Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čím vyčistit zažloutlé plasty?

Zdravím a mám dotaz, jestli je nějaká možnost vyčistit zažloutlé plasty u počítače? Je na to nějaký chemický přípravek? Nebo nějaký postup, fígl? Máte s tím někdo zkušenost? Nemusí jít jen o plasty, ale taky třeba zažloutlý lak na case a podobně... Hlavně mi neraďte přestříkat to celé barvou, pro ten účel, pro který to potřebuju to nejde. ;-)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Kdysi dávno, ještě v éře 14" CRT jsem potřeboval odstranit z krytu monitoru nějakou starou samolepku…
Mixoun 03.03.2006 14:01
Mixoun
JAK A JE TO:-D:-D:-D:-D nový
David 30.05.2006 08:59
David
lol nový
hurgaman 31.05.2006 06:45
hurgaman
Jasně :D ředidlo leptá a rozpouští plasty :D nový
Kudrnik 04.12.2014 01:05
Kudrnik
jak jsi se proboha dostal k 8 let starýmu topicu? nový
Rainy 04.12.2014 01:46
Rainy
No vždyť to napsal: Ředidlo leptalo, až mu proleptalo bakelitovou lebku! nový
IQ37 04.12.2014 02:00
IQ37
seš ho*no surealista nový
kolemjdoucí 11.05.2016 05:35
kolemjdoucí
Já jsem zkoušela vyčistit plastové trubky na takovém svítidle a udělala jsem nejprve to, že jsem je… nový
Drusilla 07.09.2012 22:14
Drusilla
A co tohle, místo UV lampy se to stačí dát na slunce. Odžlucení starého PC: watch Nebo jiných plastů… nový
SammySamuel 11.05.2016 07:24
SammySamuel
:-D Po deseti letech už má tazatel z plastů možná hnědé uhlí. poslední
pedrosso 11.05.2016 07:38
pedrosso

Kdysi dávno, ještě v éře 14" CRT jsem potřeboval odstranit z krytu monitoru nějakou starou samolepku - přesněji řečeno - skvrnu, co zůstane na místě, kde se po čase odstraní samolepka, izolepa a podobné věci. Sveřepě to drželo a nešlo to absolutně ničím dolů. Až jednou kolega poradil acetonové ředidlo. Nic zlého netuše jsem namočil hadr do acetonu a pokusil se smýt nezdolný flek. Šlo to překvapivě snadno, ale současně jsem si všimnul, že na místě zůstaly nějaké chlupy z hadru. Tak jsem to zopakoval, chlupy byly pryč, ale zase se nějak divně zdrsnil povrch krytu. Tak jsem to ještě parkrát zopakoval, ale bylo to stále horší - jako by hadr zapouštěl do monitoru a nechával nehezké šmouhy. Vyzkoušel jsem tedy kapesník, ale to jsem neměl dělat, neboť ten se překvapivě rychle přilepil a nechtěl se pustit. To mě vyvedlo z míry tak, že jsem udělal další chybu - nalil jsem na přilepený kapesník aceton přímo z flašky. Kapesník sice pustil, ale celý monitor změknul, až nabyl konzistence plastelíny a začal se deformovat a sesedal si směrem ke stolu. Po chvíli začal monitor nebezpečně připomínat slavný obraz Salvátora Dalího - tuším, že se jmenuje Rozplývající se čas, jsou tam namalované takové rozteklé ciferníky. Monitor po čase sice zase zatvrdnul, jenomže to tvaru tak obludně nezemského, že jsem jej již nikdy nedokázal používat, aniž bych při pohledu na něj nepropadal těžké melancholii.

Z toho plyne poučení: Pozor na to, čím čistíte monitor!

No vždyť to napsal: Ředidlo leptalo, až mu proleptalo bakelitovou lebku!

Já jsem zkoušela vyčistit plastové trubky na takovém svítidle a udělala jsem nejprve to, že jsem je dokonale očistila, nejdřív jarovou vodou, potom jsem je potřela peroxidem vodíku 10%, o chlup to zesvětlalo a pak jsem je ponořila do odbarvovače, taky to trochu zesvětlalo. Plasty jsou skutečně zažloutlé ve hmotě, nedoporučovala bych ani mechanicky sdírat vrstvy povrchu, jak tu bylo řečeno, neb nikdo neví, jak hluboko by se muselo zajít. Rozhodně pak ne ředidla, která plasty leptají, některá se přímo využívají k tomu, aby se plasty slepily k sobě, jako Perchlorethylen. Zvolila bych prostě bělidla, vše, co vybělí. Peroxid, odbarvovač. Za výsledek ale neručím. Je možné, že plast na chvíli bude světleší, ale třeba díky peroxidu by mohl ještě více oxidovat. Tak z toho asi vychází nejlíp koncentrovaný roztok odbarvovače.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru