Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čím vyčistit zažloutlé plasty?

Zdravím a mám dotaz, jestli je nějaká možnost vyčistit zažloutlé plasty u počítače? Je na to nějaký chemický přípravek? Nebo nějaký postup, fígl? Máte s tím někdo zkušenost? Nemusí jít jen o plasty, ale taky třeba zažloutlý lak na case a podobně... Hlavně mi neraďte přestříkat to celé barvou, pro ten účel, pro který to potřebuju to nejde. ;-)

Horst Fuchs (či jak se ten onáušnicovaný pajdulák jmenuje) kdysi propagoval Astonish (nebo jak se to píše). v TV s tím pucovali zahradní židle o 106 :-D

I když si myslím, že zažloutlost není špína ale (něco jako) oxidace (...berte s rezervou ;-) ) plastů - prostě nevratný proces... :-/

Kdysi dávno, ještě v éře 14" CRT jsem potřeboval odstranit z krytu monitoru nějakou starou samolepku - přesněji řečeno - skvrnu, co zůstane na místě, kde se po čase odstraní samolepka, izolepa a podobné věci. Sveřepě to drželo a nešlo to absolutně ničím dolů. Až jednou kolega poradil acetonové ředidlo. Nic zlého netuše jsem namočil hadr do acetonu a pokusil se smýt nezdolný flek. Šlo to překvapivě snadno, ale současně jsem si všimnul, že na místě zůstaly nějaké chlupy z hadru. Tak jsem to zopakoval, chlupy byly pryč, ale zase se nějak divně zdrsnil povrch krytu. Tak jsem to ještě parkrát zopakoval, ale bylo to stále horší - jako by hadr zapouštěl do monitoru a nechával nehezké šmouhy. Vyzkoušel jsem tedy kapesník, ale to jsem neměl dělat, neboť ten se překvapivě rychle přilepil a nechtěl se pustit. To mě vyvedlo z míry tak, že jsem udělal další chybu - nalil jsem na přilepený kapesník aceton přímo z flašky. Kapesník sice pustil, ale celý monitor změknul, až nabyl konzistence plastelíny a začal se deformovat a sesedal si směrem ke stolu. Po chvíli začal monitor nebezpečně připomínat slavný obraz Salvátora Dalího - tuším, že se jmenuje Rozplývající se čas, jsou tam namalované takové rozteklé ciferníky. Monitor po čase sice zase zatvrdnul, jenomže to tvaru tak obludně nezemského, že jsem jej již nikdy nedokázal používat, aniž bych při pohledu na něj nepropadal těžké melancholii.

Z toho plyne poučení: Pozor na to, čím čistíte monitor!

Ty ses mi musel dívat přes rameno:-).Že je to způsobeno UV už bylo řečeno, že to je nevratné taky. Vzpoměl jsem si že se dělalo speciální lepidlo z celuloidu a acetonu. Teď lze použít polystyrén. Špína se dá odstranit Cifem. Super čistič je Dreumex z Holandska. Vyrábí se ve žlutém provedení pro automechaniky a v červeném pro lakýrníky jako mycí pasta na ruce. Dá se někdy sehnat v autodoplňcích. Nanesená na hadr čistí plasty a koženku.Máte li zamaštěný tapecírung na dveřích auta u kliky, nebo v místě opírání lokte o dveře naneste, přejeďtě kartáčkem a umyjte vodou. Plasty v autě a nevím co. Já používám žlutou.Ruce -nanést, promnout, utřít špínu do hadry nebo papíru - umýt vodou. Tak čisté jste je ještě neměli.

technickej líh (v oranžový plastový flašce) a clin - stříkací pěna na okna (jde použít i universal, ale ten okenní clin je lepší. Je taky s lihem) - mno, ale teď pozor... papírový ubrousky (na clin) a takový ty kulato-placatý odličovací tampony, co maj holky v koupelně a ty šťourátka do uší s vatičkou na konci (na líh)... šťouradla na takový ty záhyby nepřístupný a rejhy, kde se ta špína a prach nejvíc chytá. Plech od case většinou neni úplně hladkej - sou tam takový ty ďubky a na to je právě skvělá ta pěna... No a když je to moc zažloutlý tak víckrát a taky nechat tu pěnu chvilku působit.

Na plasty - si sem vlepím svůj text ze živě:ředidlo S6006 myslím to mělo na sobě.opatrně vyzkoušet na menší ploše. u mě to fungovalo a starej pc /case vpředu plasty/ před prodejem prohlédl.

a nebude lepší jít do něčeho nového hezkého ? takovou vcelku dobrou černou skříň /je třeba jít s dobou a nezežloutne/bez zdroje 5410 koupíš za 700.

S 6006 je syntetické ředidlo, není to tak agresivní dryák, jako rozpouštědla na bázi nitro. A navíc není plast jako plast, tvrzené plasty se jen tak lehce nedají poškodit ani ředidlem. Jenže taky je člověk pořádně neslepí žádným běžným lepidlem a musí nastoupit dvousložková..... ale to už jsem docela OT.

Já jsem zkoušela vyčistit plastové trubky na takovém svítidle a udělala jsem nejprve to, že jsem je dokonale očistila, nejdřív jarovou vodou, potom jsem je potřela peroxidem vodíku 10%, o chlup to zesvětlalo a pak jsem je ponořila do odbarvovače, taky to trochu zesvětlalo. Plasty jsou skutečně zažloutlé ve hmotě, nedoporučovala bych ani mechanicky sdírat vrstvy povrchu, jak tu bylo řečeno, neb nikdo neví, jak hluboko by se muselo zajít. Rozhodně pak ne ředidla, která plasty leptají, některá se přímo využívají k tomu, aby se plasty slepily k sobě, jako Perchlorethylen. Zvolila bych prostě bělidla, vše, co vybělí. Peroxid, odbarvovač. Za výsledek ale neručím. Je možné, že plast na chvíli bude světleší, ale třeba díky peroxidu by mohl ještě více oxidovat. Tak z toho asi vychází nejlíp koncentrovaný roztok odbarvovače.