpůsoboval potřebám uživatele a musel si tak kupovat a používat něco, co nechce. Tohle u Mac nepociťuji a kdo přešel už nechce zpátky, jak jsem zjistil ve svém okolí. Navíc lze u něj jednoduše za chodu přepnout na virtuální mašinu (je totiž jeho běžnou součástí) a dát si sem třeba oblíbené WinXP a provozovat tak programy, které pro meka nejsou, ale jsou pouze pro Win.
Win 7, natož 8, pak třeba 9, 10.... až třeba Windows Suicide už opravdu nechci a MS si těmito systémy sám podřezává větev a momentálně dělá vše proto, aby jej časem třeba Android převálcoval.
U ostatních mašin, si dále až do jejich skonání ponechám WinXP se zabezpečením třetích stran.

Ze zkušenosti vím, že aktualizace SP3 a další záplaty jsou nejvyšší hrozbou zabezpečení pc.Bojoval jsem s tím roky až jsem pochopil, že tato ochrana je hrozba a ne ochrana!!
Kdo mluví opak, je blázen a šílenec!!
1.vám sežerou příliš GB.
2.Zaserou registry a zablokují práva.
3.Některé nejdou odinstalovat.
4.Microsoft nasazuje různé své nedodělky, aby se záplatovalo a šmíráky, kterých je i když je vypnete stále dost, aby vám zbořili systém jen proto, že se jim to nelíbí.Vše nepotřebné je třeba zablokovat.
5.Zpomaluje systém, start, vypínání atd.
6.Mnohé aktualizace už nefungují a musí být v systému nahrazeny stále novými a zabírají místo a zpomalují.
7.Už ted vám Microsoft nepustí na aktualizace a blokuje je schválně.To je jeho debilní politika.Musíte nainstalovat SP3 a pak vám předhodí nesmysli které brzdí systém.Není kde si to ověřit a oni vám nic neřeknou.
8.Zazálohovat si ted z Windows aktualizace a po SP3 je dát na původní místo není problém.Pokud jedete podle nich, bude vždy problém.
9.Všechno jde nainstalovat a opravit i bez jejich potvrzení.
10.Každé pc funguje podle svého a když do něj nacpete aktualizace, zboříte si stabilní systém.To Microsoft chce.Mám mnoho neaktualizovaných starých Microsoft aplikací a fungují bezvadně.
11.Každý zabezpečuje pc jinak.Je mnoho způsobů ale tento nikomu chybět nebude.Na XP se dá sehnat cokoli.Na 7.8.9 a další to už je problém.Kupovat kvůli tomu nový šunt je pouze pro ty co chtějí novoty, které nejsou vyzkoušené praxí.Každý rok se stejně musí systém přeinstalovat, protože když jste denně na pc min. 6.hod. a i když stále čistíte ap. chyba se vždy najde a u nových pc je to samé.Jinak je těžké na nich pracovat.
12.Jsem bez zabezpečení SP3 už rok a jsem spokojen jak to frčí bez problému.Vypínám celé pc.Start do 70 sec. Vypnutí do 14.sec.Základní vybavení a pouze Antivir Pandu Free která zabírá nejméně paměti ze všech a je u mne skutečná jednička mezi antiviry v současnosti.Zabezpečení přes routery a ip adresy.Co vám budu povídat.Kdo neumí, musí sáhnout po novém. Mě to stačí a mám klid.

2.Zaserou registry a zablokují práva.
Antivir Pandu Free ... Zabezpečení přes routery a ip adresy.
Kdo mluví opak, je blázen a šílenec!!

uvítal bych, kdybys podobné nesmysly raději publikoval na zpovědnici nebo na živě.
o zabezpečení pc mi tu bude vykládat bfu, co se neobejde bez antiviru.

chybou není servicepack 3, ani výhradně kritické aktualizace.
zlem jsou pochybné aplikace, které ms vydává za bezpečnostní aktualizace - to je odpad se stále novými děrami. neopravují se staré verze s jednou chybou - nahradí se novými, s více funkcemi a 5 chybami.

S mnoha body nesouhlasím.
Ale naprosto mě dorazily body 10+11.

XP mám na PC bez přeinstalace bez pár týdnů 6 let (měněna několikrát grafická karta). Nikdy jsem nečistil, nikdy jsem nedefragmentoval, místa na systémovém disku mám málo. Systém je sice pomalejší (start) než kdysi, těch "žížal" mi projede asi 12. Jestli se mi spouští Firefox o dvě vteřiny pomaleji, je mi naprosto jedno. Instaloval jsem stovky a stovky aplikaci/her, mnohé odinstaloval.

Mám jak SP3, tak všechny aktualizace, o které si systém řekne. Ne automaticky, ale jednou za čas (měsíc, dva) nechám winupdate vše vyhledat a nainstalovat.

Nepamatuji si BSOD, nepamatuji si, kdy mi XP spadly, zamrzly.

Všem bych doporučil ignorovat tohle tvé prohlášení:

aktualizace SP3 a další záplaty jsou nejvyšší hrozbou zabezpečení pc

Za rok skončí podpora XP - co se starými PC?
Nič... Windows budú fungovať ako doteraz, nič sa nezmení.

Jediný problém vidím ten, že zrejme nebude možné inštalovať najnovšie aplikácie, lebo "kinder-programátor" nevie programovať a vytvoril program "len" pre novšie Windows.
Takisto zrejme nebude možné aktualizovať stávajúci software - hlavne vo firemnom prostredí, kde je nasadený nejaký informačný, účtovný atď. software, pretože softwarové firmy chcú tiež zarobiť predajom svojich nových produktov. :-|

Takže vidím to tak, že ak nebude treba inštalovať nový "produkt", všetko pobeží naďalej. Myslím, že updaty stávajúcich programov na novšiu verziu už bude problém dostať do XP (česť výnimkám)... Kto si vystačí s tým čo mu funguje teraz - bude mu to fungovať "na veky". :-)

Uz je sice oznaceno jako vyreseno, ale pridam se:

Doma XP pobezi pripojene k netu i nadale, nakonec stejne jako Milenia, akorat uz ten stary PC s Win Me moc casto nezapinam. :-)

V praci XP, pokud budou drzet PC (hardware) pobezi uplne normalne jako doted, nakonec asi pred mesicem nam ve firme odesel posledni pocitac s Windows 2000 a taky to az doted slo.

Jinak pokud jses paranoik, tak na domacim nehernim PC nemaji Windows a teda ani XP co delat, tam ma byt linux, skin jako XP je napriklad LXDE. nainstalovat Ubuntu dokaze kdejakej frkulin a doinstalovani LXDE je na dve minuty, na netu jsou na to navic detailni postupy, takze se neda nic zkazit.

Udrzujte paniku ! Po 1.6.2014 sa nic neudeje.

Mam na "starosti" hodne PC s OS WinXP. Uz par rokov, pri poruche HDD, alebo inej, ktora vyzaduje novu instalaciu, pouzivam WinXP SP3. Potom doinstalovavam 7 (slovom sedem) tzv kritickych aktualizacii. Nic viac (autoaktualizacie nepovolene).
Este mam v talone 3 (slovom tri) aktualizacie funkcnosti (nie zabezpecenia).
ServicePack 3 bol vydany v roku 2008 a superkriticke zaplaty v 2009-2011.
Kriticku zaplatu (2012), kde MS odstavuje Autorun spravny "instalater" nepotrebuje, lebo to odstavuje ihned po instalacii OS.
V roku 2013 na WinXP nevyslo nic zaujimave.

P.S. Mam Commodore 64 (kua mal by som sa chvalit 64-bit, podla nazvu).
8-bit s podporou do roku 1984 (asi,neviem). Dodnes funguje. Ked nieco odide, tak to budu asi vyschnute kondiky v zdroji, ale urcite nie "nepodpora" OS.

Pekny vecer.