Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako rozdelím harddisk na dve rovnaké časti?

Mám ntb Asus s o.s. WIN 10. Harddisk má 150 Gb a rozdelený je na dve časti 100 Gb a 50 Gb.Rád by som ho rozdelil na dve rovnaké polovice, lebo tá menšia sa mi rýchlo zaplní osobnými vecami. Napriek tomu, že som mnohé videá a fotky prehodil na externý HD, nedarí sa mi jeho prepĺňanie zmenšiť. Preto chcem HD rozdeliť na dve rovnaké polovice. Kedysi som to robil, ale postup som zabudol. Vie mi niekto poslať jednoduchý návod, napríklad v prílohe?

Klik pravym na start - sprava iosku... 100GB particiu zmensite a 50GB zvátsite o volne miesto. Budete mat 2x 75GB

Hmmm, takhle se trápit s diskem o velikosti lepší flashky (zhruba)... Nebylo by lepší vyměnit disk za větší?
Jinak, na práci s oddíly disků jsou lepší nástroje třetích stran, ty microsoftí jsou mimořádně uživatelsky nepřívětivé. Já používám Partition Wizard od firmy MiniTool. Na jejich stránkách je ku stažení bootovací obraz .iso a rozhodně je to lepší a přehlednější, než ten paskvil Microsoftu.

starší verze partition nástrojů posouvaly začátek odílu nešikovně - měly představu, ža za ním musí potáhnout veškerá data a nenechat zkraje volné místo.
partition wizard od v.8 ani acronis disk director 12 to už nedělají, posun začátku oddílu je už rychlý.
windows mnohdy nedovolí zmenšit oddíl podle představ, jejich parodií na správu disků bych se nezdržoval.

pokud ukládám svoje data na d: a nezkouším na notebuku pařit hry, je i 75gb na systém zbytečně moc. na win7 dávám typicky 64gb, ale stačilo by i míň.
lepší možností je koupit aspoň 250gb ssd disk: notebuk se trochu urychlí a při klonování disku půjde zvolit rozumnější rozdělení.

Zkus si napřed neplést pojmy a průjmy. Přerozdělením disku nezískáš novou složku (složka=adresář, directory), ale buď nový oddíl (partition), nebo volné místo. Tady je totiž frazeologie důležitá, aby nedošlo k omylům.
V podstatě, Když chceš zvětšit jeden oddíl na úkor druhého, tak musíš napřed zmenšit ten jeden oddíl a to na straně, kde spolu ty oddíly bezprostředně sousedí. Do vzniklého volného místa potom můžeš rozšířit ten zvětšovaný oddíl - což je ale spojeno s nebezpečím ztráty dat, občas se to prostě stane. Pokud ale ten program iniciativně vytvoří na volném místě nějaký oddíl, musíš ten nově vzniklý odstranit.
Nejjistější je ten zvětšovaný oddíl zcela zrušit (pozor, přijdeš o data na něm!), zmenšit popisovaným způsobem oddíl a na volném místě vytvořit nový.

Máš pravdu, získal som nový oddiel, ktorý som pomenoval F. Nepodarilo sa mi ho podľa postupu naformátovať a preto nie je viditeľný. Pri formátovaní mi program oznámil, že všetky označené disky sa zmenia na dynamické a nebude možné... Dal som ďalej alebo OK a znova sa mi otvorila poznámka s červeným výstražným krížom písaná po anglicky, ktorá sa nedala skopírovať, aby som ju preložil. Mám ju opísať a sem vložiť ?

v tomto stave už v podstate ani nemusíš nič presúvať, ak máš na D len obyčajné dáta, tak
- zmaž tú 450MB partíciu
- na voľnom mieste vytvor novú dátovú partíciu, daj jej písmenko trebárs E
- skopríruj do nej dáta z D
- D zmaž
- písmeno E zmeň na D
- zväčši D o zvyšné voľné miesto

F? nič také som na obrázku nevidel, netuším teda v akom to máš stave
to čo som písal sa vzťahovalo na tvoj obrázok http://pc.poradna.net/file/view/26994-snapshot-3-p ng
a tamtých 450 by som vyhodil, je to nejaká recovery partícia, ale je prázdna, podla mňa nebude chýbať

ak ju mazať nechceš, tak ju posuň tým tvojim wizardom, a potom už môžeš zväčšiť D o vzniknuté voľné miesto
ak to budeš robiť, všetko rob po jednotlivých krokoch, nie neraz

Veď máš odpovedané. Pri rozšírení sa nič nestratí (ale rozširovať sa dá len smerom doprava). Čiže, ak vymažeš F, rozšíriť môžeš C. D máš úplne na konci, tak rozšíriť sa nedá kam. Jeho obsah buď skopíruj na D, alebo na externý disk. Potom môžeš D zmazať a o voľné miesto rozšíriť F. Písmenko si na záver zmeníš z F na D.

návod bez ztráty dat jsi dostal, taky čím to máš dělat:

lední brtník, 24.09.2016 20:51

co tam od té doby vymýšlíš mi není jasné.
pokud jsi něco od té doby změnil, máš sem dát aktuální screen s rozdělením disků.

edit: teď vidím screen: Vladimir22, 25.09.2016 10:16
ten rozšířený oddíl f: jsi vbec neměl vytvářet, psal jsem, že na něj nástroji od microsoftu nemáš vůbec sahat.
v normálním partition wizard zrušit rozšířený oddíl f:, zbude volné nepřidělené místo.
pak potáhneš začátek d: přes tuto díru.

Tento obrázok si sem už dával, nič sa nezmenilo. Teraz si ho pridal znova dva krát.
Logická oblasť je oddiel v rozšírenej oblasti, zelený chlievik. Písal som ti to vyššie. Nepotrebuješ ju, ale nevadí tam.
Môžeš ju ešte teraz zmazať spolu s F, potom už nie.

Ak ti môžem poradiť ja, tak si z D,F zazálohuj čo potrebuješ a odstráň oba tak, aby tam nezostalo nič. Ani jednotka, ani oddiel. Potom vytvor nový oddiel a na ňom novú jednotku. Všetko pravým klikom myšou v kontextovom menu a prideľ písmeno+rýchly formát.
Normálne by mal byť na tom disku ešte oddiel pre obnovu.. Ak tam bol, tak si sa čarovaním s oddielmi oň pripravil.

a proč bych měl obnovovat image? Dnešní Windows jsou tak odolné, že i běžnému zapařenci, který ovšem nekrade hry, vydrží téměř neomezeně dlouho.

Jak jsem psal výše - ten, kdo zvládne sestřelit dnešní Windows do měsíce, ten ať si disk klidně rozdělí. Ale best practise to už dávno není.

edit: a to už nemluvím o typických případech, kdy se mi dostane do rukou zanedbané PC, kde "není místo", protože nějaký umělec rozdělil 120GB disk na 2x70GB a user nepochopil, že data může skládat i jinam než na plochu. Stejně má takový user milion dat na C: (v profilu, nastavení, hesla, atp.), takže nakonec musíš stejně před reimagem jít a to C: probrat a odzálohovat. Výsledek je ten, že user je nespokojený, protože "má málo místa" (ostatně i tento dotaz není o ničem jiném) a ty nic neušetříš.

No než takhle pracně bojovat o pár GB,by asi bylo lepší a účelnější vyměnit disk a místo 150GB tam dát nějaký 1TB nebo 500GB.Protože teď to nějak splácáš,přesuneš,ale za měsíc nebo dva bude ten disk stejně plný,ať má jakýkoliv počet oddílů.

postup jsi dostal už dávno výš, celou dobu si děláš něco jiného.
teď máš najednou spuštěné 2 diskové nástroje - to myslíš vážně?
windowsí správa disků občas neumí zmenšit disk podle představ, už jsem to psal výš, i co s tím dělat.

2 dny s 50 komentáři řešíš věc, co trvá 5-10 minut - to je šílené.

50gb někomu může stačit, ale bfu s tím mají po čase problém: nedokážou se uhlídat, ukládají data na c: a pak začnou dělat pitomosti, že instalují programy na d: - a tím celý jejich pracně rozdělený disk ztratil smysl.

Ani jedno,pokud je to do USB,stačí jednou špatně vytáhnout bez odpojení a data jsou ztracena.Lepší je jak píše už brtník klasický SATA disk v USB rámečku,tam se v případě poruchy USB převodníku ten disk jen vyndá a zapojí na SATA kabel v PC.Flashky jsou jen na přenášení dat,ne k ukládání záloh.

Úložné médium je jedna vec. Ale bezpečnosť je zvyšuje ich počet, miesta uloženia, a neviem čo ešte.
Lebo darmo to budeš mať všetko na hdd, usb, dvd.. keď budú všetky na jednom mieste, ukradnuté, zničené, alebo zle synchronizované :)