Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem GPS do auta

Zdravím

Potrebujem spoľahlivý navigačný systém do auta. Prešiel som nejaké fóra a niekto odporúča klasickú GPS a niekto tablet a do toho softwér Sigyc.
Cena by mala biť tak 300 eur.
Prosím o radu lebo chcem aby to bolo celkom spoľahlivé ale zase u tabletu ma láka veľký displey.

Ďakujem za rady

To je těžko. Pokud to máš na občasné, né moc komplikované jízdy a navíc bys využil tablet i doma, proč ne. Pokud to s navigací myslíš vážně, volil bych klasickou GPS navigaci místo tabletu, např. značku Tomtom.

-Pokud se rozhodneš pro tablet, tak Sygic doporučuji, mám ho koupený a jsem spokojený.

Ten problém je právě v těch počtech. Když máš nakoupit 50x upgrade, je to ruční práce s každým jedním tím pekelným strojem. Kvalita samotných navigací otřesná, po 2 letech mají baterku namaděru. SW do PC s těma jejich aktualizacema, to je dílo ďáblovo! Pomalost navigace otřesná. Bezešvé mapy zavedli teprve před několika lety a tím rychlost zabili úplně. Navíc z bezešvých map nelze vybrat pouze ty země, které chceš - buď všechno, nebo celé velké kusy (východ/střed Evropy). Jediné velké pozitivum byla uživatelská komunita, jenže v dnešní době už to není třeba, jsou tu daleko lepší, online nástroje.

"klasická GPS" je malá krabička, která jen umí přes BT nebo sériovou linku přenášet geolokační pozici.

Navigace používá "klasickou GPS" k určení polohy. To jen abychom si rozuměli o čem je vlastně řeč.

Máš 2 možnosti:

- koupit si HW navigaci, tj. nějakého Garmina (který má mapy zdarma), je určen jen k navigaci a jako jedna z mála značek HW navigací má mapy zdarma - ovšem pouze to, co je tam při nákupu (zde je třeba správně vybírat). Výhody jsou ty, že to je specializované zařízení, nevýhoda je totožná - další elektronický kriplhebl, který musíš nabíjet, udržovat přenášet atd.

- zakoupit mobil či tablet s GPS modulem a GSM modemem/SIM kartou (toto není úplně nutné, ale má to svou výhodu, viz dále, mobily mají automaticky) a k tomu nějakou navigaci. Existují navigace zdarma s placenými mapami, popř. mapami zdarma OpenStreetMap (např. MapFactor), existují navigace placené kompletně (Sygic, iGo, apod.), kde se platí jak SW, tak mapy a konečně existují Mapy HERE, které jsou komplet zdarma (mapové podklady od nich kupuje např. TomTom). Výhody jsou nasnadě: můžeš si vybrat zařízení jaké ti vyhovuje, v případě mobilu je to již existující hardware, takže celé "řešení" může být jen o tom, že si koupíš nabíječku a držák do auta za 400Kč až 2000Kč za luxusní provedení na míru. Další výhoda je, že moderní mobilní navigace mají možnost online sledovat dění na silnicích (zácpy, havárky apod.) - k tomu ale potřebuješ připojení k internetu, proto ten modem a SIM karta zmíněné výše. Dat je málo, stačí jakýkoli mobilní internetový tarif (a není to podmínka). Nevýhoda je opět totožná: je to mobil, a když naviguješ, bude tě rušit případné volání.

Osobně hlasuju za HERE mapy. Jsou nejaktuálnější, jsou zdarma, mají online dopravní situaci (dokonce ji během navigování ohlašují jako zpoždění) a velmi jednoduše se ovládají (na webu www.here.com lze po přihlášení plánovat cestu, nastavit si pohodlně předem body zájmu/oblíbené, což se automaticky přes internet nasype do navigace). Používám tyto mapy už několik let (od dob Symbianových začátků) a vše funguje. Verze pro Android neumí ještě některé méně podstatné věci, které uměla Symbi verze, ale pro běžnou navigaci je to více než použitelné a s rychlým mobilem s AMOLED displejem získá člověk nejrychlejší a nejpřehlednější navigaci na trhu. Navíc vývoj této navigace je extrémně rychlý, uvedena (na android) byla před cca 6 měsíci a prakticky každý měsíc je nová a vylepšená verze.

A poslední věc: pozor na to, že každá navigace je jen tak dobrá, jak aktuální má mapy a aplikaci. Navigace s rok starou mapou je v některých místech na hranici použitelnosti (složitější křižovatky např. pražský okruh apod.) a čekat, až půjde nová mapa někde ukrást, to není ani morální a ani pohodlné. Mimochodem cena map u některých navigací činí nemalou část pořizovacích nákladů. Z toho důvodu považuju HERE za jasnou volbu. Je/bude dostupná pro všechny majoritní platformy Android, WP a iOS (iOS byl stažen ale měl by se vrátit na jaře), tedy není problém s výběrem telefonu, bude fungovat prakticky vše, co má GPS modul a dostatečný výkon a kapacitu úložiště na uložení map (ČR+SR+HU+PL+A+DE mají celkem okolo 3GB, ale k dispozici je prakticky celý zmapovaný svět).

Tak už zase lžeš? Dneska už poněkolikáté. Tak za prvé, netuším, co nosíš za brýle, ale asi mají vadu, stejně jako tvoje oči, protože nazvat super vyblitou navigaci here jako barevnou oproti duhový, které je skutečně barevnej, chce velkou dávku barvosleposti nebo ulhanosti zároveň. Na vyblity barvy herec si stěžují i její uživatelé. Je skutečně vidět, že nic jiný, než here jsi nikdy pořádně neviděl. A opět to jen tupě jahod. Typicky picmulinek, jak by napsal hulán. Pro návštěvníky pořádný není nic snadnější, než sine najít fotky z obou navigací na betu a budeš opět usvědčený že lži. Tak honem maz můj příspěvek..

Další lži následují jinde. Například sygic, špína, tom tom apod., se platí 1x a pak máš doživotně aktualizace zdarma, ty trubko ulhana.

Na samotných přístrojích, které slouží k navigaci je to jinak.

Tvůj nejlepší herec si strč víš kam. Na funkce je to jedna z nejchudších navigací. Dokonce i česky be on road či odporný mapfactor ji porazí.

ja mam uz roky tomtom a nemam ziadne aktualizace zdarma, ty trubko.
Ostatne nepoznam (staci mi ze ma ten tomtom vodi po lesnych cestach a nejakych horskych priesmykoch, namiesto hlavnej cesty, takze to skoro nikdy nepouzivam :)

A ked tu uvidim este jeden prispevok takymto tonom, tak zacnem mazat od teba uplne vsetko bez rozdielu, okazmite a dozivotne.

robi to aj pri nejrychlejsi.
(P.S. a nielen tomtom. Ked bol kamos v mnichove bohvie co to mal so sebou tak mu to furt na mittleren ringu (4prudovka a skoro ziadne semafory) vykrikovalo ze odbocte odbocte na smer centrum kde je trilion semaforov a pruhy jak na konsky povoz, ja som mu do toho vykrikoval neodbocuj neodbocuj kurva vypni ten kram :-D)
Ona ta navigacia ma mozno pravdu a je to o 3sekundy rychlejsie, ak chytis zelenu vlnu a vojdes sa do pruhu bez toho aby so oskrel nejake parkujuce porsche, a to sa potom oplati! :)

Samosebou člověk musí pořád používat hlavně mozek a ty strojky jsou jenom ozvučené mapy bez vlastních senzorů aktuální situace a hlavně bez inteligence. Největší průšvih ale nastane, když jsou v paměti mapy staré 5 let. Taková navigace je prakticky mimo okresky nepoužitelná. Já používám roky TomTom XXL IQ Routes Europe Traffic k plné spokojenosti, ale hlasové navádění jsem u ní vypnul hned zpočátku. K ničemu ho nepotřebuju a jen otravuje.

jak kdy. Já bych do velkého města kde to neznám už jen s mapou nejel - ber to tak, že provoz je dneska velmi hustý a moc se nevyplatí kličkovat v pruzích, zastavovat někde na kraji a hledat "kde to sakva jsem" v mapě. Po měsíci, dvou, když už budu znát základní orientační body, tak prosím, stačí mapa, aby si člověk naplánoval a osvěžil optimální cestu.

Takze ak si to zrekapitulem

GPS zariadenie je lepsie a spolahlivejsie tom tom ktory som kukal taky ten naj stoji cca 300 eur
Ak by som mal tablet a v nom nejaky spolahlivy gps softwer tak ho vyuzijem aj na viac veci kedze neviem ci budem mat zo sebou pc ale zase vyssia cena taky dobry tablet cca 400 eur+ softwer stojan tak spolu aj 500

Samozrejme jazdit viem ale pridem do mesta velkeho ako pol slovenska a hladaj tu nejaky obchod a podobne. Zatial ma laka ten tablet koli viac ucelovosti ale bojim sa ze gps softwer bude nahovno s prepacenim.

A zse ako vidim ako vsade je tu boj biela vs cierna :D

k TT si přičti každý rok cca 30-60€ za aktualizované mapy. Aktualizace, které slibují, vydávají maximálně jednu ročně.

edit: ale chápu, že některé zkušenosti jsou nepřenositelné, a každý si na to musí přijít sám.

P.S.: tablet jako navigace je holý nesmysl.

Myslím že ho zbytečně strašíš, já mám starý TomTom XXL IQ Routes Europe Traffic, který se už 2 roky neprodává a nové mapy pro něj jsou stále k dostání. Samozřejmě že ta "doživotnost" aktualizace map je jen marketingový slogan(u všech výrobců) a v reálu má svá omezení. Hlavně hardwarové. Třeba u mě už je limitující jen 2GB paměť, takže jsem musel omezit mapy na střední Evropu, které se mi tam ještě vejdou(cca 1,5GB), baterie už také není v nejlepší kondici a držák na okno je vyviklaný. Prostě životnost je za zenitem, ovšem stále ještě funguje. Ale nikdo přeci nemůže kupovat spotřební zboží s očekáváním, že jej bude používat až do smrti(pokud mu není 100, nebo nemá metastázovanou rakovinu).

Shodou okolností také žiju a pracuju v DE a chuť po dobrodružství cestování bez navigace, jen s mapou na sedadle řidiče, mě opustila hned po první cestě, kdy jsem se zasekal na hodinu v Landshutu, než jsem našel správnou odbočku na výjezd mým směrem. Na to konto jsem si tedy tenkrát pořídil za 30€ uvedenou použitou navigaci a frčí dodnes.

Myslím že v tom není třeba hledat vědu. Pokud nejsem profesionální řidič, tak bych určitě nedal do navigace 300€. Koupil bych si nějakou levnější, která mi s aktualizacemi min. 5 let také vydrží a až nadejde její čas, tak si koupím novou, odpovídající zase novým trendům a technologiím. Pokud tazatel bude v Mnichově, tak se stejně bude ponejvíc přepravovat MHD a navigaci využije jen pro cesty na/ze Slovenska.

Já pořízení výše uvedené navigace hodnotím veskrze pozitivně a kdybych se měl dnes znovu rozhodovat, rozhodnul bych se stejně. Je jednoduchá, spolehlivá a hlavně funkční(při správném nastavení, což je asi problém u většiny stížností uživatelů na navigace, bez ohledu na výrobce). Osobně jako důležité kriterium beru, kromě funkčnosti, aby měla dostatečně kontrastní a velký displej, ale ne zase příliš, aby nepřekážel ve výhledu, a aby měla dostatek paměti, optimálně vstup na SD kartu.

ad "doživotní" - o tom píšu.

A co se občasného navigování týká, vyřešil jsem to už před lety navigací v mobilu. Kromě toho, že je zdarma (a myslím tím opravdu zdarma, ne kradená), má stále nejaktuálnější data a schopnost navigace je skvělá - je třeba vidět, že se učí. Kromě toho má i navigaci pro pěší a MHD (v ČR zatím MHD nefunguje, ale chystá se, pokud vím). HW je výkonný, displej volím vždy AMOLED. ;-)